Kawasaki H2R yasal mı?

AhmetNrgz

Hectopat
Merhabalar, ilk çıktığı zamandan beri aşık olduğum motor olan h2'nin abisi h2r modeli yol için gerekli ekipmanları takılırsa legal olma durumu olur mu? Bildiğim kadarıyla yol için olmayan bir motosiklet. Eğer ki Türkiye ve Amerika'da kullanılması yasak ise kardeşi H2 almayı düşünüyorum. Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim?

16 yaşındasın, alabileceğin anda H2 modelini (H2R yola çıkmaz) alacaksın... Allah rahmet eğlesin, hızlı yaşadı çok genç öldü diye de yazdırtırsın artık mezar taşına.

Bırak 200+ PS bir motosikleti, onun çeyreği gücündeki bir motorda gazı aç bak bir önce ne olacak diye. Sonra H2'yi 10-15 yıllık tecrübeden sonra düşünürsün.

Bu hikayeyi üniversitedeyken görmüştüm, Bilkent'te okudum. Haliyle parası çok fazla olan kişilerin oranı okulun yaklaşık yarısı kadar. Onlardan biri arkadaşımdı, heveslendi 180 PS civarı bir motor aldı o dönemde. Motoru getirttiği gibi bindi, gazı açtıktan sonra gördüğüm tablo şu; motor tek tekerlek üzerinde ilerliyor, arkadaşım asfalta motora binme pozisyonunda oturdu. Neyse ki zorlamadı şansını, benim için daha çok erken dedi. Tamir ettirip sattı, düşük güçte 250cc motorla devam etti. En son 2 sene önce ciddi bir kaza yaptı, ucuz atlattı. O da aynı nedenden dolayı benim gibi bir daha motora binmem diyor.

Almak istediğin motorun torku, 1.5 ton civarındaki arabalara yokuş çıkartan bir tork. Senin de yıllarca alt güçlerde giderek model yükselterek tecrüben olmamışsa, ağırlığı 6-7 kat daha az olan motorda bu torku kontrol edemezsin. Kısa sürede mutlaka patlarsın.

Son düzenleme:
16 yaşındasın, alabileceğin anda H2 modelini (h2r yola çıkmaz) alacaksın... Allah rahmet eğlesin, hızlı yaşadı çok genç öldü diye de yazdırtırsın artık mezar taşına.

Bırak 200+ PS bir motosikleti, onun çeyreği gücündeki bir motorda gazı aç bak bir önce ne olacak diye. Sonra h2'yi 10-15 yıllık tecrübeden sonra düşünürsün.

Bu hikayeyi üniversitedeyken görmüştüm, Bilkent'te okudum. Haliyle parası çok fazla olan kişilerin oranı okulun yaklaşık yarısı kadar. Onlardan biri arkadaşımdı, heveslendi 180 PS civarı bir motor aldı o dönemde. Motoru getirttiği gibi bindi, gazı açtıktan sonra gördüğüm tablo şu; motor tek tekerlek üzerinde ilerliyor, arkadaşım asfalta motora binme pozisyonunda oturdu. Neyse ki zorlamadı şansını, benim için daha çok erken dedi. Tamir ettirip sattı, düşük güçte 250CC motorla devam etti. En son 2 sene önce ciddi bir kaza yaptı, ucuz atlattı. O da aynı nedenden dolayı benim gibi bir daha motora binmem diyor.

Almak istediğin motorun torku, 1.5 ton civarındaki arabalara yokuş çıkartan bir tork. Senin de yıllarca alt güçlerde giderek model yükselterek tecrüben olmamışsa, ağırlığı 6-7 kat daha az olan motorda bu torku kontrol edemezsin. Kısa sürede mutlaka patlarsın.

Aman şimdi alacağım demedim hocam. Şu an 125 CC kullanıyorum yavaş yavaş çıkacağım zaten. Biliyorum onu da, işte o uçaksiklet hakkında bilgi almak istedim.

Aman şimdi alacağım demedim hocam. Şu an 125 CC kullanıyorum.
Şaka yapmıyorum, gerçekten çok mutlu oldum bunu duyduğuma. Göz göre göre birisi daha erkenden ölecek diye düşünüp üzülmüştüm çünkü 2-3 yıl sonra almayı kafana koysan engel olmazdı dediklerim.

Malum, yaşı genç olan insanlar her şeye çok hevesli ve sabırsız yaklaştıkları için bazen büyük hatalar yapabiliyorlar.

Şaka yapmıyorum, gerçekten çok mutlu oldum bunu duyduğuma. Göz göre göre birisi daha erkenden ölecek diye düşünüp üzülmüştüm çünkü 2-3 yıl sonra almayı kafana koysan engel olmazdı dediklerim.

Malum, yaşı genç olan insanlar her şeye çok hevesli ve sabırsız yaklaştıkları için bazen büyük hatalar yapabiliyorlar.

Hocam amacım kız falan değil. H2r diğer motorlara benzemediğini ben de biliyorum ama o gazı verdiğindeki tepki adamı hasta ediyor, aşık ediyor kendine. Tabii normal öyle düşünmeniz 17 yaşındakiler genelde hava atayım ön kaldırayım havasında. Benim amacım hem g kuvvetini hem de o gerçek özgürlüğü hızlı şekilde deneyimlemek. Zaten motor kendine uzay gemisi dedirttirecek tip ve ağırlıkta, 200 küsur kg ağırlıktaki aracı öyle 1-2 yıl kullananlar kullanamaz. Umarım uzay ge misine bir gün binerim.

Eğer ki yurt dışına gitmezsem bir arazi motoru almayı düşünüyorum Dirt bike. Sebebi de teker altına taş gelirse bunu nasıl en az hasara indirebilmek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı