Kasamı temizlemem gerekiyor mu?

Cole McCree

Hectopat
Kasamı yedi aydır temizlemiyorum. Normalde temizliğe takıntılı bir insanım ama kasamın içine baktığımda öyle çok bir toz göremiyorum ve bu yüzden de temizliğe girişmiyorum. Hafif bir toz katmanı dışında ne bir toz kabarcığı ne de bir pislik var. Yine de temizlemem gerekir mi? (kasam masanın üzerinde)

Kasamı yedi aydır temizlemiyorum. Normalde temizliğe takıntılı bir insanım ama kasamın içine baktığımda öyle çok bir toz göremiyorum ve bu yüzden de temizliğe girişmiyorum. Hafif bir toz katmanı dışında ne bir toz kabarcığı ne de bir pislik var. Yine de temizlemem gerekir mi? (kasam masanın üzerinde)

Yeni tip bir kasa ise toz genelde fanlar önündeki filtrelerde kalıyor.
Sistemin sıcaklık değerlerini kontrol et çok yüksek değil ise temizlemene gerek yok.

Yaz başında temizleyebilirsin.

Genelde 3-4-5 ayda bir temizliyorum ben. Eğer fanlarınızda fazla toz birikmemişse ve sıcaklıklarda çok fark yoksa bekletebilirsiniz.

Kasa içerisinde öyle belirgin birşey yoksa yazın başlarında temizlersiniz olur biter.

Gerçekten takıntılı bir insanmışsın hocam 😁 Ben 15-20 günde bir balkona çıkarıp kompresör tutuyorum 👍

Gerçekten takıntılı bir insanmışsın hocam 😁 Ben 15-20 günde bir balkona çıkarıp kompresör tutuyorum 👍
Ben de evde sürekli bir şeyler yıkanıp ütülenip kurulanıp serildiği için resmen havada tiftikler uçuşuyor devamlı. Kasa içinde fark edilmiyor ama filtreler ve fanlar etkileniyor. Bence tozun yer etmesini beklemeden ayda bir genel, 6 ayda bir fan yapraklarını vs. de silerek detaylı temizlik yapılmalı. Hatta anti-statik fırçalar ile de bazı PCB alanları fırçalanmalı.

Ben de evde sürekli bir şeyler yıkanıp ütülenip kurulanıp serildiği için resmen havada tiftikler uçuşuyor devamlı. Kasa içinde fark edilmiyor ama filtreler ve fanlar etkileniyor. Bence tozun yer etmesini beklemeden ayda bir genel, 6 ayda bir fan yapraklarını vs. de silerek detaylı temizlik yapılmalı. Hatta anti-statik fırçalar ile de bazı PCB alanları fırçalanmalı.
+1, toz yer ettiğinde daha cebelleşmeli bir temizlik gerekiyor, fandan kalıp kalıp katran gibi pislik kazıdığımı biliyorum, temiz gözüksün gözükmesin, sıcaklık iyi olsun fazla olsun, cihaz zaten kasa, laptop vs değil, açıp fanları maximum 2 3 ayda bir temizlemekte fayda var, en azından bi kompresör, en kötü ihtimalle fön makinesi, maximum 6 ayda bi macun, fiyatlar can yakıyor bari eldekinden olmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı