Keenetic Extra DSL AC1200 vs TENDA V1200

Peki MTK-Broadcom işlemcilerin performansları oyunlardaki ping, indirmede, FTP servisi, USB servisi kullanımında etkisi mutlaka var ama çok fark yok ise Extra DSL tercih ederim. Eğer ciddi oranda bir fark varsa mutlaka V1200 tercih ederim.

5 GHz kanalından dalgalı hız almak istemem, bu durumda işlemci önemli mi bilmiyorum. Yani bir anda 70 Mbps alıp bir anda 50-60'a düşmemeli.

Bu modemi de ekleyip 3 yapacaktım sonradan sildim. İşlemcisini bulamadım ve 5 GHz bandından 433 Mbps hız sunabiliyormuş.
ASUS modemde iyidir ama bazı kullanıcılarda kronik sorunlar olabiliyor.

ASUS DSL-AC750 Mediatek işlemci olduğunu hatırlıyorum. Modem araştırırken aklımda öyle kalmış. Keenetic Extra DSL yaklaşık 2 ya da 3 aydır kullanıyorum. Tenda kullanmadığım için onun hakkında fazla bilgim yok. Keenetic için şunu söyleyebilirim. Cihaz havaların sıcak olduğu yaz aylarında ciddi ısınıyor. Elini altına koyduğunda bunu rahatlıkla fark edebiliyorsun. Donanım olarak orta karar bir cihaz fakat burada farkını öne çıkaran Türkçe ara yüzü destekleyen yazılımı ve düzenli güncelleme alması. Yazılımı işlevsel, kullanışlı ve sade bu konuda çok beğenimi aldı cihaz. Fakat diğer hususlarda rakipleri ile benzer performans veriyor. Mesela daha önce kullandığım AirTies adsl eski modemim 2.4Ghz (N) bandında biraz daha fazla kapsama alını sağlıyordu. 5 Ghz doğası gereği yakın mesafelerde hızlı örnek aynı odadaysan, araya bir ya da iki duvar girse 2.4 Ghz bandına geçiyor. Cihaz ile şu ana kadar vdsl bağlantım da kopma v.s yaşamadım. Fakat bu kopma işi genelde bölgede bulunan altyapı v.s ile de iç içe bir konu. Eğer yazılım çok ön planda değil ise Tenda da mantıklı bir seçim olabilir. Yani çoğu kullanıcı bir kere ayarlar sonra modemi unutur. Çok fazla işi olmaz. Daha çok kurumsal tarafta ağ yöneticileri sürekli girip bir şeyler yaparlar. Sonuç olarak şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım fakat keenetic marka ürünlerin biraz fazla abartıldığını düşünüyorum. Ürün pazarlaması gayet iyi yapıldı.

ASUS modemde iyidir ama bazı kullanıcılarda kronik sorunlar olabiliyor.

Aman kronik sorun istemiyorum.

ASUS DSL-AC750 Mediatek işlemci olduğunu hatırlıyorum. Modem araştırırken aklımda öyle kalmış. Keenetic Extra DSL yaklaşık 2 ya da 3 aydır kullanıyorum. Tenda kullanmadığım için onun hakkında fazla bilgim yok. Keenetic için şunu söyleyebilirim. Cihaz havaların sıcak olduğu yaz aylarında ciddi ısınıyor. Elini altına koyduğunda bunu rahatlıkla fark edebiliyorsun. Donanım olarak orta karar bir cihaz fakat burada farkını öne çıkaran Türkçe ara yüzü destekleyen yazılımı ve düzenli güncelleme alması. Yazılımı işlevsel, kullanışlı ve sade bu konuda çok beğenimi aldı cihaz. Fakat diğer hususlarda rakipleri ile benzer performans veriyor. Mesela daha önce kullandığım AirTies adsl eski modemim 2.4Ghz (N) bandında biraz daha fazla kapsama alını sağlıyordu. 5 Ghz doğası gereği yakın mesafelerde hızlı örnek aynı odadaysan, araya bir ya da iki duvar girse 2.4 Ghz bandına geçiyor. Cihaz ile şu ana kadar vdsl bağlantım da kopma v.s yaşamadım. Fakat bu kopma işi genelde bölgede bulunan altyapı v.s ile de iç içe bir konu. Eğer yazılım çok ön planda değil ise Tenda da mantıklı bir seçim olabilir. Yani çoğu kullanıcı bir kere ayarlar sonra modemi unutur. Çok fazla işi olmaz. Daha çok kurumsal tarafta ağ yöneticileri sürekli girip bir şeyler yaparlar. Sonuç olarak şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım fakat keenetic marka ürünlerin biraz fazla abartıldığını düşünüyorum. Ürün pazarlaması gayet iyi yapıldı.

Bağlanan cihazları tek tek kontrol edip güvenlik duvarına toplu şekilde ekliyorum, bağlanabilir cihaz sayısını sınırlıyorum, yeni alacağım modemde belki FTP etkinleştirebilirim. Kısacası modemi hiç unutan bir kullanıcı değilim elimden geldiğince kurcalar en iyi performans için işime yaramayan servisleri kapatıp optimizasyonunu iyileştiririm.

Çok kararsız kaldım birisi MTK ve arayüzü çok iyi olması, diğerinin sadece işlemcisinin Broadcom olması.

Aman kronik sorun istemiyorum.

Bağlanan cihazları tek tek kontrol edip güvenlik duvarına toplu şekilde ekliyorum, bağlanabilir cihaz sayısını sınırlıyorum, yeni alacağım modemde belki FTP etkinleştirebilirim. Kısacası modemi hiç unutan bir kullanıcı değilim elimden geldiğince kurcalar en iyi performans için işime yaramayan servisleri kapatıp optimizasyonunu iyileştiririm.

Çok kararsız kaldım birisi MTK ve arayüzü çok iyi olması, diğerinin sadece işlemcisinin Broadcom olması.

Ekleme yapayım. Modem ile sürekli işin varsa bu tarzda Keenetic derim. Fakat üzerinde çalışan bazı uygulamar için donanımı yetersiz. Örnek torrent istemcisi özellikle kullanmıyorum. Çünkü işlemciye ciddi yük bindiriyor ve büyük dosyalarda sıkıntı çıkarıyor. Ben Torrent istemcisi, FTP, Medya sunucusu, SMB yi devre dışı bıraktım. Kullanmadığım dil ve modülleri kaldırdım. Bu şekilde cihaz daha rahat ve stabil çalışıyor. Sen ftp yi kullanabilirsin onda bir sorun olmaz. Cihaz sınırlaması çok iyi çalışıyor. İstediğin cihazlara istersen internete çıkmasına izin vermeyebiliyorsun ya da atıyorum 10mbit indirme 1mbit yükleme gibi limitler getirilebiliyor. Cloudflare DNS servisini kullanarak aile dostu gibi profiller atayabiliyorsun. Yazılımında güzel özellikler var. Dediğim gibi yazılımını çok beğendim. Cihazı işlevsel kılan özelliği bu. Açıkcası böyle bir yazılımı olmasa tercih etmezdim. Çünkü yazılımı ve belki de destek için fazladan 100-150 li civarı rakiplerine göre daha yüksek fiyat ödemesi yapıyorsun.

Ekleme yapayım. Modem ile sürekli işin varsa bu tarzda keenetic derim. Fakat üzerinde çalışan bazı uygulamar için donanımı yetersiz. Örnek torrent istemcisi özellikle kullanmıyorum. Çünkü işlemciye ciddi yük bindiriyor ve büyük dosyalarda sıkıntı çıkarıyor. Ben torrent istemcisi, ftp, medya sunucusu, SMB yi devre dışı bıraktım. Kullanmadığım dil ve modülleri kaldırdım. Bu şekilde cihaz daha rahat ve stabil çalışıyor. Sen FTP yi kullanabilirsin onda bir sorun olmaz. Cihaz sınırlaması çok iyi çalışıyor. İstediğin cihazlara istersen internete çıkmasına izin vermeyebiliyorsun ya da atıyorum 10Mbit indirme 1Mbit yükleme gibi limitler getirilebiliyor. Cloudflare DNS servisini kullanarak aile dostu gibi profiller atayabiliyorsun. Yazılımında güzel özellikler var. Dediğim gibi yazılımını çok beğendim. Cihazı işlevsel kılan özelliği bu. Açıkcası böyle bir yazılımı olmasa tercih etmezdim. Çünkü yazılımı ve belki de destek için fazladan 100-150'li civarı rakiplerine göre daha yüksek fiyat ödemesi yapıyorsun.

Evet haklısınız. Şu anda yazılım konusunda en başarılı bulduğum markadan bir tanesi, ikincisi ise ASUS. Ama sanırım V1200 tercih edeceğim, bakalım daha zamanım var, tercihim değişedebilir, efsane cuma indiriminde hangisi düşerse onu da kapabilirim. :)

Evet haklısınız. Şu anda yazılım konusunda en başarılı bulduğum markadan bir tanesi, ikincisi ise ASUS. Ama sanırım V1200 tercih edeceğim, bakalım daha zamanım var, tercihim değişedebilir, efsane cuma indiriminde hangisi düşerse onu da kapabilirim. :)
Son tercihiniz ne oldu ? Ne tavsiye edersiniz ? Aynı durum içerisindeyim 😀.

Modemden hala memnun musunuz? Bende bir modem alacağım fakat içim rahat bir şekilde almak istiyorum. 100mbps ve 5 upload internetim var, oyun yayınları falan yapıyorum ve interneti her şekilde kullanıyorum o yüzden terkardan bir görüşünüzü almak isterim. Şuan netmasterın CBW-383Z4 isimli modemini kullanıyorum fakat artık yayın açtığımdan bitrate iletebilmek için reset atmam gerekiyor sürekli(1.2 den 4.3kya atlatıyor rateyi).

Yeni konular

Geri
Yukarı