Kasayı değiştirdikten sonra sistem açılmıyor

AMD.322

Kilopat
Daha fazla  
Kasamın soğutma performansından mutsuzdum ve yeni bir kasa alıp parçalarimi eski kasadan, yeni kasaya aktardım. Bu işlemi yaparken işlemciye hiç dokunmadım. Şimdi bilgisayarım açılmıyor, anakartımın (MSI B550 Gaming Plus) CPU ışığı sürekli yanıyor ve ne yaparsam yapayım ekrana görüntü alamıyorum. Işlemciye sanırım güç gitmiyor, soğutucusunu söküp 2 dakika kadar çalıştırdım ve gram ısınmadı. Bütün bağlantılarım doğru, defalarca denedim.

RAM'leri tak çıkar yaptınız mı? İşlemciyi de tak çıkar yapın. Temas etmiyor sanırım pinler.

Ikisinide denedim, CMOS resetlemeyide denedim fakat sorunu bulamadım. CPU soğutucusunu söküp yaklasik olarak 1 dakika calıştırdım ve CPU'nun hiç ısınmadığını fark ettim. Tahminimce işlemciye elektrik gitmiyor ama neden bilmiyorum. 8pin CPU bağlantısı yapılı. Büyük ihtimal PSU, Islemci veya Anakarttan birisi bozuldu ki bu durumda bile hiç mantıklı gelmiyor çünkü ortada bir sebep yok. Hangi parçanın bozulduğunu nasıl anlarım bir fikrim yok.

Kasanın anakarta takılan ön panel bağlantılarını kontrol edebilirsin.

Belki statik elektrikten dolayı tetiklenmiyordur, PSU fişini çekip 5-10 saniye açma tuşuna basabilirsin.

Bios pilini çıkarmayı deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Kasanın anakarta takılan ön panel bağlantılarını kontrol edebilirsin.

Belki statik elektrikten dolayı tetiklenmiyordur, PSU fişini çekip 5-10 saniye açma tuşuna basabilirsin.

Bios pilini çıkarmayı deneyebilirsin.

Statik olabileceğini düşünerek yaklaşık olarak 3 saat elektriği kesip denedim, CMOS Reset denedim, RAMleri söküp sadece A2 Slotunda çalıştırmayı denedim, CPU'yu söküp tekrar taktım, 8pin CPU bağlantısını 4pin olarak çalıştırmayı denedim, anakartı kasadan çıkarıp o şekilde çalıştırmayı denedim ve hiçbiri bir sonuç vermedi. CPU debug ışığı sabit bir şekidle yanıyor ve görüntü alamıyorum. Bunca troubleshooting sonrası elimde olan tek şey işlemcinin hiçbir şekilde ısı üretmemesi. Bu da bende işlemciye elektrik gitmediği yönünde şüphe uyandırıyor. Sanırım bir kısa devre söz konusu, voltmetrem olmadığı için amper ölçümü yapamıyorum, yarın bir elektrikçide halledeceğim. Her şeyi doğru bağlamama rağmen kısa devre çıkarsa gerçekten trajikomik bir durum olacak. Bütün parçalar aynı, bir tek kasa ve fanlar yeni.

Güncelleme: Bilgisayarcıya bıraktım, sorunun ne olduğu bulununca buraya yazacağım. Tahminimce anakartta kısadevre mevcut

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı