Kendi bilgisayarımı kendim nasıl toplarım?

ahmut222222

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050 LAPTOP GPU, intel core i7-11800H, 16GB RAM, 1 TB SSD
Merhaba genelde bilgisayar almadan önce YouTube benchmarklarına bakarım. Forumlara Discord'a yazarım arkadaşlarıma sorarım. Geçen aldığım laptopun ekran kartı RTX3050 Laptop GPU (65W) imiş. Ki ben bu laptopu RTX3050 benchmarklarına bakarak almıştım :D Her neyse ben bu hatayı tekrar yapmamak için kendim hangi ekran kartı hangi anakartla işlemciyle iyi gider uyumludur vb. Bu konularda kendime yetecek kadar bilmek istiyorum. Kaynak vb. belirtirseniz çok sevinirim tam olarak ne diye aratacağımı bilemedim.

Ekran kartı ve işlemciyi o bilgisayarı ne için kullanacaksın ona göre seçmelisin. İkinci olarak laptoplarla masaüstü bilgisayarlarında her şey aynı olsada masaüstü daha iyi performans verir.

İşi menbağından öğrenmek istiyorsan yeni nesil anakartlardan 10 tane seç. Sırayla Google'den aratıp kendi sitesinden desteklediği işlemcilere ve anakart üzerindeki slotlara bak. Bu şekilde işlemci/anakart uyumunu öğrenmeye başlarsın. Anakartı tanıdıktan sonra gerisi gelir. Sistem toplama videolarına bakabilirsin.

Eskiden Chipsett önemliydi ama artık güncel sistem toplayacaksan direkt soket tipine bakacaksın.

Forumda bütçe belirtip konu açabilirsiniz.

Kendiniz toplamak isterseniz de forumda zaman geçirdikçe öğreniyorsunuz. Ya da Technopat gibi kanalları izleyebilirsiniz.

İşi menbağından öğrenmek istiyorsan yeni nesil anakartlardan 10 tane seç. Sırayla Google'den aratıp kendi sitesinden desteklediği işlemcilere ve anakart üzerindeki slotlara bak. Bu şekilde işlemci/anakart uyumunu öğrenmeye başlarsın. Anakartı tanıdıktan sonra gerisi gelir. Sistem toplama videolarına bakabilirsin.

Eskiden Chipsett önemliydi ama artık güncel sistem toplayacaksan direkt soket tipine bakacaksın.
A320'ye 5800X3D takalım yani.

Msi'ın bir tane rehberini buldum onu okuyacağım.

Pek yardımı olmadı açıkçası

Geri
Yukarı