Kaspersky iyi mi?

Artık konuyla ilgilenmiyor olmama rağmen neden hala dislike atıyorsunuz?
IMG_20240525_010553.jpg

Emoji bir eleştiri değildir. Gerçekten eleştiri yapmak
isteseydiniz alıntılayıp argümanlarınızı yazardınız.
Hayır eleştiridir, argüman yazmaya gerek olduğunu düşünmediğim, sadece fikrinize katılmadığımı gösteren bir eleştiridir. İnsan keyfinden de katılmayabilir, argümanı olduğu için de katılmayabilir.

Açıkçası yıllar boyunca anlatsak da bu tarz fikirleri ortaya atanlar olacak. O yüzden çok tartışılacak bir konu yok, verilerle konuşmak gerek. Test ortamını, lab ortamını bilip buna uygun testler yapılmadığı sürece kişisel testlerin tamamı birer "kullanıcı deneyimi" sınıfına girer.

Mağazadan ürün alırsınız, defolu çıkar iade edersiniz, ekşi gibi bir yere girip "X Markası Rezaleti" diye paylaşırsınız.

İşte lab ortamında olmayan, mühendislik bilgisi bulunmayan kişiler tarafından yapılan testlerin hükmü de bu şekildedir.
Hocam assagiladiniz sanki biraz ama. 🤔

Açıkçası yıllar boyunca anlatsak da bu tarz fikirleri ortaya atanlar olacak. O yüzden çok tartışılacak bir konu yok, verilerle konuşmak gerek. Test ortamını, lab ortamını bilip buna uygun testler yapılmadığı sürece kişisel testlerin tamamı birer "kullanıcı deneyimi" sınıfına girer.

Mağazadan ürün alırsınız, defolu çıkar iade edersiniz, ekşi gibi bir yere girip "X Markası Rezaleti" diye paylaşırsınız.

İşte lab ortamında olmayan, mühendislik bilgisi bulunmayan kişiler tarafından yapılan testlerin hükmü de bu şekildedir.
Yanlış anlaşılma olmasın, kullanıcı deneyimi de önemli bir faktördür, fakat bağımsız labların testleri dikkate alınır performans sınıflandırmasında.

En iyi antivirüs diye bir kavram da yoktur, Kaspersky overall olarak çok iyidir, eksiği olduğu konular vardır. ESET, network management ve network security alanında çok iyidir, eksiği olduğu konular vardır. Bitdefender tespit ve temizleme konusunda çok iyidir, çevrimdışı motoru çok başarılıdır, eksiği olduğu konular vardır.
Bu bağlamda AV önerisi yapılırken veya tercih edilirken kullanıcının ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Ev kullanıcısı için genelde Kaspersky önermemizin sebebi overall olarak çok iyi olmasıdır. Kur-kullan mantığıdır: PnP. Kullanıcının ek ayar yapması gerekmez, her alanda overall bir korumayı son kullanıcıya sağlar.

Norton uzun yıllardır ATP testlerine hem Consumer hem Enterprise alanda girmez. Bu onun başarısız olduğunu göstermez, Symantec'in ürünü farklı çerçevelerde kulvara sokmadığını gösterir.
ATP testi, MITRE ATT&CK çerçevesinde yapılır. Bu, AV firmalarının ürünün standalone koruması haricinde manuel saldırılara karşı gösterdiği performansı ölçmesini sağlar.

Symantec bu konularda çok rahat bir firma, temel özellikleri ve post-infection sonrası tespitlerinin yeterli olduğunu düşündüğü için de girmiyor olabilir, keyfi istemediği için de girmiyor olabilir. Neticede Enterprise alanda çalışacak birisi sadece ATP testine bakarak Symantec ile çalışacaksa zaten 1-2 hafta içerisinde ilk veri sızıntısını da yaşatır bu bilgi güvenliği altyapısıyla.

Ona bakarsanız zamanında ATP testine VIPRE de girmiş, e hadi o zaman Consumer kategorisi için VIPRE, Norton'dan iyidir diyelim. Öyle olmuyor ya?
Belki de çok kötü yapacak belki de aşırı iyi ATP testinde ama bunu bilemeyiz bu sebeple iyi olup olmadığını da bilemeyiz veya yeterli olup olmadığını. Bu yüzden aşırı Norton övücülüğü yapmak saçma değil midir? Norton Kaspersky’dan iyidir demek yanlış olmaz mı sadece kendi yaptığı test sonucuna bakarak?

Hocam assagiladiniz sanki biraz ama. 🤔
Hayır aşağılama yok, ki sizi hedefleyen bir şekilde de yazmadım. Kaldı ki önceki testinizde (o 3K civarı testti sanırım) de bahsettim, test dikkate alınır elbet fakat kullanıcı deneyimi olarak. Test yapmanız iyi bir şey, herkesin bir ürüne 5 yıldız vermesi şüpheli olur, farklı açılardan yaklaşmak gerekir.
Bugün ben de bir test yapsam, mühendislik unvanını kullanmadan sadece kullanıcı deneyimini göz önüne alarak yaparsam benim testimin de hükmü olmayacaktır. Aynı şekilde benim testimde de Kaspersky iyi çıkabilir, kötü de çıkabilir. Test şartlarına bağlı, ki bu yüzden bağımsız kuruluşlar tek testle yetinmez, onlarca farklı test yapar belirli koşullarda.

Eğer uygun lab ortamını sağlar, bağımsızlığını kanıtlayacak koşulları ispatlar ve mühendis unvanını kullanarak, bu testi prosedürüne uygun şekilde gerçekleştirirsem, bu durumda testimin hükmü geçerli olur. Bunu da elbette test ortamının ve prosedürünün akredite edilmesiyle gerçekleştirebilirim.
Belki de çok kötü yapacak belki de aşırı iyi ATP testinde ama bunu bilemeyiz bu sebeple iyi olup olmadığını da bilemeyiz veya yeterli olup olmadığını. Bu yüzden aşırı Norton övücülüğü yapmak saçma değil midir? Norton Kaspersky’dan iyidir demek yanlış olmaz mı sadece kendi yaptığı test sonucuna bakarak?
Evet, Norton iyidir veya değildir demek yanlış olur. Zaten dediğim gibi en iyi antivirüs olmadığı gibi en kötü antivirüs gibi bir kavram da yoktur. En kötü olmak amacıyla hiçbir AV üretilmez.

Geçtiğimiz ay yanlış hatırlamıyorsam Comodo üzerinden de bir tartışma olmuştu, orada da demiştim Comodo kötü değil fakat 3 büyüklerin arasına almam diye. Evet motoru çok hassas olabilir fakat false-positive oranı yüksek olduğu zaman yarardan çok zarar getirir sisteme.

Çok hassas motor aranıyorsa Bitdefender gayet iyidir mesela, agresif korumaya alırsınız, düşük false-positive oranıyla sistemde kuş uçurtmaz, bir o kadar da kaynak yer.

Ne aşırı Norton övücülüğü ne de Kaspersky övücülüğü doğru değil. Neticede bizler müşteriyiz, onlar satıcı.

Ben hiçbir virüs programına güvenmiyorum sonuçta PC'ye tam erişim istiyorlar en mantıklısı girdiğiniz yerlere indirdiğiniz programlara dikkat edin. Kullanmak isteyen kullanabilir bu benim kendi görüşüm.

Kaldı ki önceki testinizde (o 3K civarı testti sanırım)
1399 Viruslu testi diyorsunuz hocam, Yeni testime bakip yorum yaparsaniz sevinirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı