Kenar yumuşatma kapatılmalı mı?

FEDUX

Hectopat
Makaleler
2
FPS oyunlarında (Valorant, CS:GO) kenar yumuşatma (MSAA 4X gibi) ve anti-aliasing (2X, 4X, 16X gibi)'i kapalı oynayan E-sporcuların nedeni nedir? Kapalı mı oynamalıyım?

Dokuların (yuvarlak ya da hangi şekilse) daha düzgün kenara sahip olmasını sağlar. '4X' ayarından fazlası yüksek miktarda FPS düşürür.

FPS'yi düşürse de görüntüyü güzelleştiriyor. Şahsen tüm ayarları düşüğe çeksem bile hep kenar yumuşatmayı açık bırakırım. Aksi taktirde köşeler çok pürüzlü oluyor, hoş gözükmüyor.

Aşırı performans kaybı oluyor. Fakat mükemmel bir görüntü veriyor.

Ben performans düşürdüğü için kapatıyorum. Ama keskinlik seçeneği olan oyunlarda keskinliği açarsanız, kesinlikle kenar yumuşatmaya ihtiyaç duyarsınız. Belirteyim.

Bazı oyunlarda 2x bile çok büyük değerler kaybetmeye sebep olabiliyor. Dragon Age Inquisition oyununda Ultra ayarlarda 40-60 FPS aralığında oynarken MSAA 2x açtığımda 30-20 FPS değerleri arasında gidip gelebiliyor.

CS:GO'da yüksek FPS almaya bak. 200+ olsun. Ne kadar yüksek ise frametime o kadar düşer. Ben 2X kullanıyorum MSAA'yı. Anti aliasing kaplama ve doğrusallık ile alakalı. MSAA ise tırtık yok etmeye yarıyor.

Abi elektronik sporcuların amacı yüksek FPS elde etmektir ve oyun içindeki dikkatleri dağılmasın diye tüm ayarları en düşüğe alırlar ve yetenek kullandıklarında attıklarında oluşacak efektler dikkatlerini dağıtmasın diye. Bu yüzden 2080 kartlarıyla en düşük ayarda FPS oyun oynayanları falan görürsün.

Yeni konular

Geri
Yukarı