Kaspersky "Temizleme mümkün değil" hatası

Rysn

Centipat
Daha fazla  
Bugün Windows Defender bir virüs buldu trojan yazıyordu. Endişelendim ve VirusTotal'da tarattım ve sonuçlar burada:

BadCF30264A7A570341e1B93A15E7F7B42204BD64251D7143F6873B6F0298550
Sonra Kaspersky'den baktım onda ise sonuçlar:

Ekran Görüntüsü (28).png

Fakat dosyanın klosörüne baktığımda o dosya yoktu silinmişti. Bir sorun oluşur mu? Kullandığım program (zpxinstaller) bir video montaj programına eklenti kurmama yarayan bir program.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (28).png
    Ekran Görüntüsü (28).png
    147,5 KB · Görüntüleme: 166
Kaspersky ile tam tarama başlatın, galiba sisteminizde böyle bir şey var ve bunu virüs olarak algılamış genede tarama yapın.

1619866653465.png

ZXPInsatller'ı virüs olarak algılamış. Nereden indirdiniz?

Edit: ZXPInsatller'ı kendi sitesinden indirdiyseniz normal çünkü kendi sitesinden indirince hata veriyor bende yaşadım. Onun yerine aescripts sitesinden indirin.

Arayüze takılmayın, silinmiş. Defender gibi Kaspersky de buga girmiş, sorun yok, oluyor arada böyle şeyler.

Bahsi geçen montaj programı hakkında da bilgim yok.

ZXPInsatller'ı virüs olarak algılamış. Nereden indirdiniz?

Edit: ZXPInsatller'ı kendi sitesinden indirdiyseniz normal çünkü kendi sitesinden indirince hata veriyor bende yaşadım. Onun yerine aescripts sitesinden indirin.
evet kendi sitesinde indirdim. Fakat silmiş o virüs dediği dosyayı galiba şuan sorun yok. Tam taramadada bir şey çıkmadı bunun hakkında.

Son düzenleme:
Defender gibi Kaspersky de buga girmiş,
Bug vb. yok. Rapora dikkatli bakarsan bir yukarıda silinmiş olduğunu görebilirsin. Rapor detayına takılmışssın sende.
Evet kendi sitesinde indirdim. Fakat silmiş o virüs dediği dosyayı galiba şu an sorun yok. Tam taramadada bir şey çıkmadı bunun hakkında.
Raporda silindiği yazıyor zaten, kullanmasını öğrenin yazılımı ilk önce.
İndirdiğin yazılım da zararlı, montaj yazılımının yazıcı servisine benzeyen bir servis ismi seçmesiz ararlı olduğunun kanıtı.

Bug vb. yok. Rapora dikkatli bakarsan bir yukarıda silinmiş olduğunu görebilirsin. Rapor detayına takılmışssın sende.
Hayır, ona takılmadım. Dikkat ederseniz silinen nesne ile temizlenemeyen dosyanın konumu farklı yerlerde, esasında buna takılmıştım. Biri AppData klasöründe ötekisi de kayıt defterinde.

Buna benzer bir olay aşağıdaki raporda görüldüğü üzere karşılaştığım bir hadise ve temizlenemeyen dosya ile silinen dosyanın kayıtlardaki konumu aynı:

at.PNG

Ancak konudaki örnekte böyle değil. (Tabii raporun üst kısmını kullanıcı paylaşmamış, muhtemelen orada silindiğini belirtmiş olabilir, konudaki raporun eksik olduğunu sonradan fark ettim.)

Ayrıca, bu durumun benzeri Defender için de vaki. Forumda alışılagelen haliyle herkes bunu arayüz bug'ı olarak isimlendirdiğinden topluluğa uyarak ben de Kaspersky için bunu dile getirdim. Her iki programda da yaşanan durum aynı, temizleyemediğini söyleyip aslında temizlemiş/temizliyor olmak. Tabii bu durumu ifade eden daha uygun bir kelime biliyorsanız söyleyin, onu kullanalım bir daha.

Hayır, ona takılmadım. Dikkat ederseniz silinen nesne ile temizlenemeyen dosyanın konumu farklı yerlerde, esasında buna takılmıştım. Biri AppData klasöründe ötekisi de kayıt defterinde.
Bu dediğim gibi kullanımdan kaynaklı. Farklı yerlerde olmasının nedeni zararlının farklı yerde olması.
Bunu anlatması uzun, sanal olarak farklı bölgede gözüküyor. Asıl zararlı kayıt defterinde de değil, zamanlanmış kısmında zamanlanmış ksıımdaki veriyi kurulum yapılan yerde gösteriyor.
Gerçek olanı tespit edip temizliyor kısaca.
Defenderda olan durumla bir ilgisi yok yani. Defender da olan bir bug ama Kasperskyda olan olması gereken bir işlem.
İşlem sırasına göre ilk tepkisini ayrıca bildiriyor. Ayrıca dediğin gibi bu sadece tarama raporu tam tehdit raporu değil.

Geri
Yukarı