Kendi sesimizi kayıttan normal şekilde duymak

Kuşçu

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler bildiğiniz üzere kayıt cihazında kendi sesimiz bize garip gelir, benim sorum şu kayıt edilen sesi bizim kendi duyduğumuz sesimiz gibi bir hale çeviremez miyiz?

İnternete baktım bir şey yoktu gereksiz bir şey olabilir ama olsa güzel olurdu diye düşünüyorum.

Dünyanın en iyi mikrofonu da kullansan kendi sesini farklo duyarsın. Lendiduyuşun iç kulak ve sinüs boşlukları sebebiyle daha farklı frekanslarda olur. Ama sesin kayıtta mikrofona doğrusal gider ve kayıtı da bu bahsettiğim ilk etkenlerden yoksun olarak yine doğrusal olarak duyarsın. Bu yüzden kayıttan dinlediğin sesin hep farklı gelir. İnsanların senin sesini duyuşu da bu yüzden senin kendi sesini duyuşundan farklıdır.

Dünyanın en iyi mikrofonu da kullansan kendi sesini farklo duyarsın. Lendiduyuşun iç kulak ve sinüs boşlukları sebebiyle daha farklı frekanslarda olur. Ama sesin kayıtta mikrofona doğrusal gider ve kayıtı da bu bahsettiğim ilk etkenlerden yoksun olarak yine doğrusal olarak duyarsın. Bu yüzden kayıttan dinlediğin sesin hep farklı gelir. İnsanların senin sesini duyuşu da bu yüzden senin kendi sesini duyuşundan farklıdır.

İşte ben de bunu yapayda halledebilir mi yani bunun teknolojisi geliştirilse güzel olur diye düşünüyorum asıl sorum buydu zaten :)

İşte ben de bunu yapayda halledebilir mi yani bunun teknolojisi geliştirilse güzel olur diye düşünüyorum asıl sorum buydu zaten :)

Tabii ki çeşitli EQ ve filtre ayarlarıyla o kendi duyumuna yaklaşabilirsin. Ama anatomik ve fiziksel sebeplerden asla sesini kendi duyduğun gibi duyamazsn. Yani senin gerçek ses tonun aslında kayıttan duyduğun.

Yeni konular

Geri
Yukarı