Keenetic omni DSL modemde otomatik SNR ayarı var mı?

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Bir sorum var.
Omni DSL modem kullanan arkadaşım şöyle bir şey yaptı.
Altyapısı 76Mbps destekli ve hizmeti TürkNet'ten alıyor.
Önce 100Mbps pakete geçti, sonra ise kademe kademe SNR değerini düşürdü.
Çok ilginçtir ki keenetic omni DSL modemde minimum SNR olayı yokmuş. 0'a kadar iniyor öyle diyeyim.
SNR değerini 4'e ayarladı ve 100Mbps paketten 67Mbps aldı.
6'Da 64Mbps.
7'De 60Mbps.

Biliyorum SNR düşüklüğü risk oluşturur evet ama sizce en az 120 kişinin hizmet aldığı bir yerde paketi 100Mbps'e çıkartıp omni DSL modem ile SNR değerini düşürmek mantıklı mı?

Şimdi diyenler olur fiber gelecek dedin o kadar bekle azıcık diye.
Sizce bu kasım ayındaki kampanyalardan omni DSL N300 modem alıp şimdiden 100Mbps pakete geçerek fiber gelene kadar 80Mbps'lerde internet almak mı?
Yoksa 1 Mart 2021 tarihine kadar fiber altyapının gelmesini beklemek mi?

Ayrıca pazartesi günü farklı bir e posta adresinden TT'ye "adresimde planlanmış bir proje, bir fiber yatırımı var mı ?" Diye soracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeniz var ise düşünmeyin alın, fiber geldiği zaman router şeklinde kulanmaya devam edebilirsiniz alınmış bir şeyden zarar gelmez.

Peki diyelim ki aldım.
Anlık olarak minimum 90, maksimum 120 kişinin internet kullandığını düşünelim.
Bu yoğunlukta 100Mbps pakete geçip SNR Sabitleyerek internet almak ne kadar mantıklı?
@Patrixcs @Ulunay

Son düzenleme:
Peki diyelim ki aldım.
Anlık olarak minimum 90, maksimum 120 kişinin internet kullandığını düşünelim.
Bu yoğunlukta 100Mbps pakete geçip SNR Sabitleyerek internet almak ne kadar mantıklı?
Diğer abonelerin ne kadarlık bir kısmı aktif olarak kulanıyor,bunlardan kaçı 50Mbps üstü paket kulanıyor v.b etkenler bilinmediği için net birşey söylenemez. Ama Snr düşürerek mevcut internetinizden daha fazla hız almak mantıklı denilebilir dediğim gibi bütçen varsa alınabilir.

SNR değerini 0 çeksen modeme yüksek hız gelecek fakat hız testi yaptığındada o hıza yakın bir hız bile alamazsın. Kablonun iyi olmasına bağlı düşük SNR'de sıkıntı yaşamaman için.

Şimdi o ilk mesajda bahsettiğim arkadaşımın hattı 76Mbps destekli ama altyapı sorgulama 50'lerde diyor.
100Mbps geçti ve şu an SNR düşürerek 72Mbps alıyor.
Benim kablolar gayet iyi bence 50Mbps'de 24SNR aşağısını vermiyor.

Bir sorum var.
Omni DSL modem kullanan arkadaşım şöyle bir şey yaptı.
Altyapısı 76Mbps destekli ve hizmeti TürkNet'ten alıyor.
Önce 100Mbps pakete geçti, sonra ise kademe kademe SNR değerini düşürdü.
Çok ilginçtir ki keenetic omni DSL modemde minimum SNR olayı yokmuş. 0'a kadar iniyor öyle diyeyim.
SNR değerini 4'e ayarladı ve 100Mbps paketten 67Mbps aldı.
6'Da 64Mbps.
7'De 60Mbps.

Biliyorum SNR düşüklüğü risk oluşturur evet ama sizce en az 120 kişinin hizmet aldığı bir yerde paketi 100Mbps'e çıkartıp omni DSL modem ile SNR değerini düşürmek mantıklı mı?

Şimdi diyenler olur fiber gelecek dedin o kadar bekle azıcık diye.
Sizce bu kasım ayındaki kampanyalardan omni DSL N300 modem alıp şimdiden 100Mbps pakete geçerek fiber gelene kadar 80Mbps'lerde internet almak mı?
Yoksa 1 Mart 2021 tarihine kadar fiber altyapının gelmesini beklemek mi?

Ayrıca pazartesi günü farklı bir e posta adresinden TT'ye "adresimde planlanmış bir proje, bir fiber yatırımı var mı ?" Diye soracağım.
Bence riske atmaya gerek yok. snR seviyesini düşük kullanabilmek için iç tesisat kablosunun gerçekten kaliteli olması gerek. Bir de 120 kişilik yerde snR düşürüp kullansan bile akşam saatlerinde yoğunluk artacağı için internet sürekli kesilebilir. Bu dediğin sistem genelde fazla kişinin bulunmayıp altyapının kaliteli olduğu yerlerde yapmak daha mantıklı.

Şimdi o ilk mesajda bahsettiğim arkadaşımın hattı 76Mbps destekli ama altyapı sorgulama 50'lerde diyor.
100Mbps geçti ve şu an SNR düşürerek 72Mbps alıyor.
Benim kablolar gayet iyi bence 50Mbps'de 24SNR aşağısını vermiyor.

120 kişinin yaşadığını söylüyorsun. Riskli olur @TeknoFix29 dediği gibi.

Bence riske atmaya gerek yok. SNR seviyesini düşük kullanabilmek için iç tesisat kablosunun gerçekten kaliteli olması gerek. Bir de 120 kişilik yerde SNR düşürüp kullansan bile akşam saatlerinde yoğunluk artacağı için internet sürekli kesilebilir. Bu dediğin sistem genelde fazla kişinin bulunmayıp altyapının kaliteli olduğu yerlerde yapmak daha mantıklı.

120 kişinin yaşadığını söylüyorsun. Riskli olur @TeknoFix29 dediği gibi.

Yani fiberi beklemek lazım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı