Kendi İçeceğinizi Kendiniz Yapın #1

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar.

Birçoğumuz isteyerek de olsa istemeyerek de olsa çok fazla asitli ve şekerli içecekler tüketiyoruz. Bunların başında kola, ice tea, sprite gibi içecekler geliyor. Spor yapıyorsanız veya vücudunuza iyi bakmak istiyorsanız bu sağlıksız içeceğe verdiğiniz paralarla evde çok basit şekilde hem içimi rahat, hem doğal hem de pratik içecekler yapabilirsiniz. Ben yaklaşık son 1 yıldır gazlı içecekleri kestim ve en azından evdeyken ev yapımı doğal içecekler içiyorum. Bu sürece alıştıktan sonra zaten gazlı ve şekerli içeceklerle aranız ciddi anlamda bozuluyor. :)

Uzun süredir limonata yapmıyordum, bu haftayı limonata ile geçireyim dedim ve seriye yapımı oldukça basit bir içecek ile başlamış olalım.

Malzemeler:
1 kilo limon. (Miktar size kalmış, 1 kilo ile ne kadar çıktığını göstereceğim) = 10 TL.
Su = İçme suyu.
Mutfak robotu.
Karışım yapmak için kap.
Süzgeç

Limonları dilim şeklinde kesiyorsunuz ve soğumaları için buzdolabına atıyorsunuz. Limonlar soğuduktan sonra çıkarıp mutfak robotuyla pütür pütür kalmayacak şekilde çekiyorsunuz. Kaba yeterli miktarda suyu döktükten sonra çektiğiniz limonu döküyorsunuz ve 3-5 dakika karıştırıyorsunuz. Daha sonra ise bu karışımı süzgeçten geçirdikten sonra gazsız, 0 şekerli soğuk, sağlıklı bir içeceğe sadece 10 TL'ye sahip oluyorsunuz.

NOT: Limonu ve ekşiyi sevdiğimden ben şekersiz yapıyorum. Ekşi bulanlar bir su bardağı kadar şeker koyabilirler ama bana kalırsa hiç gerek yok, doğallığı bozmamak lazım. :)

1 kilo limondan ne kadar çıktı derseniz, aşağıdaki şişeden 3 tane dolapta var. Her gün 1-2 bardak içtiğinizde rahat 1 haftayı çıkartır.

89c0f437-e5f1-4769-a1d6-6f30f2d3c624.jpg

Sonraki haftalarda değişik meyvelerden karışımlarla içecek yaptığımda onları da paylaşırım istek gelirse. Sağlıklı kalmanız dileğiyle. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı