Kaspersky'a ne kadar güvenilebilir?

hunterfalcon

Picopat
Daha fazla  
Merhaba bugün Kaspersky Plus aldım çünkü bir siteyi gezerken veya cracklı bir şey indirirken siteler içi ödeme yaparken kendimi güvende hissedeyim diye ancak bunları yaparken Kaspersky'a ne kadar güvenebilirim?

Her güvenlik programının bir açığı vardır bence. Ama yine de bence anti virüs programlarında en çok güvenebileceğiniz programlar listesinde ilk 3'e girer.

Yani ben bir siteye ödeme yaparken site sahte dahi olsa bilgilerim çalınmazmı?

Site ici odemeyle alakali Kaspersky bir sey yapamaz. Eger site dolandiricilik amacli kurulmussa ve en bastan siteye girerken Kaspersky agina takilmadiysa herhangi bir odemede bunu virus programi engelleyemez. Kaldi ki site guvenilir bir yer dahi olsa kart bilgilerinin calinma olasiligi var (bknz: Yemeksepeti). O yuzden internetten alisveris yaparken mumkun mertebe dusuk limitli sanal kart kullanmakta fayda var ayrica kart bilgilerini mumkunse e-ticaret sitelerinde oldugu gibi hesaba kayit etmeyin, yine pek bilinmedik yerlerden alisveris yapmamaya ozen gosterin.

Site ici odemeyle alakali Kaspersky bir şey yapamaz. Eger site dolandiricilik amacli kurulmussa ve en bastan siteye girerken Kaspersky agina takilmadiysa herhangi bir odemede bunu virus programi engelleyemez. Kaldi ki site guvenilir bir yer dahi olsa kart bilgilerinin calinma olasiligi var (bknz: Yemeksepeti). O yuzden internetten alisveris yaparken mumkun mertebe dusuk limitli sanal kart kullanmakta fayda var ayrica kart bilgilerini mumkunse e-ticaret sitelerinde oldugu gibi hesaba kayit etmeyin, yine pek bilinmedik yerlerden alisveris yapmamaya ozen gosterin.

Hocam o kadar site üzerinden sipariş veren birisi değilim genelde App Store'dan indirdiğim Hepsiburada gibi uygulamalar kullanırım ve kartımda 1 ton işlem olduğu için faturalara dahi bakamıyorum o yüzden indirdim çünkü çalınırsa ruhum duymaz sıfır ürün alacağım diyelim a sitesinde 20.999TL iken b sitesinde 14.499 gibi bir fiyat oluyor indirimle ve bende onu alıyorum bu yüzden merak ettim

En başta güvenli olmayan site diye uyarır sizi. Yine de devam etmek isterseniz seçiminizi yaparsınız. İsterseniz elinizde en iyi antivirüs olsun bilerek bulaştırmaya çalışırsanız her türlü girer makineye.

Web surfingdeyken girme ihtimali var mı?

Hocam o kadar site üzerinden sipariş veren birisi değilim genelde App Store'dan indirdiğim Hepsiburada gibi uygulamalar kullanırım ve kartımda 1 ton işlem olduğu için faturalara dahi bakamıyorum o yüzden indirdim çünkü çalınırsa ruhum duymaz sıfır ürün alacağım diyelim a sitesinde 20.999TL iken b sitesinde 14.499 gibi bir fiyat oluyor indirimle ve bende onu alıyorum bu yüzden merak ettim

Hangi sitede olduğunuza bağlı.

Bu tarz kullanimlarda kart bilgilerinin ele gecirilmesi cok cok dusuk bir ihtimal. Dedigim gibi bu is ana olarak B sitesinin ne olduguna bagli. A sitesi Hepsiburada ve B sitesi atiyorum Incehesap tarzi bir saticiysa o zaman B ihtimalinde de kart bilgilerinin ele gecirilme ihtimali dusuk. Yok diyemiyorum cunku her zaman ufak da olsa ihtimal mevcut zira bugun e-devlet veri tabaninda kayitli pek cok kisinin TC kimlik numaralari ve adres bilgileri ortalikta kol geziyor. Bu noktada da kullanici herhangi bir siteye veya koruma urunune tamamen guvenemez. Aslinda onemli olan kullanicinin en kotuyu dusunerek kendini korumaya almasi. Kredi karti bilgilerinin calinmasindan mi korkuyorsun, sanal kart kullan. Herhangi bir viruslu dosya indirmekten mi korkuyorsun o zaman pek de tekin olmayan sitelere girme ve bilmedigin yerlerden korsan uygulama indirme gibi gibi. Evet virus programlari bir noktaya kadar koruma saglar ama kullanici bilincli degilse e-maile gelen phishing saldirisina karsi bir sey yapamaz.

Crack indirirken vesaire koruma sağlar ancak istisnalar olabilir. “Hocam, Kaspersky çok iyi” derseniz haklısınız fakat her AV açık verebilir. Bilmediğiniz yerlerden indirmemekte fayda var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı