Kasaya kontrolcü dahilinde fan eklemek

teknopat_gorili

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B450M Pro M2 / Snowman T6
AMD Ryzen 5 5600
GSKILL 2x16GB RipjawsV Dual Kit
Kioxia Exceria G2 1 TB / Snowman Heatsink
Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X
EVGA SuperNOVA 650 G3
Corsair Carbide Series Spec-Alpha

ASUS VP249QGR Monitor
Havit Gamenote H2002p Kulaklık
Gamepower Overlord Klavye
Logitech G300s Mouse
Meslek
Elektrik-Elektronik Müh. Öğrencisi
İyi günler arkadaşlar.
Corsair Carbide Spec-Alpha kasa satın aldım. Hazırda 3 tane fanı mevcut ve kasanın kendisi ön paneldeki 3 kademeli tuşla belirlenen bir kontrolcüye sahip. Kasa henüz elime ulaşmadı, mekanizmanın nasıl işlediğini tam inceleyemedim fakat "anladığım kadarıyla" bu kontrol mekanizmasından çıkan kalın bir kablo dörde ayrılıyor. Bir tanesi güç için, diğer üçü ise fanlara ayrılıyor. Kontrolcü gücü PSU'dan SATA Power girişi ile alıyor. Kasanın kendi fanları ise 3 pinli.
Şimdi ben bu fan sayısını ikiye katlamak ve kasaya 3 fan daha eklemek istiyorum. Kontrolcüden gelen girişlere birer tane çoklayıcı aracılığı ile ikişer fan bağlamak istiyorum.
Amper-volt hesabı nasıl olur bilmiyorum, bu işlerden anlayan birisi yardımcı olabilir mi? Bu yöntemle kontrolcü dahilinde kasaya 3 fan daha ekleyebilir miyim?
Not: Resimlerde kırmızı ile işaretlediğim, egzoz fanının Molex PIN'i. Söz konusu fan sonradan değiştiği için bu şekilde. Kasa/Sistemle alakası yok.
Not: 4 pinli fanlar veya harici bir kontrolcü almak bütçeme uygun değil.

IMG-20230809-WA0007.jpg

IMG-20230809-WA0008.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
MOLEX'e fazla yüklenmiş olursun aynı hat üzerinden yine 3 fan daha eklersen. Yani bence çalışacaktır ama yükten dolayı ısınma yaşayabilirsin. Kontrolcü de de sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. En kötü ihtimalle uygun fiyatlı bir çoğaltıcıyla alcağın 3 pinli fanları yine ana karta direkt bağlayıp oradan hız ayarı yapabilirsin.

MOLEX'e fazla yüklenmiş olursun aynı hat üzerinden yine 3 fan daha eklersen. Yani bence çalışacaktır ama yükten dolayı ısınma yaşayabilirsin. Kontrolcü de de sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. En kötü ihtimalle uygun fiyatlı bir çoğaltıcıyla alcağın 3 pinli fanları yine ana karta direkt bağlayıp oradan hız ayarı yapabilirsin.

3pinli fonların anakart üzerinden kontrolu tam nasıl oluyor. Birkaç yerde okudum DC Mode vs ancak tam anlayamadım

BIOS üzerinden bası ana kartlarda Fan optimizasyonu mevcut. DC demelerinin sebebi de 4 pinlilerde RPM sinyali hattı olduğundan ana kart şu RPM'de dön komutu verebiliyor. 3 pinlilerde ise bunu elektrik gücünü azaltıp çoğaltarak yapıyor. Ben 3 pinli fan hiç kullanmadım. Ama arkadaşlarım bu şekilde ana kart üzerinden sistem ısılarına göre hareket edecek şekilde ayarlayıp kullanıyorlardı.

BIOS üzerinden bası ana kartlarda Fan optimizasyonu mevcut. DC demelerinin sebebi de 4 pinlilerde RPM sinyali hattı olduğundan anakart şu RPM'de dön komutu verebiliyor. 3 pinlilerde ise bunu elektrik gücünü azaltıp çoğaltarak yapıyor. Ben 3 pinli fan hiç kullanmadım. Ama arkadaşlarım bu şekilde anakart üzerinden sistem ısılarına göre hareket edecek şekilde ayarlayıp kullanıyorlardı.

Benim ana kartım B450M Pro m2. Bunda var mıdır?

Geri
Yukarı