Kasadaki fan dizilimi nasıl olmalı?

Umutcengiz35

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kasamda ki fanlar fotoğrafta gördüğünüz gibi, bazı yerlerde yukarıya tek egzoz fanın yeterli olacağını okudum, 2 tane kalması sorun olur mu? Bir de ekran kartının altındaki fan mantıklı mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20200509_031623.jpg
    IMG_20200509_031623.jpg
    44,1 KB · Görüntüleme: 207
Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm fan dizilimlerin gayet yerinde. Yukarı kısımda 2 fan olsa elbette tek fana göre daha iyi olacağı kanaatindeyim. Ekran kartı altındaki fana gelince biraz mantıksız buldum. Zaten psu fanı o kısma doğru üflüyor o kasada sanırım. Yani diğer tüm fanlardan 9/10 verim alacaksanız o fandan 2/10 verim alırsınız gibi. Ha bütün slotları doldurdunuz bir orası eksik kaldı. Doldurun o zaman elbette az biraz etkisi olacaktır mantıken.

Tüm fan dizilimlerin gayet yerinde. Yukarı kısımda 2 fan olsa elbette tek fana göre daha iyi olacağı kanaatindeyim. Ekran kartı altındaki fana gelince biraz mantıksız buldum. Zaten psu fanı o kısma doğru üflüyor o kasada sanırım. Yani diğer tüm fanlardan 9/10 verim alacaksanız o fandan 2/10 verim alırsınız gibi. Ha bütün slotları doldurdunuz bir orası eksik kaldı. Doldurun o zaman elbette az biraz etkisi olacaktır mantıken.
PSU Fanı aşşağı doğru üflüyor, GPU'nun altında ki fan ise doğrudan GPU'ya üflüyor
Kasanın zaten ön ve arka egzoz fanları mevcut üste iki tane 140 MM egzoz fan taksan tamamlamış olursun. PSU üstündeki bölmeye fan takmasan da olur.
Kasada kullandığım fanların tümü aynı model, 120mm, PSU üzerinde ki bölmeye ekran kartına üflesin diye eklemiştim
Asıl merak ettiğim şu, PSU'nun üstünde ki fan, PSU ısınınca orada ki sıcak havayı üfler mi ekran kartına?
Ekran kartının fanları havayı içine çektiği için bu altta ki fan da oraya hava aktarır falan öyle düşündüm kendimce, acaba PSU ısınınca falan sıcak hava üfler mi ondan şüphe ediyorum
var mı fikri olan arkadaşlar

Son düzenleme:
PSU fanı alttaysa soğuk havayı alttan alır sıcak havayı arkadan tahliye eder. PSU fanı üstte olursa da bu sefer kasanın içerisindeki sıcak havayı çeker arkadan tahliye eder. Kasandaki PSU'ın fanının altta olduğunu varsayarsak üstüne takacağın hariçten fanın asıl işlevinden çok süs görevi üstleneceğini düşünüyorum.

PSU fanı alttaysa havayı alttan alır arkadan tahliye eder. PSU fanı üstte olursa da bu sefer kasanın içerisindeki havayı çeker arkadan tahliye eder. Kasandaki PSU'ın fanının altta olduğunu varsayarsak üstüne takacağın hariçten fanın asıl işlevinden çok süs görevi üstleneceğini düşünüyorum.
ekran kartına hiç mi faydası olmaz diyorsunuz
bunu nasıl test edebilirim

Oraya takacağın fan alttan hava çekebilirse ekran kartına soğuk hava üfler ama bunun ne kadar etkisi olur kendin denemen lazım.
şöyle test etsem mantıklı olur mu, herşey tamamen yerinde takılıyken bir peçete ya da elimle kontrok ederim, önde ki fanlara yakın hava üflüyorsa bırakırım?

Yeni konular

Geri
Yukarı