Kemik yaşım kaçtır?

Hocam 15 yasindayim 160 boyundayım babam 167-165 annem 154-157 Aralıklarında kemik yasim bu sekilde e nabizdan baktm bende planklar kapanmışmı uzama devam eder mi? El bilek rontgenine göre belirleniyormuş.

Hocam kemiklerden anlamam ama klasik boy formülüne göre (anne boyu+baba boyu +13 bölü 2) 168.5 çıkıyor ama bunun 10Cm'ye kadar hata payı var yani daha uzunda olabilirsiniz ama kesin doğru değildir bu formül. Boyunuzun uzamasını istiyorsanız bol bol süt ürünleri tüketmeli(alerjiniz yoksa) ve erken uyumalısınız, ayrıca uyuduğunuz oda karanlık olmalı. Ayrıca bu videoya bakabilirsiniz kesin olarak boy uzatmaz ama işe yarayabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Hasan oğlan

Son düzenleme:
Kemik yaşınız 17-18 gibi duruyor, eğer hatalı değilsem ve gerçekten böyleyse yaşınıza göre maalesef ileri, son yıllarda pek uzamadıysanız, bacaklarınız orantısız olarak kısa değilse (yani kollarınız aynı boyda kalırken bacaklarınız abartılı olarak uzamayacaksa) boyunuzun fazla ilerlemeyeceği daha güvenli bir tahmin maalesef. Ama en doğru bilgiyi, bu konudaki bilgisi ve tecrübesi daha yüksek olan endokrin doktorundan alırsınız, kontrol muayenesine gidin mutlaka bu hafta, istenen kan sonuçları vs çıkınca.

Dayınız amcanız varsa boylar nasıl?
Amcam 188 dayim 163 fln

Kemik yaşınız 17-18 gibi duruyor, eğer hatalı değilsem ve gerçekten böyleyse yaşınıza göre maalesef ileri, son yıllarda pek uzamadıysanız, bacaklarınız orantısız olarak kısa değilse (yani kollarınız aynı boyda kalırken bacaklarınız abartılı olarak uzamayacaksa) boyunuzun fazla ilerlemeyeceği daha güvenli bir tahmin maalesef. Ama en doğru bilgiyi, bu konudaki bilgisi ve tecrübesi daha yüksek olan endokrin doktorundan alırsınız, kontrol muayenesine gidin mutlaka bu hafta, istenen kan sonuçları vs çıkınca.
:( Gercekten uzucu bir durum piskolojim bozulacak

Yasim 15 160 boyum var (hastanede ölçtük) sol elimin rontgenini çektiler boyum uzar mi ve uzarsa kac cm uzar? Bilgili arkadaşlar yazabilirler mi?
Görselde kisisel hiçbir bilgim yoktur. @holywitcherofrivia assgida yeni gorsel

Hocam planklar arasi hayla boşluk var foto net değildi yeni bir konu açtım bakablrsnz budnan sonra 7-8 olmazmi yanu bakrm bazi yerlere benimiknden daha kapalilara acik demisler

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-11-25-13-12-05-395_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-11-25-13-12-05-395_com.android.chrome.jpg
    43,3 KB · Görüntüleme: 115
Son düzenleme:
Hocam planklar arasi hayla boşluk var foto net değildi
Foto gayet netti, parmaklarınızdaki plaklar kapanmış, ulna başındaki kapanmış ya da kapanmak üzere, sadece radius başındaki kalmış. Bu da yaklaşık 17-18 kemik yaşı arası bir yere denk geliyor benim ders notlarıma göre. Bize fakültede öğretilen de "Kemik yaşı 16 olmuş ve kişi son 1-2 yılda hiç uzamamışsa, erişkin boyuna ulaşmış demektir". Eğer son yıllarda biraz uzadıysanız, bir iki yıl daha birkaç cm uzarsınız ama kemik yaşınız hakkında yanılmıyorsam öyle ciddi bir boy atma dönemi beklememelisiniz. Üzülecek bir şey yok, boydan çok daha önemli şeyler var hayatta. Kişiliğiniz, kilonuz, vücudunuza, giyiminize gösterdiğiniz özen, iyi arkadaşlara sahip olmak, mesleğiniz vs.

Endokrin doktorunuza tekrar gittiğinizde daha düzgün bilgilendirirler, onların uzmanlık alanı ve her gün gördüğü işi bu. Ben sadece fakültede 3 yıl önce 2-3 saat ders olarak işledim, biraz da kendi imkanlarımla Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kitapları okudum o kadar, yanlış veya eksik biliyor olmam olası.

Foto gayet netti, parmaklarınızdaki plaklar kapanmış, ulna başındaki kapanmış ya da kapanmak üzere, sadece radius başındaki kalmış. Bu da yaklaşık 17-18 kemik yaşı arası bir yere denk geliyor benim ders notlarıma göre. Bize fakültede öğretilen de "Kemik yaşı 16 olmuş ve kişi son 1-2 yılda hiç uzamamışsa, erişkin boyuna ulaşmış demektir". Eğer son yıllarda biraz uzadıysanız, bir iki yıl daha birkaç cm uzarsınız ama kemik yaşınız hakkında yanılmıyorsam öyle ciddi bir boy atma dönemi beklememelisiniz. Üzülecek bir şey yok, boydan çok daha önemli şeyler var hayatta. Kişiliğiniz, kilonuz, vücudunuza, giyiminize gösterdiğiniz özen, iyi arkadaşlara sahip olmak, mesleğiniz vs.

Endokrin doktorunuza tekrar gittiğinizde daha düzgün bilgilendirirler, onların uzmanlık alanı ve her gün gördüğü işi bu. Ben sadece fakültede 3 yıl önce 2-3 saat ders olarak işledim, biraz da kendi imkanlarımla Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kitapları okudum o kadar, yanlış veya eksik biliyor olmam olası.
Tessekur ederim hocam

Rica ederim. Doktorun söylediklerini bizimle paylaşırsanız ben de kendimi güncellemiş olurum, çok iyi olur hocam. Umarım yanılıyorumdur ve güzel haberler alırsınız.
Tekrardan selamlar hocan doktorum planklara tam kapanmamış dedi uzama devem edeblr dedi 2-3 yıldır tam 22cm uzamsim 2019 da tekrardan gitmştm sizce hocam kapali olsa bile benimki 5cm zormu ayrica sakal kıl biyigin cikimiyla boyun bir alakasi vsrmi

Yeni konular

Geri
Yukarı