Kelime ezberlemek yanlış bir yöntem mi?

Quizlet'te kelime öğrenme için hangi desteyi kullanıyorsunuz? Örnek cümlelerle mi gösteriyor? @Antik Makine

Bence en önemli olan nokta dili öğrenirken keyif almak yoksa sıkıcı ve çekilmez bir hale geliyor.

Şu an İngilizce kavrama seviyem iyi sayılır, izlediğim YouTube videolarını dizilerini altyazısız anlayabiliyorum. İngilizce öğreneyim diye çabalamadım yabancı dizileri ve YouTube videolarını takip ettim. Bunu İngilizce çalışayım diye de yapmadım ilgi duyduğum içerikler İngilizceydi. Arada Translate'ten bilmediğim kelimelere bakıyordum ama amacım içeriği anlamaktı dil çalışmak değil. Örnek cümle kurayım, öğrendiğim kelimeleri not alayım diye bir çabam da olmadı. Ama bu şekilde tabii yıllarca içerik izledim :D. Okuldan gramer bilgim de vardı. Kısa sürede sonuç daha etkili yöntemler tabii ki vardır.

Şimdi Japonca çalışıyorum. Örnek cümleler üzerinden kelime ve gramer anlatan Anki destesi buldum onunla ilerliyorum gayet verimli gibi geliyor. İngilizce için böyle kaynaklar da vardır ama dizi/film sevmiyorsanız bu da sıkıcı gelebilir. Okuyarak öğrenme için en etkili yol bence bilmediğiniz kelimelere kolayca bakmanızı sağlayan bir tarayıcı eklentisi ile sürekli İngilizce içerik okumak olabilir.

Tabii bu yöntem sadece okuduğunuzu anlama yeteneğinizi geliştirir. Bir kelimenin İngilizce'den Türkçe'ye karşılığını bilebilirsiniz ama bunu yazarak ya da konuşarak kullanmadığınız sürece Türkçe'den İngilizce'ye karşılığını hatırlamanız zor olur. Bunu ya kullanarak pekiştirmeniz lazım ya da Türkçe olarak sorup İngilizce karşılığını isteyen quizlet / anki desteleri kullanmanız gerekir.

Son düzenleme:
Az önce Bahrom Hudayar'ın videosunu izledim :D. Kelime ezberlemeyin, ilginizi çeken içerikleri sürekli takip edin, o şekilde öğrenirsiniz diyordu :D. O zaman ben günlük 10 kelime İngilizce ezberleme yöntemine devam edeyim ve onlarla ilgili cümle kurmaya özen göstereyim. Cevabınız için teşekkürler.

Kelime ezberlemenin, hikaye okurken çok kolaylığını gördüm
O yüzden ara ara ezberlemek iyi olabilir diye düşündüm.
Quizlet'te kelime öğrenme için hangi desteyi kullanıyorsunuz? Örnek cümlelerle mi gösteriyor? @Antik Makine
kendim oluşturuyordum . Benim izlediğim yöntem şöyle:
Önce bilmediğim kelimeyi kağıda yazıyordum daha sonra yazdığım kelimelerin tükçesini kapatıp ezberliyordum 5 veya 6 tane kelime olacak şekilde kutucuk içinde alıyordum .İngilzicesini ezberleyince bu sefer ingilzcesin kapatıp türkçesine bakıp inglizesini söylemeye çalışıyordum ev bu daha zor gerçekten. Buda tamam olunca bu sefer bi 5 daha ezberliyordum aynı metodla .10 tane kelime olunca Quzlet'e 10'arlı şekilde 14,15 set oluşturuyordum ve onu bi klasörün içine alıyordum yani bir klasörde 100 kelime oluyordu .Quizlette her seti tekrara etme özelliği olduğu için ara ara girip bilgileri tazeliyordum.

Kelime ezberlemenin, hikaye okurken çok kolaylığını gördüm
O yüzden ara ara ezberlemek iyi olabilir diye düşündüm.

Kendim oluşturuyordum. Benim izlediğim yöntem şöyle:
Önce bilmediğim kelimeyi kağıda yazıyordum daha sonra yazdığım kelimelerin tükçesini kapatıp ezberliyordum 5 veya 6 tane kelime olacak şekilde kutucuk içinde alıyordum. İngilzicesini ezberleyince bu sefer ingilzcesin kapatıp türkçesine bakıp inglizesini söylemeye çalışıyordum ev bu daha zor gerçekten. Bu da tamam olunca bu sefer bir 5 daha ezberliyordum aynı metodla. 10 tane kelime olunca Quzlet'e 10'arlı şekilde 14,15 set oluşturuyordum ve onu bir klasörün içine alıyordum yani bir klasörde 100 kelime oluyordu. Quizlette her seti tekrara etme özelliği olduğu için ara ara girip bilgileri tazeliyordum.

Bu kısa sürede bolca kelime öğrenmek için en etkili yol gibi ama çok yorucu olabilir.

Benzer yöntemi Anki ile Japonca için denedim ama çok zorladım. Şimdi Japonca kelime => Türkçe karşılığı olarak değil de kelime + örnek cümle + okunuşu => Türkçe karşılığı olarak ilerliyorum çok daha kolay oluyor.

Tabii Türkçe'den Japonca'ya çeviri hiç yapamıyorum ama kısa vadede amacım Japonca'yı anlama yeteneğimi geliştirmek. Yazma ve konuşmaya sonra geçmeyi düşünüyorum. İngilizce hiç bilmeyen biri de benzer zorluklar yaşayabilir.

Biraz konu dışı olabilir ama dil öğrenmede en etkili yolun anlama olduğunu iddia eden güçlü bir akım var. Stephen Kreshen olarak aratınca denk gelebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam, ben İngilizce'ye başladığımdan beri hep kelime ezberlerim. Bunun için Quizlet'i kullanıyorum, yaklaşık 1 yıldır devam ediyorum. Örneğin, bilmediğiniz kelimeleri bir yere yazarsınız; günlük 10 veya 15 daha sonra bunu quizlete ya da kağıda yazıp ezberleyin. Muhtemelen kelime ezberlememenizi önerenlerin istediği şey, kendinizi İngilizce'ye maruz kalmanızdır. Zaten beyniniz bu kadar çok İngilizce içeriğe maruz kaldıkça öğrenmeye başlar. Maruz kalma önemlidir, ancak bence az da olsa kelime ezberlemek faydalı olabilir. Ayrıca, şimdiki zamanın yanı sıra geniş zaman (present simple) ve geçmiş zaman (past simple) üzerinde çalışın. Bu konuları iyi anlayın.

Haber okumak için şu siteyi kullanabilirsiniz. Seviyenize göre haberi farklı şekillerde okuyabilirsiniz:

A ship with electric cars catches fire – level 3 - News in Levels

Ayrıca, Chrome'dan A1 veya A2 seviyesindeki hikayeleri indirip okuyarak pratik yapabilirsiniz. Bu benim için çok faydalı oldu.

Listening (dinleme) becerilerinizi geliştirmek için, anlaması kolay filmleri izlemeyi düşünebilirsiniz. Oxford'un bir filmi var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videonun birkaç bölümü daha bulunuyor. Bu videoları yavaşça izleyin ve bilmediğiniz kelimeleri veya ifadeleri not alın. Birkaç parttan oluşuyor.

İngilizce dilini geliştirmek için bahrom hudayar adlı bir YouTube kanalını öneririm. Bu kanalı keşfetmem biraz zaman aldı, ancak çok yardımcı oldu.

Hocam 12. sınıfım YDT denemem kelime bilmediğimden dolayı çok kötü geldi. Kelime işine daha çok ağırlık vermek için gezinirken forumda size denk geldim. Şu haber okuma olayını duyuyordum ama siz link atınca aşırı hoşuma gitti. Henüz deneyimlemedim fakat gerçekten çok beğendim. Siz kaç yaşındasınız bir sohbet etmek istedim açıkçası. Ben bu şekilde deneme olduktan sonra eve gelince neler yapmalıyım sizce? Çok zeki, çalışkan biri olmadım bu güne kadar. Bu yüzden bu konularda pek bilgim yok. Deneme olduktan sonra deneme analizi yapıp üstüne düşülmesi gerektiğini biliyorum. Ne yapmalıyım. Denemede tilt olduğum, bilmediğim kelimeleri çizdim. Bunları quizlete aktarmayı düşünüyordum, bilhassa bunun için forumda gezinirken gördüm aslında sizi. Şimdiden öneriler için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı