Kasadan gelen cızırtı sesi nedir?

bangx3

Centipat
Yer
İstanbul - Kadiköy
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekipmanlar (*Sistem imzamda yazıyor...)

Schneider APC PM5-GR 5'li Akım Korumalı Priz
TP-LİNK Archer T2U AC600 Wireless USB

Logitech F710 Kablosuz PC Gamepad
Logitech G305 LıghtSpeed Wireless Gaming Mouse
Razer BlackShark V2 X Kablolu Siyah Gaming Kulaklık
Steelseries QcK Heavy XXL Gaming Mouse Pad
SteelSeries Apex 3 TKL Türkçe RGB Gaming Klavye
Bu ses nedir arkadaşlar? Telefonun sesini sonuna kadar açıp kulağınıza dayayın. Fan sesinin dışında bazen uzun sürekli bazen kesik kesik bir ses var. PUBG oynarken 300 FPS'de karşıma cıktı daha önce bu kadar ses gelmiyordu.

Bu ses nedir arkadaşlar? Telefonun sesini sonuna kadar açıp kulağınıza dayayın. Fan sesinin dışında bazen uzun sürekli bazen kesik kesik bir ses var. PUBG oynarken 300 FPS'de karşıma cıktı daha önce bu kadar ses gelmiyordu.

Büyük ihtimalle ya SSD ya da HDD'den geliyor ses.

İşlemci fanının ortasına dokunarak yavaşlattım, ses ondan gelmiyor. Ekran kartından şüpheleniyorum. Anakarttan böyle ses gelirmi? Güç kaynağından da gelmiyor. Ya anakart ya ekran kartı.

Aralıklarla gelmesi de coil whine olduğuna işaret ediyor.

Farklı oyunların ana menüleri açıkken alt tab yapıp tarayıcıya veya masaüstüne falan geçin. Bu sırada kulağınız kasada olsun. Hatta biri dinlerken biri bu işlemi yapsın. Farklı oyunlarda farklı şiddette ve aralıklarda sesler duyacaksınız muhtemelen.

Bunu birkaç oyunda deneyin.

Oyuna veya oyun menüsüne döndüğünüzde ses artacak, masaüstüne/tarayıcıya döndüğünüzde ses neredeyse yok olacak. Mesela Apex Legends menüsü. Oyun açılınca benim ekran kartı başlıyor cızırdamaya.

Tabii bu dediklerim ekran kartında coil whine varsa geçerli.

Coil whine PSU'da ise ne zaman olacağı belli olmayan sesler çıkarır. Bazen de yük durumuna göre belli belirsiz sesler çıkarır.

Coil whine olduğu kesinleşti. Temperli camı açıp iyice dinledim. Oyunu kapayınca anında yok oluyor.

Güç kaynağından mı yoksa ekran kartından mı geliyor ses?
Ekran kartından.

Yine de deneyeceğim bir cözüm yolu yok mudur? Iade falan dusunmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı