Kasadaki fan kontrolcüsü nasıl bağlanmalı?

Caferistan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben tipik bir teknoloji özürlüsüyüm. Özellikle şu yanarlı dönerli ışıklı mışıklı kasalardan hiç kullanmadım. 8 yıllık sistemimi değiştirdiğim için yanar dönerli olan Dark Guardian 4x12 ARGB'li kasa aldım. Kasa içerinde fan kontrolcüsü mevcut. Anakartımda da 3 adet ARGB başlığı mevcut. Kasa içerisinde bulunan fan kontrolcüsüne kasaya ait fanlar ve LED kabloları takılı vaziyette. Fan kontrolcüsünü anakarta bağlamak için de dört pinli kablo mevcut.

Şimdi sorum şu: Fan kontrolcüsünden gelen kabloyu anakartın ARGB başlığına mı takacağım yoksa başka yere mi? Anakartta bağlandığım an fan ve LED kontrolü anakartta mı geçecek? Yoksa yine kontrolcüde mi kalacak?

Ben bütün fanların ve LED'lerin senkronize çalışmasını istiyorum. Aura Sync denen bir uygulama varmış müziğin ritmine göre bütün renkler değişsin istiyorum. Bağlantıları nasıl yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• IMG20230214235823.jpg
    IMG20230214235823.jpg
    125,4 KB · Görüntüleme: 20
Resimdeki kablo 4 pin RGB gözüküyor. Anakartta Header varsa takabilirsiniz. Kumanda varsa MB tuşu ile anakarta aktarabilirsiniz. LED Switch varsa genelde uzun basıp anakarta aktarılır.

Resimdeki kablo 4 pin RGB gözüküyor. Anakartta header varsa takabilirsiniz. Kumanda varsa MB tuşu ile anakarta aktarabilirsiniz. LED Switch varsa genelde uzun basıp anakarta aktarılır.

Kumanda ve LED Switch yok dostum. Ama anakartta RGB ve ARGB girişi var evet. Kontrolcüden gelen 4 pinli kabloyu ARGB başlığına RGB başlığına mı takacağım? Taktıktan sonra kontrol anakartta mı olacak? Aura sync uygulamasını kullanabilecek miyim?

4 pinli olan RGB. Kontrolcü üzerinde LED Switch gözüküyor. Kasa üzerinde tuş var mı? Elinizdeki kablo kontrolcüden geliyorsa RGB Header'a takabilirsiniz. Anakart modeli nedir?

4 pinli olan RGB. Kontrolcü üzerinde LED Switch gözüküyor. Kasa üzerinde tuş var mı? Elinizdeki kablo kontrolcüden geliyorsa RGB Header'a takabilirsiniz. Anakart modeli nedir?

Dostum anakart ASUS Prime Z790-P. Kasa üzerinde LED tuşu var. Evet elimdeki kablo kontrolcüden geliyor. RGB başlığına takarsam adreslenebilir RGB formatında olmadığı için Aura Sync uygulaması üzerinden tüm LED'lerin ritimli vs çalışmasına engel olmaz mı?

Sonuçta uygulama RGB de destekliyor dostum. Elbette ARGB gibi olmaz.

Sonuçta uygulama RGB de destekliyor dostum. Elbette ARGB gibi olmaz.

Ama dostum kasa fanları LED'leri de ARGB'li ana kartım da ARGB başlığı var. Peki çözüm kontrolcüyu ortadan kaldırmak mı olmalı? Kontrolcü olmadan direk bağlantıyı anakarta mı yapsam? Çözüm var mıdır? Sonuçta kasam da anakartım da ARGB'li.

ARGB kablosu göremedim. Resimdeki RGB. Kontrolcü kullanmak da şart değil.

Bence ARGB istiyorum derseniz ARGB set almak daha mantıklı.

Geri
Yukarı