Kaynak belirtildiği takdirde resimler kaynak olarak kullanılabilir mi?

Merdione

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Kaynak belirtildiği takdirde sitelerdeki resimlerdeki resimler kullanılabilir mi? Ve bu resimler kaynak gösterilerek kullanılabilir mi?

Resimlerin problem oluşturacağını düşünmüyorum. Ancak kaynak gösterilse bile yazının aynısını alıp yapıştıramazsınız. Emek hırsızlığına girer bu ve hiçbir yerde hoş karşılanmaz.

Birkaç kaynaklardan faydalanır, yazıyı ona göre şekillendirir. Faydalandığım kaynaklar diye konu altında ya da makalenizin altında belirtirsiniz. Uygun olanı budur.

Resimlerin problem oluşturacağını düşünmüyorum. Ancak kaynak gösterilse bile yazının aynısını alıp yapıştıramazsınız. Emek hırsızlığına girer bu ve hiçbir yerde hoş karşılanmaz.

Birkaç kaynaklardan faydalanır, yazıyı ona göre şekillendirir. Faydalandığım kaynaklar diye konu altında ya da makalenizin altında belirtirsiniz. Uygun olanı budur.
Resimleri kullanıp en sonda kaynakçalar bölümünde adresi belirtsem sorun olur mu?

Bu resmi nerede kullanacaksın? Hangi raporda olacak ya da sunumda mı ya da kitapta mı?

Yanlış anlama ama sosyalde sorduğun çoğu sorunun içi boş ve anlamsız. Soru sorarken, bir şeyler öğrenmekten çok hazır cevaba konmak istiyormuşsun gibi geliyor.

Mesela:

Ben senin İHA yarışmasına katıldığını önceki konulardan bilmesem, burada sanki gerçek bir uçak tasarlıyormuş gibi cevap veririm. :D Ki zaten çoğu kişi de öyle cevap vermiş.

Ya da bu:

Ne kanadı olacak? Uçak mı planör mü jet mi?

Amacım azarlamak değil, faydalı tavsiyeler vermeye çalışıyorum. Bu yarışmaların amacı birinci olmak değil, yarışmaya katılanların araştırmayı, denemeyi ve öğrenmeyi öğrenmesi. Bu tür sorular sorarak ve üstelik daha düzgün soru dahi soramadan bilgi öğrenemezsin.

Birkaç konudur gördüğüm bir şey, en sonunda uyarmak istedim. Raporlarınızda da bol bol görsel ve grafik kullanın. "Motor nedir?" gibi açıklamalara asla girmeyin. Onun yerine "Şu motor yerine şu motoru seçtik çünkü..." ya da "şu kanat tipi yerine şu kanadı seçtik çünkü..." gibi soruları mutlaka raporunuzda cevaplayın.

TÜBİTAK'ın eğitim videoları var. Onları da mutlaka izleyin.

Amacım azarlamak değil, faydalı tavsiyeler vermeye çalışıyorum. Bu yarışmaların amacı birinci olmak değil, yarışmaya katılanların araştırmayı, denemeyi ve öğrenmeyi öğrenmesi. Bu tür sorular sorarak ve üstelik daha düzgün soru dahi soramadan bilgi öğrenemezsin.
Bazı konularda eksik bilgi vermiş olabilirim kusura bakmayın. Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışırım.
Yanlış anlama ama sosyalde sorduğun çoğu sorunun içi boş ve anlamsız. Soru sorarken, bir şeyler öğrenmekten çok hazır cevaba konmak istiyormuşsun gibi geliyor.
Amacım hazır cevaba konmak değil, işin mantığını öğrenmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı