Kendi Kendini Geliştiren ''Öğrenen'' Yapay Zeka

Zeki Sistemler olarak geçiyor aslında, ancak direkt olarak bu konuyu derinden işleyen bir ders.
Bilgisayar Programcılığı okuyorum ve bazı projeler geliştiriyorum, bu sene yazılım mühendisliğine geçeceğim eğer olursa :)

Yapay zekanın ekmeğini yemedim hiç ancak ileride bu alanla alakalı bir şeyler yapmak var kafamda.
Yapay zekayı kullanabileceğin alanların haddi hesabı yok, hayatımızın her noktasına entegre edebiliriz aslında.

İleride kendi evimi baştan sona yapay zeka ile kodlayacağım, çok ciddi kafama koydum.
Aynı yoldayız. Umarım ikimizin de istediği olur. Bu arada DGS ye girerken YKS ye de gir aynı hesaba geliyor aldığın dersleri kazandığın bölüme götürürsen 3. Sınıftan başlıyorsun tabi hazırlık sınıfına alıyor bazı üniversiteler.

Yani bilmiyorum, donanımlı bir insan olmaya çalışıyorum :) Umarım karşılığını alırım. Diplomayı yalnızca bir işe girerken lazım olur niyetiyle istiyorum. Bilirsin, bizim sektörde işi bilmediğin sürece diplomanın hiçbir önemi yok. Şuanda da çalışıyorum ancak belki eğitim hayatımdan sonraki ilk yazılımla alakalı işime bir tanıdık vasıtasıyla gireceğim ve diplomanın bir anlamı bile olmayacak tahminen.

Ne mezunlar gördüm hesap makinesi kodlayamayan, hangi yüzle ben yazılımcıyım deyip işe girecekler hiç bilmiyorum :) Şahsen ben utanırım.

Yani bilmiyorum, donanımlı bir insan olmaya çalışıyorum :) Umarım karşılığını alırım. Diplomayı yalnızca bir işe girerken lazım olur niyetiyle istiyorum. Bilirsin, bizim sektörde işi bilmediğin sürece diplomanın hiçbir önemi yok. Şuanda da çalışıyorum ancak belki eğitim hayatımdan sonraki ilk yazılımla alakalı işime bir tanıdık vasıtasıyla gireceğim ve diplomanın bir anlamı bile olmayacak tahminen.

Ne mezunlar gördüm hesap makinesi kodlayamayan, hangi yüzle ben yazılımcıyım deyip işe girecekler hiç bilmiyorum :) Şahsen ben utanırım.
Zaten o tür insanları müdür yapıyorlar devlet dairesinde. :) Ama herkes senin gibi şanslı değil mesela ben istediğim kadar bileyim (ama en azından bizim ülkemiz de böyle) diploma olmadıktan sonra adam sen lise mezunusun diye sömürür seni aylık mühendis diploması olan adam senin yaptığın işi yapar 5-10 bin TL alır ama sen max 2-3 bin TL alırsın durum böyle maalesef. Ben de etiketlere karşıyım.

Bir tanıdığın vasıtasıyla başvurmadığın sürece, referansın olmadığı sürece elbette insanları inandıramazsın. Yaptığın işte iyi olacaksın ki insanlar seni tanısın. 19 yaşımda bile sanal gerçeklik firmasına yazılım geliştirdim ben halen kullanılıyor, başka projeler de isteyecekler satışı bitince.
Para kazanmaktan yana korkun olmasın, taksiciler bile 2,5K'dan aşağı kazanmıyor emin olabilirsin :)

Sadece işini güzel yap, insanlara kendini ispatla hepsi bu. Okumaktan aptal olmuş insanlara bu yüzden kızıyorum. Yıllarca oku oku oku, çocuk gerçek hayata adımını atınca muma dönüyor :) Döner tabi.
Erkenden tanışmak lazım hayatla.

Konumuz da çok bölünmesin, güzel bir konu. Yapay zeka güzel bir alan, merakı olan insanlar mutlaka paylaşsın düşüncelerini. Hatta fikir paylaşalım. Ne gibi bir yazılım geliştirerek başlayabiliriz? Finalleri atlatayım bir şeyler geliştirmeyi düşünüyorum ufaktan.
Belki kendi oyunumu kodlarım, yazılımı yenebilene para ödülü falan koyarım :)

Cinebox bir numaralı rakibimiz, bana sakın bir daha onların isminden bahsetme :)
Ayrıca onlar gerçekten çok pahalıya satıyor. Markalaştıkları için cidden sağlam fiyat çekiyorlar.
Maliyeti 20.000TL olan sistemi 120.000TL'ye sattıklarını biliyorum, fiyatlar değişmiştir tahminen.
Tabi yazılımlarını da büyük ihtimal yazılım şirketlerine devretmişlerdir, onlar ilgilenmişlerdir.
1 makineden kazanacakları paranın 10/2'sini bile verse çok sağlam bir yazılım yaptırabiliyor neticede.

