Kedi ve köpekte pire, bit var mıdır?

AlayınaGider

Hectopat
Makaleler
15
Daha fazla  
Arkadaşlar çok hayvanseverim ve hayvanları çok seviyorum ama yanlarına yaklaşıp sevmeye korkuyorum. Bit ve pire bulaşacagından dolayı biraz geri çekiliyorum. Sizce kediden ve köpekten bit pire buluşabilir mi?

Arkadaşlar çok hayvanseverim ve hayvanları çok seviyorum ama yanlarına yaklaşıp sevmeye korkuyorum. Bit ve pire bulaşacagından dolayı biraz geri çekiliyorum. Sizce kediden ve köpekten bit pire buluşabilir mi?
Bulaşabilir fakat abartıya kaçmadan sevip, sevdikten sonra ellerinizi bol su ve sabun ile yıkadıktan sonra bir sorun olacağını sanmıyorum. Hayvan kirli değilse sevebilirsiniz.

Her ikisinden de bulaşması mümkündür. Yakınlaşma derecene ve diğer canlıda bulunan canlı türü ve sayıısna göre durum değişir. Mevsime göre bile değişir.
Kısaca fazla içli dışlı değilseniz bu durum aklınızda bulursa o kadar az geçme ihtimali var.
Sadece bit pire ile değil farklı şeyler de geçebilir. Bu yüzden elinizde kolunuzda açık yara varsa bu tür canlılara dokunmamaya özen gösterin.

Mantar vb. Hocam çok haklı, yaklaşmayın derim.
Mantar sadece değil. Aklınıza gelmeyen ölümcül ve tespiti çok düşük olan hastalıklar var. Parazitler, mikro organizmalar vb. türleri var bunlar çok riskli.

Tabi sevmeyin demiyoruz, dikkat edin hijyeni sağlayın yeterli. Ev kedisi bile olsa dikkatli olmakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı