Kedinin tırmaladığı yer için doktora gidilmeli mi?

Mustafa253

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben bundan 3 yıl önce köpeğin yanından geçerken köpek ayağımı kapıp bırakmıştı ayağımda hiç yara izi yoktu. Bu olaydan 2 hafta sonra kuduz için doktora gittim. Doktor bu ana kadar zaten kudururdun deyip yolladı. Ondan sonra kedi ısırdı kuduz aşısı oldum. Şimdi 6 ay önce bir kedi tırmaladı. Parmağımın ucunda deri tahriş oldu ama yara görünmediği için kanamadı olarak gördüm. Sadece orası soyuldu. İnternette kuduz 6 ya da 2 yıl sonra da belli olur diyor. Ben şimdi aşı olmaya gitmeli miyim? Gidersem doktor yine aynı şekilde geri gönderir mi?

Merhaba. Ben bundan 3 yıl önce köpeğin yanından geçerken köpek ayağımı kapıp bırakmıştı ayağımda hiç yara izi yoktu. Bu olaydan 2 hafta sonra kuduz için doktora gittim. Doktor bu ana kadar zaten kudururdun deyip yolladı. Ondan sonra kedi ısırdı kuduz aşısı oldum. Şimdi 6 ay önce bir kedi tırmaladı. Parmağımın ucunda deri tahriş oldu ama yara görünmediği için kanamadı olarak gördüm. Sadece orası soyuldu. İnternette kuduz 6 ya da 2 yıl sonra da belli olur diyor. Ben şimdi aşı olmaya gitmeli miyim? Gidersem doktor yine aynı şekilde geri gönderir mi?

Gerek yok diye düşünüyorum ama can bu her şeyden önemli. Tebdirli olmakta fayda var. Gidebilirsiniz eğer endişeniz varsa. Bir daha da selam verip almadığınız kedi ve köpek arkadaşlara yaklaşmayın.

Kuduzun belirtileri genellikle 1 ila 3 ay içinde ortaya çıkar ancak bu süre bazen daha uzun da olabilir. O yüzden doktora gitmelisin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanama olmadıysa bir şey olmaz kaldı ki kedi tırmağından kuduz bulaşması daha zor şöyle ki: kuduz olmuş kedi patisini yalayıp salyasını patisine bulaştırması gerekir ancak öyle. Kuduz genelde bir-iki hafta, bir ay içinde kendini belli eder. Bazen bu süre aylara kadar uzayabilir çok ender yıllar sürer. Ne tür belirti hissettin de aklına takıldı bu durum? Hepsini bir kenara bırak kanama olmadıysa hiçbir şey olmaz eğer o anda elini yıkayıp başka bulaş ihtimalini ortadan kaldırmışsan tabi.

Kanama olmadıysa bir şey olmaz kaldı ki kedi tırmağından kuduz bulaşması daha zor şöyle ki: Kuduz olmuş kedi patisini yalayıp salyasını patisine bulaştırması gerekir ancak öyle. Kuduz genelde bir-iki hafta, bir ay içinde kendini belli eder. Bazen bu süre aylara kadar uzayabilir çok ender yıllar sürer. Ne tür belirti hissettin de aklına takıldı bu durum? Hepsini bir kenara bırak kanama olmadıysa hiçbir şey olmaz eğer o anda elini yıkayıp başka bulaş ihtimalini ortadan kaldırmışsan tabii.

Bir belirti hissetmedim. YouTube'da dolaşırken kuduz videosu gördüm bu anım aklıma geldi. Araştırdığımda 6 aya kadar uzayabilir diye okudum ondan sonra korkmaya başladım. Zaten olaydan sonra bol sabunlu suyla yıkadım orayı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı