Kasanın içindeki küçük fan ne için?

flopgus

Centipat
Arkadaşlar merhaba, bu fan çok ses yaptığı için kasanın içinden çıkardım az önce. Geçen sene yerinden oynamıştım kasa içinde nerede kullanıldığını bilmiyorum. Anakartımın modelini yazıp YouTube'dan böyle bir fan kullanılıyor mu diye baktım ama yok kullanmıyolardı. Bende şuan gigabyte yazan bakır renkli yerin üstündeydi ses yaptığı için çıkardım anakartımın modeli: g31m es2l. Sizce ne işe yarıyor bu küçük fan?
20231120_183300.jpg

Arkadaşlar merhaba, bu fan çok ses yaptığı için kasanın içinden çıkardım az önce. Geçen sene yerinden oynamıştım kasa içinde nerede kullanıldığını bilmiyorum. Anakartımın modelini yazıp YouTube'dan böyle bir fan kullanılıyor mu diye baktım ama yok kullanmıyolardı. Bende şu an Gigabyte yazan bakır renkli yerin üstündeydi ses yaptığı için çıkardım anakartımın modeli: G31m ES2l. Sizce ne işe yarıyor bu küçük fan?
Eki Görüntüle 2023634

Kullanım amacına göre mesela ben içerideki havayı dışarı atmak için kullanıyorum kimisi içeriyi soğutsun diye kullanıyor fanın baktığı açıya göre değişiyor eğer çok ses yapıyorsa yağlayabilirsin muhtemelen çözer.

Nerden söktüğünün resmini atarsan daha kolay yardımcı oluruz. Egzoz fanıdır büyük ihtimalle, kasanın arka kısmından mı söktün?

Benim eski kasada da vardı öyle eski kasalarda egzoz fan olarak kullanılıyor.

O boyutta bir fan için kasada başka yer varsa orayada olur.

Bazı sistemlerde karşılaştığım bir durum, bence fazlalık stoku eritmek adına anakartlara bağlıyorlar bu tür fanları. :)

Aynı şekilde benim eski kasada da fan monte edilmiş değildi anakarta bağlı duruyordu sonradan egzoz fan olarak kullandım.

Benim eski kasada da vardı öyle eski kasalarda egzoz fan olarak kullanılıyor.

O boyutta bir fan için kasada başka yer varsa orayada olur.
Hayır büyük ihtimalle yukarıda arkadaşın dediği gibi egzoz fanı olarak kullanılıyordu eski kasaların çoğunda var.
Nerden söktüğünün resmini atarsan daha kolay yardımcı oluruz. Egzoz fanıdır büyük ihtimalle, kasanın arka kısmından mı söktün?
Nereye takabilirim? Gigabyte yazan bakir renkli yerin üstünden söktüm. (Kasanın eski olduğunu ve karman çorman olduğunun farkındayım😅)
20231120_184825.jpg

Geri
Yukarı