Kasadan gelen garip ses

kaanyigitkose

Hectopat
Kasadan bu video duyabileceğiniz şekilde "vın, vın, vın" diye elektromanyetik ses gibi bir ses duyuluyor. Tabii duymak için kulaklık takmanız ya da telefonun sesini fulleyip kulağınızı hoparlöre dayamanız gerekebilir. Bu ses neden oluyor bir fikriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim eski bilgisayarda uçak motoru gibi ses geliyordu PSU'dan kasa ile fan arasındaki boşluktan kaynaklıydı bir bakın isterseniz. Ama fanları tek tek durdurup kontrol etmek daha iyi olur hangisinden kaynaklı olduğunu anlarsınız.

Yalnız ses hep olmuyor. Bilgisayarı başlattıktan 2-3 dakika sonra başlıyor ses ve her zaman olmuyor. Olduğundaysa en fazla 3 dakika sürüyor. Ortalama 1-1,5 dakika sürüyor. Ayrıca ağır grafikli oyun açtığımda da duyuluyor ses bir süre. Ekran kartı ile ilgili mi acaba diye de düşünmedim değil.

Sistem kaynağı kullanıldığı için daha yüksek rpmlerde çalışıyor fanlar. Yüksek sesin sebebi bu. Videoyu izlemedim ancak değişik bir ses çıkıyorsa fanların pervaneleri takılıyor olabilir. Ya da kırılmış da olabilir. Fandan geldiğini düşünüyorum. SSD varsa HDD'yi çıkarıp deneyin. Ondan da olabilir.

Yine de bir videoyu izleyin bence. Eğer sesin sisteme bir zararı yoksa benim için sıkıntı değil sesi zaten hem kısa sürüyor hem de şiddeti düşük sesin, rahatsız etmiyor. Sisteme bir zararı var mıdır bu sesin kaynağının? Videoyu izleyip bir fikir sunabilir misiniz?

Hocam ses geliyor ancak kaynağını tespit etmeniz lazım. Harddisk veya PSU'dan gelmiyorsa bir sıkıntı yoktur sanıyorum. Harddisk olma ihtimali çok düşük. Kafa atsa daha çok ses çıkardı. PSU zorlanıyor olabilir belki. Ancak dediğim gibi yüksek ihtimal fan pervanelerinde sıkıntı var gibi. Sıkıntı yapacağını düşünmüyorum yine de sıcaklık değerlerini kontrol etmekte fayda var.

Bilgisayarın sıcaklık değerleri ağır oyunları oynarken gayet iyi seviyelerde. R5 3600 70, RTX 2060 Ventus XS ise 77 dereceyi geçmiyor. Bilgisayarın sıcaklıkları normal. Açıp kasayı baktığımda fan pervanelerinde bir kırık ya da çatlak vs. de göremedim açıkçası. PSU bu arada Corsair VS650 ancak 2018'de üretimine başlanan kronik coil whine sıkıntısından arındırılmış modeli. 650 watt ve 80+ bronz sertifikası var.

Yeni mi çıkmaya başladı bu ses? Sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum sadece fan sesi gibi geliyor. Bende de oluyor arada kendiğinden düzeliyor. Bilgisayarı ilk açtığınızda da yüksek ses normal.

Yani kasanın kendisi zaten 2 haftalık falan yani evet yeni diyebiliriz. İlk açtığım günlerde kasayı çok dikkat etmedim sese sonraları fark etmeye başladım. Sizde de mi aynı ses var açılırken?

Yani kasanın kendisi zaten 2 haftalık falan yani evet yeni diyebiliriz. İlk açtığım günlerde kasayı çok dikkat etmedim sese sonraları fark etmeye başladım. Sizde de mi aynı ses var açılırken?

Bende biraz daha fan pervanesi vuruyor gibiydi, kontrol ettiğimde hiçbir sıkıntısı yoktu. Servise gönderecektim ki kendiliğinden düzeldi bir iki gün içerisinde. Fan vidaları tam sıkılmamış, gevşek de olabilir. Bence ilk aldığınızdan beridir var o ses ancak siz yeni fark etmişsiniz. Çok rahatsız eder diyorsanız servise gönderin. Ancak fan sesi her zaman olacak. Açılırken çok ses çıkmasının sebebi de birden güç gitmesi sisteme ve Defender, Update gibi Windows yazılımlarının üst üste çalışması.

Vallaha kasanın montajını baştan sona kendim yaptım. İşlemci fanını sıkarken parmaklarım nasır ve su tuttu . Öyle sıktım yani daha dönmüyordu. Önde 3 tane fan var, egzoz fanı yok. Öndeki 3 fan zaten takılı gelmişti kasayla birlikte onları bilmiyorum. Neyse sıkıntı yok gibi. Aniden yük binince oluşuyor demek ki bu ses. Ama bana hiç fan sesi gibi gelmedi. Sanki elektromanyetik dalga yankılanıyor gibi ama hadi bakalım hayırlısı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…