Kasaya fiziksel temas sonrası "Otomatik tanılama yapılıyor" Hatası

• Konuyu başlatan dgl.
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 767

dgl.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, 2 gün önce oyun oynarken ani sinirle harddiskin olduğu tarafa vurdum ardından Alt+Tab aldığımda bilgisayar garip bir şekilde dondu. Görev yöneticisini açmaya çalıştım açılmadı. En sonunda çözümü kapatmakta buldum ve kapattım. Bilgisayarı tekrar açtığımda otomatik tanılama yapılıyor hatasıyla karşılaştım. Elimde Windows 10 kurulu USB var BOOT edip gelişmiş seçeneklerden başlangıç sorunlarını onar dediğimde yaklaşık 1-2 saat sonra Winload hatasını verdi. Fakat çıkan ekranda F8'e basarak geri dönmesi gerekirken dönmüyor, her F8'e bastığımda siyah ekran blip şeklinde çıkıp gidiyor. Kurulum ekranına dönüp farklı yöntemlerle bilgisayarı nasıl kurtarabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun, sinirle vurup harddiskini bozan ilk insan değilsiniz. Ne yazık ki son da olmayacaksınız. Bir şekilde kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerek. Ya da en azından başka yere vurun. Çalışan bir diskin titreşim bile yaşamaması gerekirken, fiziksel darbeyle hayatına son vermişsiniz. Bilgisayarınızda başka bir donanımda sorun yoksa, yeni disk/SSD alıp taktığınızda sorunun çözülmesi gerek. Harici harddisk kutusu ile elinizdeki diski başka bilgisayara takarak belki içindeki bilgileri kurtarabilirsiniz.

Öncelikle harddiski çıkartıp bilgisayarı çalıştırmayı deneyin. BIOS'ta gezinin falan, sorunsuz çalışıyor mu bakın. Harddisk olmadan erişebileceğiniz tüm ekranlara erişmeyi deneyin. Bir hata ile karşılaşmıyorsanız sorun disktedir. Ondan sonra yenisini almayı hedefleyebilirsiniz.

Benim de amacım içinde ki dosyalarımı kurtarmak harddiski başka bilgisayara takıp deneyeceğim fakat harddiskin bad sector seviyesi yüksek mi peki, hiç mi kurtaramam? Başka bir konu da arkadaş HDD Regenator adlı programla boot yoluyla düzeltmiş sorunu. Denemekten zarar gelmez bence.

@dgl. ne yazıkki sabit diskler denemekten zarar gelmez türünden cihazlar değil. Okuyucu kafa bad sector üerinden geçerken sağlam sektörlere de zarar verecektir. En garanti işlem neyse onu en kısa sürede tek çalıştırmada yapmalısın veya disk plakasını değiştirebilirsin ki en çok veri kurtaran yöntem budur.

HDD Regenarator ile tarama ve tamir etme işlemini yaptıktan sonra herhangi bir bad sector bulmadı. Bilgisayarı açtım ve yine otomatik onarılıyor ekranı çıktı, sorun nerede peki?

HDD Regenarator ile tarama ve tamir etme işlemini yaptıktan sonra herhangi bir bad sector bulmadı. Bilgisayarı açtım ve yine otomatik onarılıyor ekranı çıktı, sorun nerede peki?
Tek disk arızası Bad Sector değildir. Darbelerde genelde motor arızası oluşur. HD Tune ile incelerseniz motor dönüş tekrar hatası göreceksiniz. Çözüm yolu basit ama pahalıdır. Disk plakasını alıp aynı modelde bir diske takarsan verilerini kurtarabilirsin. Ama diskin yenisini almak gerekiyor. Önerim yeni bir disk alman olacaktır. Ya da en iyisi SSD alın.

Dosyalarımı kurtardım sıra format atmaya gelmişti kurulumu başlatıp disk bölümüne geldiğimde diski bölümlerinin hepsini sildim ve sadece harddiski tek bıraktım, dosyaları yedeklediğimden harddiskin içinde ki verileri silip harddiski ayrılmamış alana çevirdim. İleri butonuna bastım geriye kalan kurulumu kendisi halledeceği için PC'yi açık bıraktım sabah PC'ye baktığım da en başa dönmüştü dil seçme ekranı gelmişti bende tekrar disk bölümüne geldiğimde diski silmek yerine biçimlendire bastım 40 dakika bekledim hala işlem bitmemişti bende PC'yi shutdown tuşuyla kapattım. PC'yi tekrar açtığımda harddiski görmüyordu, bios kontrol ettim boot önceliğin de harddiski görmüyor ama security sekmesin de HDD Security Configuration altında harddiski görüyor ama boot kısmında görmüyor. Bu arada PC notebook, masaüstü değil moderatör arkadaş kasa yazmış.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı