Kaza yaptım ne yapmalıyım?

AidenPearce

Hectopat
Avcılar torium istikametine giderken orta şeritten sağ şeride doğru geçmek için sinyal verdim. Ayna kontrolümde araç yoktu. Şerit değişimine başlamış, sağ şeridin sol tarafına kısmı olarak geçmişken arkadan gelip yanıma sokulmuş bir araç sol ön çamurluğu ile bana çarpıp düşürdü. Yaklaşık 15 metre ben, 30-35 metre de motorum sürüklendi. Olayın şoku ile hemen ayağa kalkıp kendimi kenara attım çünkü çarpmanın etkisiyle orta şeride doğru düşmüştüm ve trafik akıyordu. Yan yoldaki gençler sağ olsunlar motoru kaldırıp kenara çektiler. Anahtarı teslim ettiler. Çarpan aracın marka modelini hayal meyal gördüm sanıyorum, ama beklemedi ve kaçarak devam etti. Ardından hem polisi hem ambulansı aradım. Ambulans gelip genel bir kontrol yaptı, sağ dizimde asfalt yanığı vardı sadece. Genel olarak iyiyim. Polis ise gelmeye tenezzül bile etmedi. Telefondan "şuraya git, dilekçe yaz, MOBESE'lere baksınlar" dedi.
Emin olmamakta birlikte motorumda hayati bir hasar yok. Çünkü avcılar'dan sefaköy'e kadar kazadan sonra sağ salim getirdi beni. Gördüğüm kadarıyla sağ arka fren ayak pegi kırık. Gidon boğazı çatlak, ufak tefek de kozmetik hasarlar var. Şimdi ben ne yapmalıyım? Motorumda maddi bir hasar var, ve hiç ucuz parçalara sahip bir motor değil. Gerçekten maddi olarak beni zorlayacak bir marka model kullanıyorum. Hadi parçaları bir şekilde hallettim, adam resmen canıma kast etti ve metrelerce sürüklendim, bir şekilde bu adamın bulunup hesabının sorulması gerek. Nereye nasıl başvurabilirim? Dava mı açmalıyım? Elimde ne plaka var ne bir güvenlik kamerası kaydı.

Adam vur kaç yapmış resmen. Tazminat parası alınmıyor mu bu tarz şeylerden? Dilekçeni ver baksınlar bulsunlar plakayı.
Kazadan sonra motora yürürken ''Ya acaba ben mi sinyal vermedim?'' diye düşündüm ama motoru çalıştırır çalıştırmaz sağ sinyalim yanıp sönmeye başladı. Kaldı ki sinyal verir vermez de sağa geçmedim. Dibime kadar sokulmuş olması sanırım onun hatalı olduğunu gösteriyor.

Öncelikle geçmiş olsun. Hasara ilişkin motorun fotoğraflarını çekin. Emniyete gidip kaza tarih ve saatini, kaza yerini ve de çektiğiniz fotoğraflarla birlikte şikayetinizi oluşturun. İlgili birimler kaza yerini gören mobese varsa öncesini ve sonrasını inceler, tam kaza noktasını gören mobese olmasa dahi o çarpan araç tespit edilir. He bu 3 gün sürer yahut 3 ay sürer kimse garanti edemez. İnşallah kısa sürede bulunur da maddi ve manevi hasarlar karşılanır. Geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun. Hasara ilişkin motorun fotoğraflarını çekin. Emniyete gidip kaza tarih ve saatini, kaza yerini ve de çektiğiniz fotoğraflarla birlikte şikayetinizi oluşturun. İlgili birimler kaza yerini gören mobese varsa öncesini ve sonrasını inceler, tam kaza noktasını gören mobese olmasa dahi o çarpan araç tespit edilir. He bu 3 gün sürer yahut 3 ay sürer kimse garanti edemez. İnşallah kısa sürede bulunur da maddi ve manevi hasarlar karşılanır. Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim. Bu süreçte ben motoru tamir ettirirsem ve sonrasında karşı tarafın karşılaması gerektiği kararı çıkarsa nasıl bir yol izlemem gerekir? Fatura mı beyan etmemi isterler? Ücretin karşılanması için.

Öncelikle geçmiş olsun dilerklerimi belirtmek isterim;

Motorunuzdaki hasarı detaylı bir şekilde belgeleyin. Fotoğraflar çekin ve mümkünse olay yerindeki tanıklardan iletişim bilgilerini alın.
Kaza yerinde polis gelmediği için, kendi çapınızda bilgi toplamaya çalışın. Olayı gören veya yardımcı olan tanıkların ifadelerini alabilirsiniz.

-Kasko veya trafik sigortanız varsa, hasarı sigorta şirketinize bildirin. Olayın detaylarını ve motorunuzdaki hasarı paylaşın. Gerekli prosedürleri takip etmelerini sağlayın.

-Polis olay yerine gelmediği için, bir polis karakoluna giderek kaza ile ilgili bir dilekçe yazmalısınız. Dilekçenizde olayı detaylı bir şekilde anlatın.
-Kaza yerine yakın bir yerde MOBESE kameraları olabilir. Kazayı gösteren kamera kayıtlarını almak için yerel belediyeye veya emniyet birimine başvurun.

Kazadan sorumlu sürücü kaçtığı için, hukuki süreç ve tazminat talepleri konusunda profesyonel bir yardım almanızı öneririm bir avukatla iletişim kurarak durumu değerlendirmesi ve hukuki adımlarını planlaması önemli.

Teşekkür ederim. Bu süreçte ben motoru tamir ettirirsem ve sonrasında karşı tarafın karşılaması gerektiği kararı çıkarsa nasıl bir yol izlemem gerekir? Fatura mı beyan etmemi isterler? Ücretin karşılanması için.

Motorun tamiratını yaptırdığın atölyeden aldığın faturayı ve diğer ilgili belgeleri hazırla. Faturanın, yapılan işlemleri ve kullanılan parçaları detaylı bir şekilde içermesi önemlidir. Ve sigorta şirketi tarafından verilen kararı ve motorun tamiratı için ödenecek olan miktarı bildir ama eğer "karşılaması gerektiği kararı çıkmaz ise" tarafın sorumluluğunu kabul etmemesi durumunda bir avukattan hukuki danışmanlık almak önemli.

Son düzenleme:

@Floem daha detaylı anlatmış sağolsun. Motoru tamir ettirebilirsiniz ancak dediğin gibi yapılan masrafı belgelemen gerekli. Ben yetkili serviste yaptırılmasını tavsiye ederim ancak kaçan adamın bulunamama ihtimalini hatta aracının sigorta poliçesinin olmama ihtimalini de düşünmek gerek. Sigorta poliçesi yoksa hasarı karşılatma daha uzun süreç alacaktır. Sürüş güvenliğini tehlikeye atacak hasar yoksa tamir için bir müddet beklenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı