Kendin topla kısmında PSU ve ses kartı seçeneği olmaması

Bütçe
4000-6000 TL

Lykoss

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bazı sitelerde kendin topla kısmında CPU ve ses kartı seçeneği yok. Montaj yaparken onları da kendileri takıyor mu?
Bir sorum daha var. Hazır sistem mi almalıyız yoksa kendimiz mi toplamalıyız? Neden?

Bu piyasa için konuşmak gerekirse, hazır sistemler daha çok tercih ediliyor. Çoğunlukla F/P oluyorlar. Ama kendin toplarsan daha iyi olabilir. Ben hazır tercih ediyorum şuan için. Piyasa normal olsa "toplama" derdim.

Başlıkta PSU demişsin, açıklama da CPU. Ben Güç kaynağını sorduğunu varsayarak cevaplıyorum. O tarz özelleştirilebilir bilgisayarlarda genellikle içinde güç kaynağı bulunan kasalar tercih ediliyor. O yüzden harici güç kaynağı seçtirmiyor sana. Ses kartı seçtirmiyor kısmını da tam olarak anlayamadım. Günümüzdeki anakartlar için harici ses kartına gerek yok zaten. Üzerine entegre edilmiş şekilde üretiliyorlar. Harici ses kartı ihtiyacı çok eskilerde kaldı. 10 yılını devirmiş anakartlarda bile onboard ses kartları mevcut. Standart kullanıcılar için anakartın kendine gömülü ses kartı fazlasıyla yeterli olduğu için harici ses kartı kullanmıyorlar. İkinci sorunu cevaplamak gerekirse bu satın alan kişiye göre değişir. Eğer sistem toplamaktan pek anlamıyorsan veya montaj işini ben yapamam diyorsan hazır toplanan kasalar daha avantajlı. Hem duruma göre hazır kasalarda güzel indirimler yakalanabiliyor. Ancak hazır kasa almadan önce içerisinde kullanılan parçaları bilmek gerekiyor. Sırf satamadıkları için ellerinde kalan kronik sorunlu SSD'leri bu kasalara ekleyip sattıkları veya dandik güç kaynakları kullandıkları oluyor. O yüzden kaliteli donanım kullanılan sistemleri tercih etmek gerekiyor. Şahsen ben kendim toplayıp montajladım. Bazı parçaları tanıdıklardan ucuza satın aldığım için çok uygun fiyatlı oldu. Hem de kalite olarak zayıf kalan bir parça olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı