Kedi Tırmalaması

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Mahallede yavru bir kedi var. Kaç haftalıktır bilmiyorum ama aşısı falan yoktur. Onu biliyorum. Marketten geldiğimde gördüm ki -nasıl içeri girdi bilinmez- köpeğim duvarın köşesine kıstırmış kediye havlıyor, kedi de köpeğe tıslıyor. Kediyi götüreyim diye kucakladım ki omzuma çıkıp kaçayım derken kulağımı çizdi. Eve geldiğimde gördüm ki 1-1.5 mm derinlikte bildiğiniz kesmiş orayı. Hızla eve çıktım, kanı aldıktan sonra kolonya ile güzelce temizledim. Sonra tekrar kurulayıp antibiyotik krem sürdük.
Acaba doktora gitmem gerekir mi? Ciddi şeylere yol açar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ne kadar kuduz vakaları aşırı az ve kırsal alanda görülme olasılığı + tırmalama ile geçme şansı aşırı düşük olan bu mikrop şansa gelmiyor.
Kesinlikle acil' e gidiniz. En küçük ihtimal bile olsa şakaya gelmez. Tedavisi asla olmayan bir hastalıktır. Testi filan yok. Doğrudan 4 doz aşı olacaksınız. Vaka sonrası ilk 24 saat içinde koruyucu aşı başlanmalıdır. Kim riske eder hayatını?
Ayrıca Son 2 / 3 sene içinde tetanoz aşısı olmadıysanız Tetanoz aşısı da eklenir.
Tetanoz bulaşısı daha fazla risk altında olan bir durumdur. Kuduz mikrobu ihtimali varsayılırsa ilk 24 saat içinde başlanan kuduz immünoglobulin yeterli antikor üretmesi için birkaç gün gereklidir.

Kuduz gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsan bir uzmana görün. Burada insanlar tahminden öteye gidemez, git kontrolleri yaptır. Hem sağlık açısından, hem de içinde şüphe kalmaması amacıyla.
Gereken şeyleri yaptık zaten. Annem bir şey olmaz konusunda ısrarcı. Emin olayım diye kremden sonra batikon ile de temizledik. Şu an kremli hala. Hastane çok uzak. Yarın sağlıkocağına görüneceğim.

Annelere saygım sonsuz fakat,
Sözüm meclisten dışarı, '' birşey olmaz '' mantığını asla kabul edemem. Burası Türkiye. Herşey mümkün. Kuduz vakaları köpeklerde fazladır. Köpek salyası kedi ile ilişiğe girmesi durumunda onlara bulaşır. Ve yaladıkları el ayak tırnaklar vasıtası ile tırmalama olması durumunda bulaşı sözkonusudur. Teorik olarak mümkün olsa da bu konuda bildirilen vaka yok gibi birşey. Çünkü, bir bakıma hayvan takip edilemez. Kuduzmu değilmi bilinemez. Koruyucu aşı başlanmışsa da zaten kuduz vakası olmayacağından bu konudaki bildirilen vakalarda pek bu yoktur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı