Çözüldü Kasanın ön toz filtresi çıkarılırsa sorun olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Hocalarım sistem 6 aylık, İtopya'dan aldım, işlemci termal macun yenilettim ama sıcaklıklar fazlaydı bence. Ben de bugün kasanın ön fanlarının toz filtrelerini çıkardım, işlemci boşta 40 dereceyken 29 dereceye düştü ekran kartı 50-51'den 46-47ye düştü. Biliyorum kasa çok tozlanır ama böyle kullansam sorun olur mu, kaç ayda bir temizlemeliyim? Ekran kartının üstü çok toz olacak ama ısılar bayağı düştü.
i3 12100F stok.
Arc a750.
Game booster GB3309 kasa +PSU

Sıcaklık değerlerin iyi zaten neden filtreyi çıkarıyorsun ki? İnsanlardaki şu sıcaklık korkusunu anlamıyorum, teknolojik aletler öyle en ufak sıcaklıkta çöp olan şeyler değildir. Yüksek sıcaklığa dayanıklılardır. 80-85 dereceleri görmediğin sürece korkmana gerek yok, kasanın içini boş yere toz yapıyorsun.

Hocalarım sistem 6 aylık, İtopya'dan aldım, işlemci termal macun yenilettim ama sıcaklıklar fazlaydı bence. Ben de bugün kasanın ön fanlarının toz filtrelerini çıkardım, işlemci boşta 40 dereceyken 29 dereceye düştü ekran kartı 50-51'den 46-47ye düştü. Biliyorum kasa çok tozlanır ama böyle kullansam sorun olur mu, kaç ayda bir temizlemeliyim? Ekran kartının üstü çok toz olacak ama ısılar bayağı düştü.
i3 12100F stok.
Arc a750.
Game booster GB3309 kasa +PSU

Toz filtresini temizle?

Ekran kartının üzerinde isterse 1 cm toz biriksin bu sorun değil. Sorun olan kısım ekran kartının ve güç kaynağının iç tarafı tozla dolmaya başlayacak ve onu da hiçbir şekilde temizlemeyezsin içlerini açmadan.

Filterinin asıl olayı zaten bu parçalarının içine toz girmesini engellemek, azaltmak.

Sıcaklık değerlerin iyi zaten neden filtreyi çıkarıyorsun ki? İnsanlardaki şu sıcaklık korkusunu anlamıyorum, teknolojik aletler öyle en ufak sıcaklıkta çöp olan şeyler değildir. Yüksek sıcaklığa dayanıklılardır. 80-85 dereceleri görmediğin sürece korkmana gerek yok, kasanın içini boş yere toz yapıyorsun.

Valorant'ta işlemci 83 derece 😕

Süpürgeyle 1 dakikada şipşak. D

Toz filtresi zaten çok kirli değildi kısmendi ona ragmen ısılar böyleydi biraz kullanayım baktım duruma göre yeniden takacağım fakat toz flitresi takılı iken kasanın altındaki PSU'nun kutusunun dışındaki en alt fanın önü ekstra kablolar Full kahverengi tozdu heryanı silmedim bende.

Sistem Valorant'ta en düşük ayarlarda MSAA 4X falan iken ekran kartı 75 işlemci 80 derece ondan dolayı çıkardım ama dediğinize göre pdu ve GPU'nun içine toz falan çok dolarsa sıkıntı olur takarım yeniden muhtemelen. Kasam küçük bir şey GPU'nun güç kablodu temperli cama değiyor.

Hocam toz filtresi varken Valorant'ta 80 derece gören işlemcim şu an 60 dereceyi geçmiyor dediğinize göre en mantıklısı toz filtresini takmak.

Hocam toz filtresi varken Valorant'ta 80 derece gören işlemcim şu an 60 dereceyi geçmiyor dediğinize göre en mantıklısı toz filtresini takmak.

Ve ucuz yollu bile olsa bir kule tipi fan almak. Kasanın boyutları ufak ve stok fan sirkülasyonu bozar anakarta doğru üfleme yaptığı için. Sıcak hava içeride ne kadar uzun süre kalırsa o kadar ısınır donanımlar.

Kule tipi fanlar ise egzoz fana doğru yan durdukları için hem sıcak havanın atılımına yardımcı olurlar hem de bakır boruları sıcaklığı daha iyi emer.

Geri
Yukarı