Kasanın alt kısmına fan takılmalı mı?

Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Kasanın alt tarafında iki adet fan yuvası mevcut. Buraya fan takayım mı? Bir de yönü nasıl olmalı? Görseli yükledim.

20220422_100818.jpg

Birini alta birini üste takın bence ama üstteki havayı içeri versin.
Motor kısmının baktığı yer fanın havayı verdiği yer oluyor.

Bence yanlış düşünüyorsunuz.
Konuya gelirsek;
Alt ve ön kısımdaki fanlar havayı içeri vermeli, üst ve arka kısımdaki fanlar havayı dışarı atmalı.
Alta kısma takılacak fanların pek faydası olmadığı daha önce birkaç arkadaşın testleri ile de kanıtlandı, eğer kasadaki tüm fan slotları dolduysa alta fan takılabilir ama onun haricinde üstte yer varken alta fan takmak gereksiz. İlla takılacaksa da alta takılan fanlar havayı içeri üflemeli.
Sonuç olarak eğer elinizde fan varsa öncelik üste takmak olsun, üst slotlar dolduysa ve eğer elinizde hala fan varsa alta takılabilir fakat gidip alta fan takmak için yeni fan almaya gerek yok.
Üstte söylediğim dizilimin yapılma sebebi altta bulunan görsel, zaten Google da kasa hava akışı falan diye aratırsanız (tercihen İngilizce) ne demek istediğimi daha iyi görürsünüz.

1650613266207.png

Konuya gelirsek;
Alt ve ön kısımdaki fanlar havayı içeri vermeli, üst ve arka kısımdaki fanlar havayı dışarı atmalı.
Alta kısma takılacak fanların pek faydası olmadığı daha önce birkaç arkadaşın testleri ile de kanıtlandı, eğer kasadaki tüm fan slotları dolduysa alta fan takılabilir ama onun haricinde üstte yer varken alta fan takmak gereksiz. İlla takılacaksa da alta takılan fanlar havayı içeri üflemeli.
Sonuç olarak eğer elinizde fan varsa öncelik üste takmak olsun, üst slotlar dolduysa ve eğer elinizde hala fan varsa alta takılabilir fakat gidip alta fan takmak için yeni fan almaya gerek yok.
Üstte söylediğim dizilimin yapılma sebebi altta bulunan görsel, zaten Google da kasa hava akışı falan diye aratırsanız (tercihen İngilizce) ne demek istediğimi daha iyi görürsünüz.

Eki Görüntüle 1367034

Bence bu resimdeki yanlış, yan kapaktan hava alıyor olsaydı tamam doğru ama böyle giren havayı doğrudan yukarıya atıyor.

Konuya gelirsek;

Eki Görüntüle 1367034

Üst kısım için fan aldım ve 2 adet boş slot var paket içeriğinden 4 adet fan çıkıyor o nedenle sormuştum fazla kalacak elimde.

Bence bu resimdeki yanlış, yan kapaktan hava alıyor olsaydı tamam doğru ama böyle giren havayı doğrudan yukarıya atıyor.

Isınan hava yükselme eğilimdedir, bu yüzden kasanın içindeki sıcak hava her zaman yukarı yönelir haliyle ısınan havayı yukarıdan atmak hava akışı için en ideal çözümdür.

Üst kısım için fan aldım ve 2 adet boş slot var paket içeriğinden 4 adet fan çıkıyor o nedenle sormuştum fazla kalacak elimde.

Fazlaysa alt tarafa havayı yukarı üfleyecek şekilde takabilirsiniz, yukarıda arkadaş yönü söylemiş ama emin olamazsanız fanı taktıktan sonra bir kağıt parçası ile hava akışını kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartı ve işlemciyi yük altına sokun eğer fazla ısınmıyorsa ekstra fan sesine gerek yok. Boşa çalışacağına hiç çalışmasın. Elinizdeki fanları da yıukarı kısma takın sıcak havayı onlar atar.

Yeni konular

Geri
Yukarı