Çözüldü Kasadaki fanları anakarta bağlamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mechanic33

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, itopya üzerinden hazır sistem pc aldım. Toplayan kişi kasadaki fanları direkt psu ile beslemiş o nedenle fanların hızını kontrol edemiyorum. Aşağıda resmini eklediğim 4 pinli fan soketini psu bağlantısını keserek anakarttaki CHA_FAN soketine taktım ama fan çalışmadı. Bios üzerinden kontrol edebilmem için nasıl bağlantı yapmam lazım yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkürler. Anakart modeli: Asus B550M-A

Dosya Ekleri

• IMG_20230817_104959.jpg
    IMG_20230817_104959.jpg
    84,3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230817_105012.jpg
    IMG_20230817_105012.jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20230817_105158.jpg
    IMG_20230817_105158.jpg
    340,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Çözüm
Kontrol edebilmem için ne yapmam lazım?
Uygun bir DC fan kontrolcüsü alabilirsin ama uğraşmaya değmez, fanlar ses çıkarmıyorsa hızlanıp alçalması pek bir şey değiştirmiyor zaten.

İlla kontrol edeceğim diyorsan PWM fanlarla yenile kasanı. RGB'siz olanlar nispeten uygun fiyatlı oluyor.
Birini çalıştırabilsem çoklayıcı kullanırım. Ancak dediğim gibi 4pinli o soketi anakarttaki cha_fan soketine taktım fandan herhangi bir tepki alamadım. Yanlış mı bağladım o soket oraya takılmayacak mı?
Doğru yere takmışsınız, bios'dan bir bakın belki 0rpm olarak kalmıştır.

Kontrol edebilmem için ne yapmam lazım?
Uygun bir DC fan kontrolcüsü alabilirsin ama uğraşmaya değmez, fanlar ses çıkarmıyorsa hızlanıp alçalması pek bir şey değiştirmiyor zaten.

İlla kontrol edeceğim diyorsan PWM fanlarla yenile kasanı. RGB'siz olanlar nispeten uygun fiyatlı oluyor.

Çözüm

Peki hocam çok teşekkürler. 🙏 Çözüm olarak işaretledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı