Kavgada Acı Hissetmemenin Nedeni Nedir?

denizertrrr3

Hectopat
Kavga başlarken nedense ağlıyorum sinirden. Sonra bir an bir şey oluyor, karşımdaki bana vurduğu zaman ben acı hissetmiyorum ancak acı 7-8 dakika sonra geliyor. Sizce nedeni nedir?

Bana adrenalin gibi geldi, adrenalin çok iyi bir şey, keşke istediğimiz zaman salgılayabildiğimiz bir şey olsaydı. Ölüm korkusu veya çok heyecan tetikliyor genelde, ilaç ile de alınabiliyor ama sağlıklı mı emin değilim.

Adrenalin salgıladığınız için hissetmiyorsunuz.
Mesela örnek vereyim, çok hızlı koşarken yorgunluk hissetmezsiniz. Ne zaman durur veya yavaşlarsanız o zaman yorgunluğu hissetmeye başlarsınız. Bunun sebebi adrenalinden kaynaklanır.
Hayır. Onun sebebi laktik asidin beyne ulaşmasının zaman alması. Koşmaya devam ettikçe laktik asit enerji üretiminde kullanılmaya devam edilir. Durduğunda fazlalığı yorgunluğa neden olur.

Hayır. Onun sebebi laktik asidin beyne ulaşmasının zaman alması. Koşmaya devam ettikçe laktik asit enerji üretiminde kullanılmaya devam edilir. Durduğunda fazlalığı yorgunluğa neden olur.
Valla hocam ben doktor falan değilim lakin ben de arkadaşın sorduğu soruyu 10.sınıfta biyoloji hocama sormuştum. Aynı cevabı vermişti.

Valla hocam ben doktor falan değilim lakin ben de arkadaşın sorduğu soruyu 10.sınıfta biyoloji hocama sormuştum. Aynı cevabı vermişti.
Yanlış biliyormuş. Doktorlukla alakası yok, bu da biyoloji. Adrenalin kaslara daha fazla kan ve besin gönderilmesini sağlar savaş ya da kaç tepkisini verdirmek için. Yorulmayı önlemez.

Neye bağlı olduğunu bilmiyorum ancak öfke, sinir de dahil buna.
Acı hissettiğinde küfretmek gibi öfke, sinir gösteren davranışların acıyı azalttığına dair testler vardı.

Geri
Yukarı