Kasanın fanı çalışmıyor

göktuğ açış

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, kasanın ön tarafındaki 3 fandan biri kasayı aldığımdan beri çalışmıyor. Kasayı toplattırdığım zaman adam da çalıştıramadım demişti. Motoru yanmasından şüpheleniyorum fakat bilgisayarı açarken biraz dönüyor, sonra duruyor. Motoru bozulmuş gibi gelmiyor ve o fanın LED'leri de çalışmakta. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Yardımcı olanlardan şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki fanın bağlı olduğu kablolarının bağlı olduğu yerde bir sorun vardır? (Bu işlerle hiç alakam yok.)
Kablolarda sıkıntı yok kontrol ettim.
BIOS'u önceki sürüme indirip edip tekrar yeni sürüme update edin. Sadece bir fanın dönmemesi düşündürücü, garantisi duruyorsa garantiye verin olmadı.
Kasayı aldiğimda fan dışarı doğru çıkmıştı kargo ile gelirken birşey olmuş olabilir ama ne olduğunu çözemedim tam olarak bende biosu güncelleyip tekrar denicem bakalım
BIOS'u önceki sürüme indirip edip tekrar yeni sürüme update edin. Sadece bir fanın dönmemesi düşündürücü, garantisi duruyorsa garantiye verin olmadı.
fanların yerlerini değiştirdim çalışıyo şimdi fakat yavaş çalışıyo bundan doalyıda ses çıkarmaya başladı içini yağlamam sorunu çözermi bilgin varmı ?

Son düzenleme:
Merhaba. Fırçasız, elektronik esaslı olan bu elektrik motorları, arıza durumları normal fırçalı DC motorlardan biraz daha farklı belirtilerde oluyor. Elektronik açıdan içlerinde bir parça sıkıntısı olduğunda ilk DC elektriği aldıklarında hafifçe dönüp kalıyorlar. Ancak bu şekliyle de yine arızalı durumda olabiliyorlar, elimde bu şekilde arızalı PC işlemci fanları mevcuttur. Bunların hafif dönmesiyle hemen durması tamamen sağlıklı olduklarını net gösteremiyor, bu yüzden garanti kapsamında (kasadaki her parça tek tek garantili ise) yenisiyle değiştirilmesini talep edin. Kolay gelsin.

Merhaba. Fırçasız, elektronik esaslı olan bu elektrik motorları, arıza durumları normal fırçalı DC motorlardan biraz daha farklı belirtilerde oluyor. Elektronik açıdan içlerinde bir parça sıkıntısı olduğunda ilk DC elektriği aldıklarında hafifçe dönüp kalıyorlar. Ancak bu şekliyle de yine arızalı durumda olabiliyorlar, elimde bu şekilde arızalı PC işlemci fanları mevcuttur. Bunların hafif dönmesiyle hemen durması tamamen sağlıklı olduklarını net gösteremiyor, bu yüzden garanti kapsamında (kasadaki her parça tek tek garantili ise) yenisiyle değiştirilmesini talep edin. Kolay gelsin.
ön camı söküp bütün fanları çıkarıp temizledim daha sonra geri taktım hepsini 3 fan yavaş çalışıp bir fan hiç çallışmkıyordu çalışmayan fan şimdi çalışmaya başladı ama hepsi yavaş dönüyor çözülebilir bir sorun gibi duruyor benim açımdan ama nasıl yapacağımı bilmiyorum bunun hakkında bir fikrin varmı ?
akşam bide bütün fanları mekanik yağ ile yağlayıp denicem olmazsa artık başka yollara bakmayı denicem
ekstra olarak speedfan uygulamasını indirip fan hızlarını yükseltmeyi denedim fakat speedfan uygulamasında kasadaki gpu ve cpu fanları dışındaki fanları göstermiyor.

Geri
Yukarı