Kasadan ses geliyor

Yer
Dünya üzerinde herangi bir nokta.
Daha fazla  
Arkadaşlar kasadan bir ses geliyor ve ne sesi olduğuna anlam veremedim bir de size sorayım dedim çıkan sesi 2 kayıt yapıp yükledim arkadaşlar linki aşağıda yazdım. Sesin nereden geldiğini de çözemedim.

Ses.rar

Arkadaşlar sesler bunlar cevaplarınız için çok teşekkürler şimdiden.

Not: Ses24 isimli kayıtta bahsettiğim ses 23. saniyede başlıyor arkadaşlar. (yüksek ses ile dinlerseniz bahsettiğim sesleri daha rahat işitebilirsiniz)

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anladığım kadarıyla ya coilwhine ki arkadaşlar o sesi daha iyi biliyordur, ya da fanlardan biri biraz gevşek dönerken bu sesi çıkartıyor.

Hocam sesin güç kaynağından kaynaklanmadığına eminim coilwhine olabilir mi bilmiyorum çünkü internette birkaç arkadaşın bu sesi kaydettiğini gördüm dinledim ve sesler çok benzemiyor açıkçası bendeki sesi şöyle tarif edeyim size ortam çok sessizken ve sadece kasaya kulak verdiğinizde duyulan bir ses ya sanki böyle çip lerin çalışma sesi gibi bişey :D

Technopat Sosyal' de bu tarz sorundan yakınan bir çok kullanıcının açtığı konular var, konu açmadan önce sorunun çözümünü sosyalde aramanızı tavsiye ederim, çözüm önerisi olarak bu konuda genişçe anlatım yapıldı, kendi detaylı anlatımım da mevcuttur.

Kasadan gelen sesi nasıl yok edebilirim ?

SSD veya HDD'den Gelen Ses

Öncelikle kasadaki sesin nereden geldiğini bilmemeiz gerekirdi. Fakat tecrübelerime dayanarak birkaç varsayım üreteceğim, bulduğum sorunlara da çözüm önerileri sunmaya çalışacağım.
Bilgisayardan ses gelmesin belli nedenleri vardır;
1- İşlemci soğutucusunun işlemci üzerine tam oturmaması titreşimden dolayı ses yapıyor olabilir ki bu durumda bilgisayar kullanımı tehlikeli ve zordur. İşlemci ile soğutucu arasında bir kayma oluştuktan sonra işlemci, üzerine yeteri kadar hava alamazsa ısınmaya başlar ve bu ısınma PC' nizi yakabilir veya sürekli kapanmalara sebebiyet verebilir.
2- Eski ve bakımı olmayan fanlar çok rahatsız edici derecede ses çıkarabilir. En geneli de budur zaten.
3- HDD disk kullanıyorsanız ve bu eski bir diske kulaklarınız tırmalar seste bir ses çıkartır. Bilgisayarınızda eski bir HDD varsa muhakkak o gürültülü sesin arasına bu seste karışıyordur. Çok rahatsız eder, özellikle bilgisayarda ağır işler yaparken artar bu ses.
4- Kasanın içinde oturmamış bir parça da rahatsız edici ses çıkartır. Gevşek vida veya oturtulmamış bir parça.

Şimdi bu sorunlara çözüm önerileri sunacağım :) ;
1- İşlemci soğutucusunu kontrol edin. Yeterli bir sıkıştırma ve soğutma sağlamıyorsa yeni, kaliteli modellere yönelebilirsiniz.
2- Fanların gerçekten ömrü geçmişse ve uzun süre bakımı yapılmadıysa zaten tek çare kasanın içindeki tüm eski fanlar yeni, kaliteli özellikle sessiz fanlarla değiştirilmelidir. Size birkaç fan önerisi vereceğim. Tam bir fiyat/performans ürünüdür. Bu fanın mavi ve kırmızı modelleri de vardır.
v2-58132_small.jpg

COOLER MASTER SICKLEFLOW 120MM YEŞİL LED FAN
3- Eski HDD için tek çare yeni bir tane almaktır ki ben HDD yerine SSD öneriyorum. HDD' lerde hareketli parçalar vardır, bu parçalar zamanla yine ses çıkarır hale gelir, fakat SSD' de olay tam ters olarak hiçbir hareketli parça yoktur, adı da bu yüzden SSD' dir.
4- Kasanın içinde gerektiği gibi oturmamış parça varsa bunu tespit etmek için sesin hangi taraftan geldiğini dinleyerek tespit edin.
Size bu kadar çözüm önerisi sundum. Umarım yardımcı olur bunlar, aslında yardımcı olacağına inanıyorum.. Çözüm önerilerimi dikkatli bir şekilde uygularsanız ses kalmadığını görürsünüz. Kolay gelsin, inşallah hallolur sorununuz çünkü kasadan ses çıkma olayı berbattır :) . İyi forumlar.. ;) NewComputer.

Uzun süredir girmiyordum, konu okulda ders konusu olacak hale gelmiş, vay be :vıy::D. Sizin ses sorununuza gelecek olursak öncelikle belirteyim ben sizi muhattap alıyorum :D , SSD ler yapıları itibariyle kulakla işitilecek ses çıkartmazlar. Ama çok çok eski ve son anlarını yaşayan bir SSD nin nasıl bir ses çıkartacağını bilmiyorum. Şarj aletleri bile bir süre sonra ince bir ses çıkarmaya başlar. Ama yinede ses sorununu SSD ye yüklemeyi en sona bırakarak, öncelikle sesi tespit etmeye çalışın. Kasa içi sesler genelde fanlardan, işlemci fanından, HDD'den, fazla eski ve zorlanan bileşenlerden veya PSU' dan gelir. Bu gelen sesi bir şeye yoramıyorsanız kasanın kapağını söküp içeriye bir göz gezdirin ve sesi dinleyin. Sesi daha yakından duyup tespit etme şansınız olur. Genelde ince sesleri tespit etmesi zordur. Sesi hala tespit edemezseniz sesi kaydedip burada paylaşın. Yardımcı olalım (y) İyi forumlar..

Bu konular umarım sorununuzu çözecektir. Kolay gelsin, iyi forumlar..

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı