Kaspersky mı, Norton mu?

Diğer antivirüsleri bilmem fakat Kaspersky sürekli güncelleniyor bir öncekinden daha iyi hale geliyor. Bu da güvenlik hissini yaşatıyor bence.

Windows güvenliğinden bahsedenlere eksi basılmış ancak Windows güvenliği de gayet yeterlidir. Zaten sağlam bir virüs çok iyi Crypterlanmışsa antivürüslere karşı, o zaman hiçbir antivürüsler bulamaz zaten. Ha belki bulur 1 gün 2 gün sonra ama o zamana kadar virüs yapacağını yapar zaten. Yani demem o ki Windows'un standart kullanıcı için yeterli olduğunu düşünüyorum.
Güvenlik, herkesin konuşabileceği bir konu değil üzgünüm. Yeni nesil güvenlik yazılımları, belirli kod parçasını ya da bilinen zararlı yazılımları aramazlar sadece. Bilmedikleri ya da tanımlayamadıkları yazılımların veya kod parçalarının ne yapmaya çalıştıklarını, cihaz üzerinde hangi konumda hangi faaliyet içerisinde bulunduklarını da anlamaya çalışırlar.

Bir yazılımı ne kadar saklarsanız saklayın, cihaz içerisinde ne yaptığı ya da yapacağı bellidir. Zeroday tanımı taşıyan bir zararlı yazılımın, standart kullanıcıya bulaşması ve etkilemesi şuan için çok zor.

Şifrelenmiş zararlı yazılımla zeroday özelliği taşımazlar, taşısalar şifrelenmeye ihtiyaç da duymazlar.

Kolay gelsin.

Bırak Windows güvenliğini benim gözümde tek başına Kaspersky dahi yeterli değil. Bunların virüs tanımı veritabanları farklı. Yani farklı farklı virüsleri tanıyabiliyorlar. Örneğin Kaspersky A, B, C virüslerini tanıyabiliyorken bazen X virüsü oluyor ESET tanıyabiliyor. Bazen böyle küçük çaplı reklam yazılımı gibi zararlılar oluyor onları ise Malwarebytes daha iyi buluyor. Bazen yine reklam yazılımı gibi pis zararlılar oluyor hiç birisi tespit edemezken ADWCleaner bulup söküp atıyor. ADWCleaner'de Malwarebytes'ın ürünü. Bende kombinasyon yapıyorum virüsleri çapraza alıyorum. ESET Online Scanner, Kaspersky Virus Removal Tool, Norton Power Eraser, Malwarebytes, ADWCleaner ve Kaspersky kullanıyorum. Şimdi bazıları diyecek ki bir sistemde birden fazla antivirüs olmamalı. Zaten burada gerçek zamanlı koruması olan Malwarebytes ve Kaspersky var. Malwarebytes'ıda Windows başlangıcından kaldırıyorum sistem açılırken geri planda açılmıyor onu sadece tarama amaçlı kullanıyorum dolayısıyla bir uyumsuzlukta görmedim bunca zamandır. Zaten diğerleri sadece scanner özellikli, gerçek zamanlı koruma yani geri planda açık kalma durumu söz konusu değil. Dolayısıyla bir sistemde bir antivirüs ve birden fazla scanner özellikli program(tool) bulunduruyorum ki çapraz ateş edebileyim virüsü alnının tam ortasından vurabileyim. Hatta USB belleğe Kaspersky'ın Resue Disk'ini ve ESET'inde SysRescue'sinide Rufus ile çekip boot edip onlarla da tarama yapıyorum ki Windows ortamında olurda fark edilemeyen virüs olursa onu da anlının tam çatından vurabileyim. En sonunda bilgisayarıma nükleer başlıklı kıtalar arası balistik lazer güdümlü hipersonik füzeyle saldıracağım tam olacak. Bu kadarı da paranoyaklık vallahi. 🤣😂
Güvenlik şirketleri birbirlerine, zararlı yazılımları tanıma konusunda veritabanı desteği verir. Bitdefender X zararlısını tanıdı ama ESET tanımadı vb. bir durum maalesef yok. Kendini yormaktan başka bir şey yapmıyorsun.

Son düzenleme:
Güvenlik şirketleri birbirlerine, zararlı yazılımları tanıma konusunda veritabanı desteği verir. Bitdefender X zararlısını tanıdı ama ESET tanımadı vb. bir durum maalesef yok. Kendini yormaktan başka bir şey yapmıyorsun.
Hayır ben katılmıyorum. Benim kardeşimin bilgisayarına daha önce ciddi bir bulaşma durumu oldu. Defalarca Kaspersky ile taradım. Bayağı bir virüsü sildi attı. Ancak güvenemedim ESET online scanner ile taradım Kaspersky'ın bulamadığını buldu yemin ederim. Aynı şekilde yine güvenemedim Malwarebytes'i kurdum. O da yine diğerlerinin bulamadığını buldu. Aynı şekilde ADWCleaner'de öyle. Yani ne kadar birbirlerine veritabanı desteği verseler de tüm veritabanlarını komple paylaşacak değiller ya. Aşırı bir enfekte durumunda çaprazlama yöntemi iyidir. Bu devirde paranoyak olmayan yaman ya da salaktır. Paranoya iyi bir savunma yöntemi. Örneğin Advanced System Care zararlı bir yazılım ama Kaspersky ses çıkarmıyor ancak Malwarebytes direk zararlı diye silmeye başlıyor. Bitdefender X zararlısını tanıdı ama ESET tanımadı vb. bir durum maalesef var.

Hayır ben katılmıyorum. Benim kardeşimin bilgisayarına daha önce ciddi bir bulaşma durumu oldu. Defalarca Kaspersky ile taradım. Bayağı bir virüsü sildi attı. Ancak güvenemedim ESET online scanner ile taradım Kaspersky'ın bulamadığını buldu yemin ederim. Aynı şekilde yine güvenemedim Malwarebytes'i kurdum. O da yine diğerlerinin bulamadığını buldu. Aynı şekilde ADWCleaner'de öyle. Yani ne kadar birbirlerine veritabanı desteği verseler de tüm veritabanlarını komple paylaşacak değiller ya. Aşırı bir enfekte durumunda çaprazlama yöntemi iyidir. Bu devirde paranoyak olmayan yaman ya da salaktır. Paranoya iyi bir savunma yöntemi. Örneğin Advanced System Care zararlı bir yazılım ama Kaspersky ses çıkarmıyor ancak Malwarebytes direk zararlı diye silmeye başlıyor. Bitdefender X zararlısını tanıdı ama ESET tanımadı vb. bir durum maalesef var.
Senin katılmaman gerçekliği değiştirmez. Tarama koşullarında güvenlik yazılımlarının çoğu aynı sonucu verir. Tarama sonucundaki farklılık, bulunan zararlı yazılıma nasıl tepki verildiğidir.

"Kaspersky buldu diğeri bulamadı", "bu buldu diğeri bulamadı" :) Her yazılımın tehtid algılama tarzı ve alarm seviyesi farklıdır. Kaspersky'nin algılamayıp, ESET'in algıladı diye düşündüğün zararlı yazılım Torrent bile olabilir. Algılama algoritmaları ve yapıları farklı olduğu için zararlı olmayana zararlı demeleri mümkün ama zararlı olanı görmemeleri "şu dönemdeki yazılımlar için" pek mümkün değil.

Veritabanı mevzusu için ise kafanda nasıl bir şey canlandırdığını bilmiyorum ama birbirleri ile paylaşmalarından kasıt şudur; yeni bir zararlı yazılım vardır ve sistem içerisinde X, Y, Z yollarını izliyordur. Bu zararlıyı ben tespit ettim sende X-Y-Z yolunu izleyen bir zararlı görürsen müdahale et, demektir.

"Aşırı enfekte" gibi bir terim şuan için maalesef yok. Kompleks durumlarda ise basit ve stabil yollar izlenir, çaprazlama vs.. vs.. gibi bir yöntem kullanılmaz.

Malwarebytes ile Kaspersky-ESET vb. güvenlik yazılımlarını aynı kategoride değerlendirmek yanlış. Malwarebytes, kurulduğu günden beri pasif koruma üzerine etkili olmuşken, Kaspersky ve ESET aktif koruma üzerine etkili olmuşlardır.

Advanced System Care yazılımına Kaspersky'nin alarm vermemesi Malwarebytes'in alarm vermesi, ticari bir hamledir. Advanced System Care'in sahibi IObit şirketidir ve Malwarebytes Inc. ile aralarında hukuki süreç işlemiştir.

Bulduğunuzu düşündüğünüz, bu işi bilmeyen bir çok kullanıcının da yaptığı ve Technopat vb. platformlarda doğru olmadığını öğrendiği "çaprazlama yöntemi", size paranoyak olduğunuz ve doğada hayatta kalabileceğiniz algısını veriyorsa çok yanılıyorsunuz.

Tahammül seviyemi zorlayarak her cümleye cevap verdim. Daha fazla kendinizi yormayın. Daha çok okuyun ve sadece bu platformda değil bir çok platformda bu işi bilen insanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışın.

Kolay gelsin.

Senin katılmaman gerçekliği değiştirmez. Tarama koşullarında güvenlik yazılımlarının çoğu aynı sonucu verir.

"Kaspersky buldu diğeri bulamadı", "bu buldu diğeri bulamadı" :) Her yazılımın tehtid algılama tarzı ve alarm seviyesi farklıdır. Kaspersky'nin algılamayıp, ESET'in algıladı diye düşündüğün zararlı yazılım Torrent bile olabilir. Algılama algoritmaları ve yapıları farklı olduğu için zararlı olmayana zararlı demeleri mümkün ama zararlı olanı görmemeleri "şu dönemdeki yazılımlar için" pek mümkün değil.
Benim katılıp katılmamam gerçekliği değiştirmez. Tarama koşullarında yazılımların çoğu evet çoğunlukla aynı sonucu verir ama istisnalar var ve ben bizzat yaşadım, yaşayan insanlar var. Kaspersky buldu diğeri bulamadı durumları nadiren de olsa var ve ben bizzat kardeşimin bilgisayarında bu gerçekliği yaşadım. Her yazılımın tehdit algılama tarzı, alarm seviyesi ve algoritması farklıdır. Farklı olduğu için birbirlerinin tanıdığı zararlıları nadiren de olsa görmüyorlar. Evet Kaspersky'ın algılamayıp ESET'in algıladığı diye düşündüğün zararlı yazılım Torrent bile olabilir ancak ne yazık ki Torrent gibi bir yazılım değildi. C:\System Volume Information klasörüne yerleşmiş "exe" uzantılı ve ESET'in açıkça virüs dediği pis bir şerefsiz dosyaydı. Tabi ESET o dosyanın canına okudu eline sağlık. Bu durum Kaspersky'ın kötü olduğunu asla göstermez. Kaspersky elbette benim gözümde de 1 numaradır ancak bazen böyle durumlar oluyor. Algılama algoritmaları ve yapıları farklı olduğu için zararlı olmayana zararlı demeleri mümkün ama zararlı olanı görmemeleri "şu dönemdeki yazılımlar için" kusura bakma nadiren de olsa pek mümkün.
Veritabanı mevzusu için ise kafanda nasıl bir şey canlandırdığını bilmiyorum ama birbirleri ile paylaşmalarından kasıt şudur; yeni bir zararlı yazılım vardır ve sistem içerisinde X, Y, Z yollarını izliyordur. Bu zararlıyı ben tespit ettim sende X-Y-Z yolunu izleyen bir zararlı görürsen müdahale et, demektir.
Güvenlik firmalarının birbirleri ile veritabanı paylaşımı elbette mümkündür ancak veritabanların da ki tüm zararları firmaların ticari ve farklı amaçları olduğu için veritabanlarını komple paylaşacaklarını hiç sanmıyorum. Güvenlik yazılımlarının virüs veritabanları komple aynı değil, dolayısıyla veritabanların da farklı virüs tanımları elbette ki var. Virüs tanımları büyük çoğunlukla aynı olsa da arada farklılıklar olduğu için nadiren de karşılaşılsa da birbirlerinin tanıdığı zararlıları tanıyamayabiliyorlar. Dolayısıyla o arada kaynayan zararlı bilgisayarda var olmaya ve geri planda içeriyi omuzlama devam ediyor bizde uyuyoruz.
"Aşırı enfekte" gibi bir terim şuan için maalesef yok. Kompleks durumlarda ise basit ve stabil yollar izlenir, çaprazlama vs.. vs.. gibi bir yöntem kullanılmaz.
Aşırı enfekte durumunu biz kardeşimin bilgisayarında yakın zamanda yaşadık. Kardeşim kripto para işleri ile uğraşıyordu. Gelen bir mail'e inanıp linkteki yazılımı kurarak bilgisayarına 100'lerce virüsleri doldurdu. Bilgisayardaki dosyalar bir güzel şifrelendi ve Rus hacker amcalarımız bizden para istediler. Masaüstündeki notpad belgesinde öyle yazıyordu. Polise bildirdik ancak polis amcalar tespit dahi edemediler. Ben hemen kolları sıvadım çapraz ateşe başladım. Kaspersky'ı bilgisayara kurmaya çalıştım ancak virüsler izin vermiyor Kaspersky aşırı enfekte olduğu için kurulumun başarız olduğunu söylüyordu. Böyle bir aşırı enfekte durumunda Kaspersky Rescue Disk devreye giriyordu. Adamlar boşuna icat etmediler ya bunu herhalde böyle bir durum karşısında böyle bir yazılıma ihtiyaç var. USB belleğe Kaspersky Rescue Tools'u Rufus ile çekip boot edip güncelledikten sonra tam tarama yaptım. Tam hatırlamıyorum 100'den fazla farklı türden virüs çıktığını hem de farklı farklı 10'larca klasörlerde olduğunu hatta makine öğrenmesi destekli virüsler olduğunu Kasperksy Rescue Disk tarama sonucunda söylüyordu. Oha falan oldum yani. Hani aşrıı enfekte durum olmazdı? Ardından Eset SysRescue'i USB belleğe çekip taradım ancak bir şey çıkmadı. Makinayı açtım normal Kaspersky kurdum. Bu sefer kuruldu Kaspersky. Tam tarama yaptım temiz. Ayarları aşırılaştırdım tam tarama yaptım sonuç temiz. İnanmadım yine tam tarama sonuç temiz. Tabi günlerce uğraş veriyordum. Tarama uzun sürüyordu. Güvenemedim ESET online scanner'ı kurdum aynen dediğim gibi C:\System Volume Information klasörü içine konuşlanmış EXE uzantılı dosyayı buldu. Yine inanmadım ADWCleaner'i indirdim yine bir çok pislik minik exe dosyaları virüs belki denilemez ancak ne olduğu belli olmayan zararlıları bulup sildi. Eline sağlık iyi yaptı bu noktada tek bir antivirüse bağlı kalsak ayvayı yemiştik. Yine güvenemeyip Malwarebytes'i kurdum o da aynı şekilde bazı zararlıları bulup sildi. Büyük çoğunlukla içim rahatlamıştı. Tabi sırada Norton Power Eraser vardı o da bazı zararlıları buldu. Hala içimiz rahatlamadı. Dosyalar komple gitti. Şifrelenmişti ve kurtarılamıyordu. Kardeşime büyük ders oldu. Senin dediğin gibi "kompleks durumlarda ise basit ve stabil yollar izlenir, çaprazlama vs.. vs.. gibi bir yöntem kullanılmaz" yapsaydık ayvayı yemiştik. Bazen böyle manyak yollara başvurmak zorunda kalabiliyoruz ne yapalım yani? 😂😀🤣
Malwarebytes ile Kaspersky-ESET vb. güvenlik yazılımlarını aynı kategoride değerlendirmek yanlış. Malwarebytes, kurulduğu günden beri pasif koruma üzerine etkili olmuşken, Kaspersky ve ESET aktif koruma üzerine etkili olmuşlardır.
Evet bu dediğin doğru zaten ben aynı kategoride değerlendiriyorum demedim. Öyle anlaşılıyorsa yanlış anlaşılıyordur.
Advanced System Care yazılımına Kaspersky'nin alarm vermemesi Malwarebytes'in alarm vermesi, ticari bir hamledir. Advanced System Care'in sahibi IObit şirketidir ve Malwarebytes Inc. ile aralarında hukuki süreç işlemiştir.
Valla ticarisini falan ben bilmem. Kaspersky yahut diğer güvenlik şirketleri Advanced System Care gibi kayıt defterinin içinden geçip bilgisayarı komple havaya uçuran yazılımı zararlı olarak görmüyorlarsa gerçekten kör oldukları anlamına geliyor. Donanıma bile zarar veriyor zannımca. Diski birleştireceğim diye ortalığı 62 yapıyor. Temizleyeceğim diye iyice bozuyor. Bu pis yazılımı kullanan birisi kullandıktan sonra çok yakın zamanda temiz kurulum yapmak zorunda kalıyor. İlaç yerine zehir içmek gibi bir şey bu. Bu yüzden çapraz ateş önemli. Zararlıları ortaya alıp pata küte dalmak lazım. 😂😁
Tahammül seviyemi zorlayarak her cümleye cevap verdim. Daha fazla kendinizi yormayın. Daha çok okuyun ve sadece bu platformda değil bir çok platformda bu işi bilen insanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışın.
Ben lisede Web Programcılığı bölümü okudum. Ardından bilgisayar programcılığı bölümü okudum. Lisede bu işlere başladım. 2009 yılından beride devamlı bilgisayar başında oturan ve bu işlerle uğraşan bir insanım. Tonlarca yazılım geliştirme kursuda izledim. GitHub'ımda 320 Repository'im de var. Hatta Ankara/Pursaklar ÇASGEM'de Murat Yücedağ hocamın .NET Full Stack yazılım geliştirme kampına da katıldım 45 günlüktü. Bir çok yazılım firmalarından da iş teklifleri aldım. Hatta çok fazla olmasa da siber güvenlik dersleri de aldım. Güzel bir CV'imde var. 10'larca kitapta okudum bu alanlarda. Hatta Türkiye Java Kullanıcı Grubu Liderinden de teklifler aldım. Bir çok uzman kişinin bu işlerde çok iyisin dediğine de şahit oldum. Bana cahil muamelesi yapma Fikri. Ben bu işleri bilen birisiyim haksızlık etme. Bir şey deneyimledik de konuşuyoruz bir burada.
Kolaysa başına gelsin Fikri. Tarhana çorbasını bol bol iç kafan açılsın biraz. 😘

Son düzenleme:
Benim katılıp katılmamam gerçekliği değiştirmez. Tarama koşullarında yazılımların çoğu evet çoğunlukla aynı sonucu verir ama istisnalar var ve ben bizzat yaşadım, yaşayan insanlar var. Kaspersky buldu diğeri bulamadı durumları nadiren de olsa var ve ben bizzat kardeşimin bilgisayarında bu gerçekliği yaşadım. Her yazılımın tehdit algılama tarzı, alarm seviyesi ve algoritması farklıdır. Farklı olduğu için birbirlerinin tanıdığı zararlıları nadiren de olsa görmüyorlar. Evet Kaspersky'ın algılamayıp ESET'in algıladığı diye düşündüğün zararlı yazılım Torrent bile olabilir ancak ne yazık ki Torrent gibi bir yazılım değildi. C:\System Volume Information klasörüne yerleşmiş "exe" uzantılı ve ESET'in açıkça virüs dediği pis bir şerefsiz dosyaydı. Tabi ESET o dosyanın canına okudu eline sağlık. Bu durum Kaspersky'ın kötü olduğunu asla göstermez. Kaspersky elbette benim gözümde de 1 numaradır ancak bazen böyle durumlar oluyor. Algılama algoritmaları ve yapıları farklı olduğu için zararlı olmayana zararlı demeleri mümkün ama zararlı olanı görmemeleri "şu dönemdeki yazılımlar için" kusura bakma nadiren de olsa pek mümkün.

Güvenlik firmalarının birbirleri ile veritabanı paylaşımı elbette mümkündür ancak veritabanların da ki tüm zararları firmaların ticari ve farklı amaçları olduğu için veritabanlarını komple paylaşacaklarını hiç sanmıyorum. Güvenlik yazılımlarının virüs veritabanları komple aynı değil, dolayısıyla veritabanların da farklı virüs tanımları elbette ki var. Virüs tanımları büyük çoğunlukla aynı olsa da arada farklılıklar olduğu için nadiren de karşılaşılsa da birbirlerinin tanıdığı zararlıları tanıyamayabiliyorlar. Dolayısıyla o arada kaynayan zararlı bilgisayarda var olmaya ve geri planda içeriyi omuzlama devam ediyor bizde uyuyoruz.

Aşırı enfekte durumunu biz kardeşimin bilgisayarında yakın zamanda yaşadık. Kardeşim kripto para işleri ile uğraşıyordu. Gelen bir mail'e inanıp linkteki yazılımı kurarak bilgisayarına 100'lerce virüsleri doldurdu. Bilgisayardaki dosyalar bir güzel şifrelendi ve Rus hacker amcalarımız bizden para istediler. Masaüstündeki notpad belgesinde öyle yazıyordu. Polise bildirdik ancak polis amcalar tespit dahi edemediler. Ben hemen kolları sıvadım çapraz ateşe başladım. Kaspersky'ı bilgisayara kurmaya çalıştım ancak virüsler izin vermiyor Kaspersky aşırı enfekte olduğu için kurulumun başarız olduğunu söylüyordu. Böyle bir aşırı enfekte durumunda Kaspersky Rescue Disk devreye giriyordu. Adamlar boşuna icat etmediler ya bunu herhalde böyle bir durum karşısında böyle bir yazılıma ihtiyaç var. USB belleğe Kaspersky Rescue Tools'u Rufus ile çekip boot edip güncelledikten sonra tam tarama yaptım. Tam hatırlamıyorum 100'den fazla farklı türden virüs çıktığını hem de farklı farklı 10'larca klasörlerde olduğunu hatta makine öğrenmesi destekli virüsler olduğunu Kasperksy Rescue Disk tarama sonucunda söylüyordu. Oha falan oldum yani. Hani aşrıı enfekte durum olmazdı? Ardından Eset SysRescue'i USB belleğe çekip taradım ancak bir şey çıkmadı. Makinayı açtım normal Kaspersky kurdum. Bu sefer kuruldu Kaspersky. Tam tarama yaptım temiz. Ayarları aşırılaştırdım tam tarama yaptım sonuç temiz. İnanmadım yine tam tarama sonuç temiz. Tabi günlerce uğraş veriyordum. Tarama uzun sürüyordu. Güvenemedim ESET online scanner'ı kurdum aynen dediğim gibi C:\System Volume Information klasörü içine konuşlanmış EXE uzantılı dosyayı buldu. Yine inanmadım ADWCleaner'i indirdim yine bir çok pislik minik exe dosyaları virüs belki denilemez ancak ne olduğu belli olmayan zararlıları bulup sildi. Eline sağlık iyi yaptı bu noktada tek bir antivirüse bağlı kalsak ayvayı yemiştik. Yine güvenemeyip Malwarebytes'i kurdum o da aynı şekilde bazı zararlıları bulup sildi. Büyük çoğunlukla içim rahatlamıştı. Tabi sırada Norton Power Eraser vardı o da bazı zararlıları buldu. Hala içimiz rahatlamadı. Dosyalar komple gitti. Şifrelenmişti ve kurtarılamıyordu. Kardeşime büyük ders oldu. Senin dediğin gibi "kompleks durumlarda ise basit ve stabil yollar izlenir, çaprazlama vs.. vs.. gibi bir yöntem kullanılmaz" yapsaydık ayvayı yemiştik. Bazen böyle manyak yollara başvurmak zorunda kalabiliyoruz ne yapalım yani? 😂😀🤣

Evet bu dediğin doğru zaten ben aynı kategoride değerlendiriyorum demedim. Öyle anlaşılıyorsa yanlış anlaşılıyordur.

Valla ticarisini falan ben bilmem. Kaspersky yahut diğer güvenlik şirketleri Advanced System Care gibi kayıt defterinin içinden geçip bilgisayarı komple havaya uçuran yazılımı zararlı olarak görmüyorlarsa gerçekten kör oldukları anlamına geliyor. Donanıma bile zarar veriyor zannımca. Diski birleştireceğim diye ortalığı 62 yapıyor. Temizleyeceğim diye iyice bozuyor. Bu pis yazılımı kullanan birisi kullandıktan sonra çok yakın zamanda temiz kurulum yapmak zorunda kalıyor. İlaç yerine zehir içmek gibi bir şey bu. Bu yüzden çapraz ateş önemli. Zararlıları ortaya alıp pata küte dalmak lazım. 😂😁

Ben lisede Web Programcılığı bölümü okudum. Ardından bilgisayar programcılığı bölümü okudum. Lisede bu işlere başladım. 2009 yılından beride devamlı bilgisayar başında oturan ve bu işlerle uğraşan bir insanım. Tonlarca yazılım geliştirme kursuda izledim. GitHub'ımda 320 Repository'im de var. Hatta Ankara/Pursaklar ÇASGEM'de Murat Yücedağ hocamın .NET Full Stack yazılım geliştirme kampına da katıldım 45 günlüktü. Bir çok yazılım firmalarından da iş teklifleri aldım. Hatta çok fazla olmasa da siber güvenlik dersleri de aldım. Güzel bir CV'imde var. 10'larca kitapta okudum bu alanlarda. Hatta Türkiye Java Kullanıcı Grubu Liderinden de teklifler aldım. Bir çok uzman kişinin bu işlerde çok iyisin dediğine de şahit oldum. Bana cahil muamelesi yapma Fikri. Ben bu işleri bilen birisiyim haksızlık etme. Bir şey deneyimledik de konuşuyoruz bir burada.

Kolaysa başına gelsin Fikri. Tarhana çorbasını bol bol iç kafan açılsın biraz. 😘
Anlıyorum.

Son düzenleme:
Benim katılıp katılmamam gerçekliği değiştirmez. Tarama koşullarında yazılımların çoğu evet çoğunlukla aynı sonucu verir ama istisnalar var ve ben bizzat yaşadım, yaşayan insanlar var. Kaspersky buldu diğeri bulamadı durumları nadiren de olsa var ve ben bizzat kardeşimin bilgisayarında bu gerçekliği yaşadım. Her yazılımın tehdit algılama tarzı, alarm seviyesi ve algoritması farklıdır. Farklı olduğu için birbirlerinin tanıdığı zararlıları nadiren de olsa görmüyorlar. Evet Kaspersky'ın algılamayıp ESET'in algıladığı diye düşündüğün zararlı yazılım Torrent bile olabilir ancak ne yazık ki Torrent gibi bir yazılım değildi. C:\system volume ınformation klasörüne yerleşmiş "exe" uzantılı ve ESET'in açıkça virüs dediği pis bir şerefsiz dosyaydı. Tabii ESET o dosyanın canına okudu eline sağlık. Bu durum Kaspersky'ın kötü olduğunu asla göstermez. Kaspersky elbette benim gözümde de 1 numaradır ancak bazen böyle durumlar oluyor. Algılama algoritmaları ve yapıları farklı olduğu için zararlı olmayana zararlı demeleri mümkün ama zararlı olanı görmemeleri "şu dönemdeki yazılımlar için" kusura bakma nadiren de olsa pek mümkün.

Güvenlik firmalarının birbirleri ile veri tabanı paylaşımı elbette mümkündür ancak veritabanların da ki tüm zararları firmaların ticari ve farklı amaçları olduğu için veritabanlarını komple paylaşacaklarını hiç sanmıyorum. Güvenlik yazılımlarının virüs veritabanları komple aynı değil, dolayısıyla veritabanların da farklı virüs tanımları elbette ki var. Virüs tanımları büyük çoğunlukla aynı olsa da arada farklılıklar olduğu için nadiren de karşılaşılsa da birbirlerinin tanıdığı zararlıları tanıyamayabiliyorlar. Dolayısıyla o arada kaynayan zararlı bilgisayarda var olmaya ve geri planda içeriyi omuzlama devam ediyor bizde uyuyoruz.

Aşırı enfekte durumunu biz kardeşimin bilgisayarında yakın zamanda yaşadık. Kardeşim kripto para işleri ile uğraşıyordu. Gelen bir Mail'e inanıp linkteki yazılımı kurarak bilgisayarına yüzlerce virüsleri doldurdu. Bilgisayardaki dosyalar bir güzel şifrelendi ve Rus hacker amcalarımız bizden para istediler. Masaüstündeki notpad belgesinde öyle yazıyordu. Polise bildirdik ancak polis amcalar tespit dahi edemediler. Ben hemen kolları sıvadım çapraz ateşe başladım. Kaspersky'ı bilgisayara kurmaya çalıştım ancak virüsler izin vermiyor Kaspersky aşırı enfekte olduğu için kurulumun başarız olduğunu söylüyordu. Böyle bir aşırı enfekte durumunda Kaspersky Rescue Disk devreye giriyordu. Adamlar boşuna icat etmediler ya bunu herhalde böyle bir durum karşısında böyle bir yazılıma ihtiyaç var. USB belleğe Kaspersky rescue Tools'u Rufus ile çekip boot edip güncelledikten sonra tam tarama yaptım. Tam hatırlamıyorum 100'den fazla farklı türden virüs çıktığını hem de farklı farklı onlarca klasörlerde olduğunu hatta makine öğrenmesi destekli virüsler olduğunu Kaspersky Rescue Disk tarama sonucunda söylüyordu. Oha falan oldum yani. Hani aşrıı enfekte durum olmazdı? Ardından ESET Sysrescue'i USB belleğe çekip taradım ancak bir şey çıkmadı. Makinayı açtım normal Kaspersky kurdum. Bu sefer kuruldu Kaspersky. Tam tarama yaptım temiz. Ayarları aşırılaştırdım tam tarama yaptım sonuç temiz. İnanmadım yine tam tarama sonuç temiz. Tabii günlerce uğraş veriyordum. Tarama uzun sürüyordu. Güvenemedim ESET Online Scanner'ı kurdum aynen dediğim gibi C:\system volume ınformation klasörü içine konuşlanmış exe uzantılı dosyayı buldu. Yine inanmadım AdwCleaner'i indirdim yine birçok pislik minik exe dosyaları virüs belki denilemez ancak ne olduğu belli olmayan zararlıları bulup sildi. Eline sağlık iyi yaptı bu noktada tek bir antivirüse bağlı kalsak ayvayı yemiştik. Yine güvenemeyip Malwarebytes'i kurdum o da aynı şekilde bazı zararlıları bulup sildi. Büyük çoğunlukla içim rahatlamıştı. Tabii sırada Norton Power Eraser vardı o da bazı zararlıları buldu. Hala içimiz rahatlamadı. Dosyalar komple gitti. Şifrelenmişti ve kurtarılamıyordu. Kardeşime büyük ders oldu. Senin dediğin gibi "kompleks durumlarda ise basit ve stabil yollar izlenir, çaprazlama vs.. Vs.. Gibi bir yöntem kullanılmaz" yapsaydık ayvayı yemiştik. Bazen böyle manyak yollara başvurmak zorunda kalabiliyoruz ne yapalım yani? 😂😀🤣