C# ve SQL dillerini kullanarak geliştirdim. Eğlence sektöründe bazı makineler çok giriş seviyesi kaldığı için Linux tabanlı farklı işletim sistemleri kullandığımızda mecbur C++ dönüyorum.
Olayın arka kısmıyla ilgileniyorum ancak HTML5 CSS gibi dillere de hakimim, lazım olursa kullanmaktan çekinmiyorum :)

C# kullanılarak işe yarar bir yapay zeka yazılımı yapılabilir. İlk başta basit bir oyun ile başlanır, daha sonra geliştirilir.

Cinebox bir numaralı rakibimiz, bana sakın bir daha onların isminden bahsetme :)
Ayrıca onlar gerçekten çok pahalıya satıyor. Markalaştıkları için cidden sağlam fiyat çekiyorlar.
Maliyeti 20.000TL olan sistemi 120.000TL'ye sattıklarını biliyorum, fiyatlar değişmiştir tahminen.
Tabi yazılımlarını da büyük ihtimal yazılım şirketlerine devretmişlerdir, onlar ilgilenmişlerdir.
1 makineden kazanacakları paranın 10/2'sini bile verse çok sağlam bir yazılım yaptırabiliyor neticede.

C# ve SQL dillerini kullanarak geliştirdim. Eğlence sektöründe bazı makineler çok giriş seviyesi kaldığı için Linux tabanlı farklı işletim sistemleri kullandığımızda mecbur C++ dönüyorum.
Olayın arka kısmıyla ilgileniyorum ancak HTML5 CSS gibi dillere de hakimim, lazım olursa kullanmaktan çekinmiyorum :)

C# kullanılarak işe yarar bir yapay zeka yazılımı yapılabilir. İlk başta basit bir oyun ile başlanır, daha sonra geliştirilir.
Cinebox bana teknik servis için iş teklifi yapmışlardı kabul etsemiydim acaba diye düşünmeye başladım şimdi. Bu diller de desteğe ihtiyacım olursa seni bulurum 2.dönem c# göreceğiz inşallah. Sizin firma ismi neydi?

Kurulum veya sonradan çıkan donanımsal arızaları gideren bir ekipten söz ediyorsan bulaşma, senin işin değil, sen programı kodlamakla uğraş. Dokunmatik ekrandaki arayüzü geliştirmeye çabala.

Ben farklı illerdeki makinelere güvenli şekilde bağlanıp oyun ekleyebiliyorum tasarladığım arayüzle.
MyPlayGameOver isimli bir firma, var 1-2 ürünü sanal gerçeklikle alakalı.

Normalde çinliler falan çok satıyor böyle şeyleri ülkemize, yazılım onlara ait olunca haliyle aylığa bağlıyorlar seni. Yerli yazılımda öyle bir dert yok en azından :)

Aynen donanımsal arızalar hem de ülke geneline bakacaktım kabul etseydim. Bu arada okul çok engel oluyor bana kendimi istediğim yönde geliştirmeme yazın ve bu ara tatil de eğer işlerim olursa çok güzel olacak benim için. Senin işte çok güzel hem çalıştığın işten zevk alıyorsun hem de kendi geliştiriyorsun okuluna da engel değil.

Bu arada şuradan hamle analizi yapılabiliyor. Hangi hamle ne kadar mantıklı gibisinden. Yani bilgisayarın yapacağı hamle ile sizin yapacağınız hamle karşılaştırılıyor, ona göre bir doğruluk puanı veriliyor.
StokFish kullanıyor yazılım, herhalde en geliştirilmiş olanı buymuş ; Satranç Analiz Tahtası ve PG Notasyonu Editörü - Chess.com

Bilgisayara karşı satranç oynadığınız vakit öğrenemeyen yapay zeka satranç geliştirmenin bile ne kadar zor olduğunu algılıyorsunuz. Cidden basit görünse bile çok ciddi emek isteyen yazılımlar.
Bilgisayarı yenmenin harbiden imkanı yok :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı