Kasanın üst tarafına fan koymak sıcaklığı etkiler mi?

Üste 2 adet fan eklemeyi ben de düşünüyorum. Tanesi 300-400 TL civarına hangi fanları önerirsiniz?

Hayır. Sanılanın Aksine gerek yok iken yaptım. RX6700 gibi bir ekran kartına rağmen yaz sıcağında 74 Derece görüyordum 69-70 derece alıyorum.

Bende hiç fark etmiyor. Özellikle RPM'ler üzerinden de test yaptım, yalnız stok fanlı işlemciden bahsediyorsak işler değişebilir. Malum stok fan sıcak havayı anakarta vurur, kule tipi ise egzoza yönlendirir.

Sende stok fan varsa tepedeki egzozlar anakarta vurulan sıcak havanın atılmasında yardımcı olabilir. Benim kasa ise şu şekilde, bu kart da yükte 60-63, boşta ise 35 civarı takılıyor.
20230720_200655.jpg

Bende hiç fark etmiyor. Özellikle RPM'ler üzerinden de test yaptım, yalnız stok fanlı işlemciden bahsediyorsak işler değişebilir. Malum stok fan sıcak havayı anakarta vurur, kule tipi ise egzoza yönlendirir.

Sende stok fan varsa tepedeki egzozlar anakarta vurulan sıcak havanın atılmasında yardımcı olabilir. Benim kasa ise şu şekilde, bu kart da yükte 60-63, boşta da 35 civarı takılıyor.

12100F hocam stok fanla beraber.
Mesele anlaşıldı. Boşta 47 derece oluyor Afterburner'den kontrol ettiğimde. Normal mi kino? Fan dönmüyor tabii boşta olduğu için.

12100F hocam stok fanla beraber.
Mesele anlaşıldı. Boşta 47 derece oluyor Afterburner normal mi kino? Fan dönmüyor tabii boşta olduğu için.

Stok fan sıkıntı. Şu anda tepedeki egzozları sök, kule tipi tak yine ekran kartı sıcaklığın düşecektir. Stok fan kasayı boğar. Boşta sıcaklık kasanın iç hacmi ve ekran kartının soğutucu bloğunun genişliği ile alakalı biraz da.

Yani o kart 3 fanlı dev gibi alet, ona rağmen kasanın içinde ufacık duruyor ısınması mümkün değil. Sende çift fanlı varsa ve kasanın iç hacmi de bir tık ufaksa 47 derece gayet ideal.

Önden arkaya doğru 1+2+1 mi yoksa 2+1+1 mi daha iyi olur?

3 adet ön 1 adet arka. Ekstra egzoz takılacaksa en fazla tavanın en arkasına eklenebilir, intake fanların sirkülasyonunu kesmemesi adına.

Pek olmayacaktır, bu sefer intake fanlardan gelen havayı daha anakarta vuramadan dışarı attırırsın. Sirkülasyon 3+1 fan diziliminde en iyilerden birisidir.

Hala sıcaksa daha geniş ve kaliteli bir kasaya geç.
Sıcaklık konusunda tehlikeli bir sorunum yok ama kendi kendime macera arıyorum. 😁

Macera aramamın bir sebebi de sistemi komple güncellemeye başlayacak olmam. Kasamın fanları kaliteli değil, sizce 1500 bandında fanları mı yenilemek daha iyi olur yoksa yeni kasa almak mı?

Sıcaklık konusunda tehlikeli bir sorunum yok ama kendi kendime macera arıyorum. 😁

Macera aramamın bir sebebi de sistemi komple güncellemeye başlayacak olmam. Kasamın fanları kaliteli değil, sizce 1500 bandında fanları mı yenilemek daha iyi olur yoksa yeni kasa almak mı?

Elindeki kasaya bağlı. Kasa için sıcaklığı çok fazla etmene bağlı, direkt şunu yap kesin düşer demek bir çözüm olmaz.

Mesela yan kapağı açıp bir deneme yapabilirsin kaç derece fark edecek. Stok fan varsa kule tipi alınabilir, PSU milattan kalma ise o da kasayı alttan kalorifer kazanı gibi kavurmaya başlar.

Elindeki kasaya bağlı. Kasa için sıcaklığı çok fazla etmene bağlı, direkt şunu yap kesin düşer demek bir çözüm olmaz.

Mesela yan kapağı açıp bir deneme yapabilirsin kaç derece fark edecek. Stok fan varsa kule tipi alınabilir, PSU milattan kalma ise o da kasayı alttan kalorifer kazanı gibi kavurmaya başlar.
Kasa Gamepower Horizon. Hazır sistemle gelmişti.

Stok fanım var ama işlemciyle birlikte fan da alacağım ona. PSU'yu geçen sene Core Reactor ile değiştirdim, PSU'dan yana bir sorunum yok.

Kasa Gamepower Horizon. Hazır sistemle gelmişti.

Stok fanım var ama işlemciyle birlikte fan da alacağım ona. PSU'yu geçen sene Core Reactor ile değiştirdim, PSU'dan yana bir sorunum yok.

Core Reactor güzel seçim, tavsiyem bütçeyi kule tipine ayır şimdilik ya da bir adet ucuz yollu ikinci egzoz yap. Kasanın hava girişleri de temiz olsun.

Geri
Yukarı