Kayseri'de şiddetli deprem olabilir mi?

Zekoo

Centipat
Selam arkadaşlar, Kayseri'de oturuyorum maraş depremini bayağı hissettik ve yine deprem oldu burada. Kayseri'de 5.5 üstü gibi bir deprem olabilir mi?

Kesin bir şey diyemeyiz fakat ünlü jeologların deyimiyle orada oluşan boşlukları doldurması gerekiyor yer kürenin. Bu süre zarfında çevre de ki fay hatları aktif olacaktır diye bir uyarı var. Ama ne zaman olur bilinmiyor yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Kayseri'de 5.5 üstü gibi bir deprem olabilir mi?
5.5 üstü olursa Fatih,Serçeönu ve Sahabiye alt üst olabilecek seviyedeler. Belediyeler bu konuda çok kafasız. Nerede ne yaptıkları belli değil. Tekden hastanesi yakınındaki kaçak katlı binayı yıkmakla uğraşıyorlar ama bir türlü bu mahallelere bakıp bir eyleme tabii kalmıyorlar. İnşallah tez vakitte ortalık düzelir diye bekliyoruz ama kolay kolay düzelmeyecek.(Çevre şehircilik hasar tespiti de balon bir hizmet 1 ay oldu hala kontrol eden yok)

5.5 üstü olursa Fatih,Serçeönu ve Sahabiye alt üst olabilecek seviyedeler. Belediyeler bu konuda çok kafasız. Nerede ne yaptıkları belli değil. Tekden hastanesi yakınındaki kaçak katlı binayı yıkmakla uğraşıyorlar ama bir türlü bu mahallelere bakıp bir eyleme tabii kalmıyorlar. İnşallah tez vakitte ortalık düzelir diye bekliyoruz ama kolay kolay düzelmeyecek.(Çevre şehircilik hasar tespiti de balon bir hizmet 1 ay oldu hala kontrol eden yok)
Bizim binaya 3 kez geldiler. Çağırınca geliyorlar hemen. Fakat aletsiz yapıyorlar ve bu da bi' halt olmaz anlamına geliyor. Fevzi Çakmak Mahallesi de altüst olabilir. Fakat onlar nasıl dayandı, hayret ediyorum. Bana göre en güvenli yerler Kayseri'de, TOKİ, İldem ve Beyazşehir.

Selam arkadaşlar, Kayseri'de oturuyorum maraş depremini bayağı hissettik ve yine deprem oldu burada. Kayseri'de 5.5 üstü gibi bir deprem olabilir mi?
Olmaz. Faylar kılcal. Sadece diğer illerden etkilenir ve 500 yıl içerisinde en çok etkileneceğimiz depremi yaşadık. Zaten duyduklarıma göre o depremi yaratan fay en son 500 yıl önce deprem oluşturmuş. Bi' 500 yıl sonra yine olur herhalde. O zamanda yaşamayız.

Olabilir. Kayseri daha önce 6 şiddetinin üzerinde depremler gördü. Ecemiş fay hattı geçiyor tam şehrin altından. Naci Görür tweet atmıştı bunla ilgili. Ama beklemediğini de dile getirmişti. Talas ve Erciyes çevresinin zemini iyi eğer oralardasanız rahat olabilirsiniz.

Olabilir. Kayseri daha önce 6 şiddetinin üzerinde depremler gördü. Ecemiş fay hattı geçiyor tam şehrin altından. Naci Görür tweet atmıştı bunla ilgili. Ama beklemediğini de dile getirmişti. Talas ve Erciyes çevresinin zemini iyi eğer oralardasanız rahat olabilirsiniz.
İldem ve TOKİ de iyidir. Bu iki bölgeden birisinde oturuyorum ve inşaat için tonlarca kaya çıkarttılar.

Geri
Yukarı