Kasanın ön orta fanı dönmüyor

Sharian

Hectopat
Anakart
Asus Prime A620M-K
İşlemci
Ryzen 5 7500F
Merhaba. Yaklaşık 2 ay önce aşağıdaki linkteki sistemi iki üç değişiklik yaparak aldım.

Ancak şu an öndeki 3 fandan ortadaki dönmüyor. Diğer 2 fan dönüyor sorunsuz bir şekilde. Ayrıca 3 fanın da RGB'leri yanıyor. Tam net emin olmamakla beraber sistemi ilk kullandığım sıralarda şu an bu dönmeyen fan da dönüyordu diye hatırlıyorum.

Bu sorun neden kaynaklı olabilir? Sistem üzerinden yapılabilen bir ayarla yani yazılımla alakalı bir sorun mudur yoksa direkt fan mı bozulmuştur? Bunu nasıl anlar ve mümkünse bu sorunu çözebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_2056.jpeg
    IMG_2056.jpeg
    84,6 KB · Görüntüleme: 13
Benim de bir ara üç fan dönmemeye başlamıştı. Sonra kasayı açıp iyice temizledim falan, üç fandan ikisi düzeldi diğeri bozulmuştu. Ya kasadaki kablolara vs. bakın ya da toz var mı diye bakın. İkisi de sorunsuzsa bozulmuştur büyük ihtimal.

Fan'lari bagladiginiz pin coklayici varsa eger baglantisini kontrol edin, pin coklayici yoksa direkt olarak anakart uzerindeki slot baglantisini kontrol edin.
Pin çoklayıcı var mı bilmiyorum da varsa şayet tam nerede olur bu çoklayıcı? Ve bu ön fanların bağlı olduğu slot anakartın ekran kartının da takılı olduğu ön kısmında mı oluyor yoksa arka tarafında mı?

Ve biostan ya da direkt sistem üzerinden olan bir ayar yüzünden olabilir mi bu durum? Böyle bir şey varsa nasıl kontrol edebilirim?
Benim de bir ara üç fan dönmemeye başlamıştı. Sonra kasayı açıp iyice temizledim falan, üç fandan ikisi düzeldi diğeri bozulmuştu. Ya kasadaki kablolara vs. bakın ya da toz var mı diye bakın. İkisi de sorunsuzsa bozulmuştur büyük ihtimal.
Yani tozlanmadan olacağını sanmıyorum sonuçta daha 2 aylık sistem. Kablolarla da sistemi kurduktan sonra daha bir daha oynamadım pek. Bozulmuş olmasından korkuyorum açıkçası.

Peki sadece bu ön ortadaki fan dönmezse bunun çok zararı olur mu? Yani aşırı bir sıcaklık farkı yaratır mı? Çünkü bu dönmeyen fan tam ekran kartına bakan fan.

Pin çoklayıcı var mı bilmiyorum da varsa şayet tam nerede olur bu çoklayıcı? Ve bu ön fanların bağlı olduğu slot anakartın ekran kartının da takılı olduğu ön kısmında mı oluyor yoksa arka tarafında mı?

Ve biostan ya da direkt sistem üzerinden olan bir ayar yüzünden olabilir mi bu durum? Böyle bir şey varsa nasıl kontrol edebilirim?

Yani tozlanmadan olacağını sanmıyorum sonuçta daha 2 aylık sistem. Kablolarla da sistemi kurduktan sonra daha bir daha oynamadım pek. Bozulmuş olmasından korkuyorum açıkçası.

Peki sadece bu ön ortadaki fan dönmezse bunun çok zararı olur mu? Yani aşırı bir sıcaklık farkı yaratır mı? Çünkü bu dönmeyen fan tam ekran kartına bakan fan.
Şu an 1 fan bozuk halde kullanıyorum, pek bir fark olmuyor. En fazla 4-5 derece oynadığını gördüm ama 3 fan bozukken oyunlarda FPS kaybı, droplar vs. çok yaşıyordum. BİOS'tan kaynaklı değildir. Genelde çoklayıcı anakart'a takılıyor ama nereye takılacağı anakart ve sistemdeki parçaların yer kapladığı alana göre değişiyor. Güç kaynağına takıldığını da duymuştum, o konu hakkında çok detaylı bir bilgim yok.

Son düzenleme:

Asagida ekledigim gorselde mavi alan icerisinde 2 adet slot var fan girisleri olmasi gerekiyor, buradan cikan kablolarin baglantilarini kontrol ediniz. Pin coklayici varsa kasanin yan demir kapaginin oldugu kisimda olabilir veya direkt on kisimda, kasanin montajini yapan kisi nereye koyduguna bagli. BIOS ayarindan olacagini sanmiyorum diger fanlarda da sorun yasanabilirdi cunku.

Dosya Ekleri

• Asus-A620M-A-CSM-PRIME-A620M-A-CSM.png
    Asus-A620M-A-CSM-PRIME-A620M-A-CSM.png
    657,6 KB · Görüntüleme: 13
Şu an 1 fan bozuk halde kullanıyorum, pek bir fark olmuyor. En fazla 4-5 derece oynadığını gördüm ama 3 fan bozukken oyunlarda FPS kaybı, droplar vs. çok yaşıyordum. BIOS'tan kaynaklı değildir. Genelde çoklayıcı anakarta takılıyor ama nereye takılacağı anakart ve sistemdeki parçaların yer kapladığı alana göre değişiyor. Güç kaynağına takıldığını da duymuştum, o konu hakkında çok detaylı bir bilgim yok.

Sadece 4-5 derece ile kurtulabiliyorsam iyi de yine de daha yeni sistemde böyle bir sıkıntı olması can sıkıcı açıkçası. Şimdi servise göndereyim desem bir ton iş.

Asagida ekledigim gorselde mavi alan icerisinde 2 adet slot var fan girisleri olmasi gerekiyor, buradan cikan kablolarin baglantilarini kontrol ediniz. Pin coklayici varsa kasanin yan demir kapaginin oldugu kisimda olabilir veya direkt on kisimda, kasanin montajini yapan kisi nereye koyduguna bagli. BIOS ayarindan olacagini sanmiyorum diger fanlarda da sorun yasanabilirdi cunku.

Eğer doğru yere bakıyorsam o dediğiniz slotlar boş bende. +5v D yazıyor o slotların altında. Ön fanların kablosu tam nereye bağlanıyor bulamadım açıkçası.

Geri
Yukarı