Çözüm Kasanin ustundeki izgaradan asagiya su dokuldu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

oguz350

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar baslikta belirttigim gibi bir talihsizlik yasadim. Dokulunce direkt olarak ekran gitti ama PC calismaya devam etti. Suyun ekran kartina gittigini dusunuyorum. Kasanin icini açtım suyla temas eden bir yer gozukmuyordu ancak ekran kartim haric. Onerileriniz nedir? Kuruduktan sonra calisabilir mi?

Çözüm
Parçalari sokup kuruladim, ekran karti disinda pek de sivi yoktu. Ekran kartini takmadan Power tuşuna basip guc verdim ama kasa hiçbir tepki vermedi. Neden boyle su an en ufak bir fikrim yok. Anakarta veya PSU'ya su geldi diyeceğim, amakart gayet kuru duruyordu. PSU ise kasamin alt kisminda kilitli bir kutuda. Ekran kartini monte etmeden calistirdim diye olabilme ihtimali var mi ki?

Sistem ekran karti monte olmadan güç alir mi arkadaşlar?

Baylar şu an her yeri kupkuru. Birkaç saat sonra acacagim ekran karti olmadan su an guc aliyor sorunsuz olarak. Sorun zaten ekran kartindaydi o kesin. Calisirsa calisir calismazsa yapacak bir şey yok zaten coil Whine'i sinirimi bozuyor bazen :D şaka bir yana ne hevesle aldim daha bir sene olmadi umarim çalişir. Borcunu daha gexen ay bitirdim...

Arkadaşlar sonunda bir sekilde calisti. Benzer durumu yasayacak olanlar icin ozet geceyim:

Kasam ASUS GT301, ust kisminda izgara ve tozluk var. Su tam olarak oradan girdi ve dogrudan yatay pozisyonda ortada duran ekran kartim 6700XT ile temas etti. Bilgisayarim acik durumdaydi ve temas aninda direkt olarak goruntum gitti. Hemen PSU'nun Switch'ini kapattim ve gucu kestim. Kasayi ters cevirdim ve yere oluk oluk su akiyordu. ( dokulen su miktari bir su bardagi kadardi.) PC hala calisiyordu ama goruntu gitmisti. Ekran kartini soktum ve kuruladim (pecete kullandim) pirinc veya fohn makinesi kullanmayi tercih etmedim. Ekran kartini komple soktum tam 4 parcaya ayrildi (ASUS Radeon cift fan 6700XT) ust kısmı komple suydu. Peceteyi vurdugum yer su hemen suyla kaplanıyordu. Tamamen kuru hale getirdim. Kasanin icinde bazi kisimlar da da su damlalari vardi. Anakartın bazi parcalari da kismen suydu. Elektrikli sobayi acip cok cok sıcak etmeyecek sekilde goz karari kasaya yakinlastirdim. Tum parcalar isinmişti. Hala elimi uzerinde bekletebiliyordum. Elim yaniyordu ama elimi orada rahatlikla bekletebiliyordum bence burası onemli. Cok isitmamak gerek.

Neticesinde tamamen kurududuğuna emin olunca takip calistirdim ve bir sorun kalmadi.

Verilmiş sadakamiz varmiş geri donuşu olmayabilirdi. Cihaz calisirken ekran karti resmen banyo yapti ama neticesinde bozulmadi (simdilik her şey yolunda) calistigini gorunce yine kapatip elektrik sobasiyla isitiryorym az bir nem varsa vile yok olsun sonradan oksitlenme veya baska bir sorun cikarmasin.

Yardimci olmaya calisan tum arkadaslara teşekkür ederim ama bazi arkadaslara ufak bir onerim var, tam bilginiz yoksa yorum yapmamayi tercih edin lutfen. Gereksiz olumsuz yorum yapmak psikolojiyi alt ust edebiliyor az daha yılıp atacaktim kartı.

İyi sosyaller.
Hocam ekran kartını sökmekle en iyi şeyi yaptınız. Ama halen zamanla oksitlenme söz konusu olacaktır. Kartta bazen komponentler arasında su damlacıkları veya buhar vs. kalabiliyor. Özellikle bunu önlemek için izopropil akolle yıkayıp kurumaya bırakıyorlar. Alkol suyu da buharlaştırıyor çünkü tamamen girdiği her bir delikten çıkarıp.

Yeni konular

Geri
Yukarı