Vallahi ticarisini falan ben bilmem. Kaspersky yahut diğer güvenlik şirketleri Advanced System Care gibi kayıt defterinin içinden geçip bilgisayarı komple havaya uçuran yazılımı zararlı olarak görmüyorlarsa gerçekten kör oldukları anlamına geliyor. Donanıma bile zarar veriyor zannımca. Diski birleştireceğim diye ortalığı 62 yapıyor. Temizleyeceğim diye iyice bozuyor. Bu pis yazılımı kullanan birisi kullandıktan sonra çok yakın zamanda temiz kurulum yapmak zorunda kalıyor. İlaç yerine zehir içmek gibi bir şey bu. Bu yüzden çapraz ateş önemli. Zararlıları ortaya alıp pata küte dalmak lazım. 😂😁

Ben lisede web programcılığı bölümü okudum. Ardından bilgisayar programcılığı bölümü okudum. Lisede bu işlere başladım. 2009 yılından beride devamlı bilgisayar başında oturan ve bu işlerle uğraşan bir insanım. Tonlarca yazılım geliştirme kursuda izledim. GitHub'ımda 320 Repository'im de var. Hatta Ankara/Pursaklar çasgem'de Murat yücedağ hocamın .NET Full stack yazılım geliştirme kampına da katıldım 45 günlüktü. Birçok yazılım firmalarından da iş teklifleri aldım. Hatta çok fazla olmasa da siber güvenlik dersleri de aldım. Güzel bir CV'imde var. Onlarca kitapta okudum bu alanlarda. Hatta Türkiye Java kullanıcı grubu liderinden de teklifler aldım. Birçok uzman kişinin bu işlerde çok iyisin dediğine de şahit oldum. Bana cahil muamelesi yapma fikri. Ben bu işleri bilen birisiyim haksızlık etme. Bir şey deneyimledik de konuşuyoruz bir burada.

Kolaysa başına gelsin fikri. Tarhana çorbasını bol bol iç kafan açılsın biraz. 😘

Börtü böcük, bir sürü güzel şey yazmışsın, seni tebrik ederim. Donanımlı insan görünce ister istemez gururlanıyorum. Eminim harika işler başarıyorsundur. Ama üslubun kibir barındırıyor. Hoş değil. Burada yazan insanların neler yapabildiklerini bilmeden sana göre doğru olan bir şeyi "kesin doğru" olarak kabul edemezsin. İlk yazdığın mesaj olabilir, yazdıkların çok abartılı geldi. Kendini ciddi manada yoruyorsun. Crack indirirken antivirüsü kapatıyorsan istediğin kadar program kullan yine virüs yersin. İnsanlara bakıyorsun "Kaspersky mi ESET mi" diye konu açmış. Sonra bir oyunun crack dosyasını sormuş farklı bir konuda. 1 tane top5 antivirüs içinden kullanıp, korsan yazılım/oyun kullanmazsanız sorun yaşamazsanız bence.

Börtü böcük, bir sürü güzel şey yazmışsın, seni tebrik ederim. Donanımlı insan görünce ister istemez gururlanıyorum. Eminim harika işler başarıyorsundur. Ama üslubun kibir barındırıyor. Hoş değil. Burada yazan insanların neler yapabildiklerini bilmeden sana göre doğru olan bir şeyi "kesin doğru" olarak kabul edemezsin. İlk yazdığın mesaj olabilir, yazdıkların çok abartılı geldi. Kendini ciddi manada yoruyorsun. Crack indirirken antivirüsü kapatıyorsan istediğin kadar program kullan yine virüs yersin. İnsanlara bakıyorsun "Kaspersky mi ESET mi" diye konu açmış. Sonra bir oyunun crack dosyasını sormuş farklı bir konuda. 1 tane top5 antivirüs içinden kullanıp, korsan yazılım/oyun kullanmazsanız sorun yaşamazsanız bence.
Kendini yoruyorsun güzel dostum, anlamayacak. Biz ismimizi, fotoğrafımızı random koyunca CV'den bahsetmeyince koyun sanılıyoruz. Bırak takılsın ;)

Üzülerek söylüyorum, nezakaten kurduğunuz cümlelerin farkındayım ama ortada donanım falan yok. İçi boştan çok ses çıkıyor.

.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı