Kedim süt içmiyor

victorfrn

Hectopat
Bir kartonun içerisinde 2 tane yavru kedi gördüm. Eve getirdim. Tabağın içerisinde süt koydum diğer kedi süt içti. Diğeri ise hiçbir şekilde içmedi ertesi gün biberon aldım ama hala içmedi. Hiçbir şekilde de hiçbir şey yemedi. Ne yapacağım arkadaşlar kedi hiçbir sey yemiyor. Ve bir sorum daha var yavru kedi tüyü yutmak bir hastalık yapar mı çünkü daha 2-3 günlük bunlar. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kartonun içerisinde 2 tane yavru kedi gördüm. Eve getirdim. Tabağın içerisinde süt koydum diğer kedi süt içti. Diğeri ise hiçbir şekilde içmedi ertesi gün biberon aldım ama hala içmedi. Hiçbir şekilde de hiçbir şey yemedi. Ne yapacağım arkadaşlar kedi hiçbir sey yemiyor. Ve bir sorum daha var yavru kedi tüyü yutmak bir hastalık yapar mı çünkü daha 2-3 günlük bunlar. Teşekkürler.
Kedinin hayatta kalması için deri altına serum enjekte edenler var. İsterseniz araştırın. Özellikle İngilizce yayın yapan bir hanım var "Kitten Lady" o anlatıyor fakat anlar mısınız, onu bilemem.

Süt zaten kediler için doğru bir besin değildir ve kedilere inek sütü vermemek gerekir.

kedim-sut-icmiyor-f67220d82aa330a0ba6218e90ad8c924jpg.jpg

Kedilerle ilgili en yaygın yanlış inanışlardan biri bu güzel hayvanların süt ile beslendiğidir. Hatta öyle ki sokakta yavru ya da yetişkin aç bir kedi gören herkesin aklına gelen ilk şey yakındaki bir marketten süt alıp vermek olur, oysaki kediler için süt zararlıdır. Bu bilgiden yola çıkarak ve henüz yazımızın başındayken “kedim süt içmiyor” diye endişeleniyorsanız bunun yersiz bir endişe olduğunu bilmelisiniz.
İnek sütünün içinde yüksek miktarda laktoz vardır
Sütün kediler için uygun bir besin olmamasının altında yatan neden inek sütünün yüksek miktarda laktoz içermesidir. Kediler sütün içerisindeki laktozu sindirmek için ihtiyaç olan laktaz enzimini üretmezler ve bu nedenle sütü daha doğrusu laktozu sindiremezler. Kedi sütünün içinde de laktoz vardır ancak bu çok düşük bir miktardadır ve yavru kediler anne sütünden kesilene dek annelerinin sütünde bulunan düşük miktardaki laktozu sindirecek miktarda laktaz enzimi üretirler ve sütten kesilmeleri ile birlikte laktaz üretimi de tamamen sona erer. Kediye verilen süt sütün içerisindeki laktozun bağırsaklarında birikmesine neden olabilir ve bu da zamanla bakteri, devamındaysa enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Yani kedinize süt vermeniz umduğunuzdan çok daha ciddi sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.
Süt kedilerde gaz oluşumuna yol açar
Bununla da kalmaz zira süt kedilerde gaz ve karın şişliği oluşumuna yol açar. Ayrıca inek sütü kedilerde ishal durumunun da ortaya çıkmasına sebep olabilir ki ishal başta sıvı kaybı nedeni ile son derece ciddi bir sorundur. Dolayısıyla kedim süt içmiyor diye endişelenmek bir yana zaten kedinize süt vermemeniz gerekir. Şayet kediniz sütü çok sevdiği için ona süt vermek istiyorsanız laktoz oranı inek sütünden çok daha düşük olan keçi sütünü tercih edebilirsiniz, ancak bunu da çok az miktarda ve nadiren vermeniz en doğrusudur.
ALINTI:

Hande Çelensu

2-3 günlük yavru kedi... Ya süt vereceksiniz hayatta kalacak, ya da anne kedi vereceksiniz, kabul ederse emzirecek hayatta kalacak, ya da serum vereceksiniz deri altına hayatta kalacak. Başka kedi bulup, onu sağıp kediyi hayatta tutabiliyorsanız orasını bilemem.

Normal süt kediler için besleyici değildir. Özellikle yavru kedilerde ishal yapar ki bu da hiç iyi bir şey değil. Mama yiyemeyecek kadar küçüklerse, onlar için süt tozu karışımı satılıyor veterinerlerde. Onlardan alıp su ile karıştırarak şırınga ya da biberonla beslemelisiniz.

Küçük de olsalar parazitleri vardır büyük ihtimal. Aşılı ve parazit tedavileri yapıldıktan sonra kıl yutmaktan falan mikrop kapılmaz.

Eğer sorumluluk alıp bakacaksanız temel ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Aksi halde annesini veya başka bir anne bulmaya çalışın. Ya da bakabilecek birine ulaşın.

Çünkü onlar şu an kendi kendilerine dışkılarını bile yapamıyorlardır.

Kaç günlük olduklarını nasıl tespit ettiniz? Gözleri kapalı mı?

Başka hiçbir şekilde beslenemezmi :(
Kartonda buldunuz kedileri. Çevrede belki annesi vardı ve denk getiremediniz. Belki kedilerin hayatları hiç riskte bile değildi. Siz iyilikle aldınız, ama kedilerin hayatlarını riske soktunuz. Benim bildiğim başka bir yol yok. Serum yapılacak kedilere. Kulak arkası ve sırtından enjektörle serum verip hayatta kalmaları sağlanabilir.

Normal süt kediler için besleyici değildir. Özellikle yavru kedilerde ishal yapar ki bu da hiç iyi bir şey değil. Mama yiyemeyecek kadar küçüklerse, onlar için süt tozu karışımı satılıyor veterinerlerde. Onlardan alıp su ile karıştırarak şırınga ya da biberonla beslemelisiniz.

Küçük de olsalar parazitleri vardır büyük ihtimal. Aşılı ve parazit tedavileri yapıldıktan sonra kıl yutmaktan falan mikrop kapılmaz.

Eğer sorumluluk alıp bakacaksanız temel ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Aksi halde annesini veya başka bir anne bulmaya çalışın. Ya da bakabilecek birine ulaşın.

Çünkü onlar şu an kendi kendilerine dışkılarını bile yapamıyorlardır.

Kaç günlük olduklarını nasıl tespit ettiniz? Gözleri kapalı mı?
Hayır açık, bilmiyorum 3-5 günlük gibi geldiler bana ve tüyleri de vardı

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı