Kendinizi derse nasıl alıştırırsınız?

1-Ders çalışmayı bir zorunluluk görmekten çıkarın
2-Zorunlululuk olmadığını kavramak için dersi çalışma sebebinizi bulun
3-Bu sebep asla ve kat-a bir tahsil görüp daha rahat şartlarda çalışmak veya statü sahibi olmak olmamalı (ki zaten bu konjonktürde 90'lardaki bu mantık bile işlemiyor)
4- Ödül sistemi kafasıyla ders çalışmayın yani 2 saat ders çalıştım çünkü 1 saat şunu (artık neyse) yapacağım ya da x bölümünü kazanacağım veya bitireceğim sonra nasılsa rahatım gibi. (Hiçbir zaman rahat olmayacaksınız ondan ötürü)
5-Çalıştığınız dersi genellikle günlük hayatınızda kullanmaya veya uyarlamaya çalışın. (Türkçe çalışıyorsanız kelimelerin telaffuzunu veya etrafta, sosyal medyada vs. gördüğünüz cümleleri yapısına ayırmayı ya da Matematik çalışıyorsanız kafanızda sürekli takıldığınız bazı soruları düşünmeyi gibi)
6- Dersi uzun süreli kim çalışırsa bıkar -eğer çok sevdiği bir alan ve o alanın ülke içi değeri yoksa- o yüzden günlük vaktinizi takribi değerlendirin derse ne kadar süre ayırabildiğinizi not edin bu süreyi doldurmak ama doldurmadan günü bitirmemek kaydıyla ders çalışın ve bunu yaparken tek düze olmayın yani "20 dakika matematikte fonksiyon çalışacağım" şeklinde kati bir ders ve konu kararlılığınız olmasın eğer sıkılıyorsanız veya anlayamadığınız yerde takılırsanız 10 dakika bir konu 10 dakika bir konu veyahut başka ders şeklinde istediğiniz gibi ayırabilirsiniz.
7-Çalışırken mümkünse hiçbir şey düşünmeyin eğer beceremezseniz 1-2 dakika nefesinize odaklanıp düşüncelerinizi boşaltın sonra odaklanıp öyle çalışın zira kafanızda başka şey varken konuyu tekrar etmek veya soruyu çözmek ya anlamamanıza ya gözünüzden bir şey kaçırmanıza (eksik kalmasına) sebep olur/olabilir. (Bunu kitap okurken de yapabilirsiniz)

Sorum başlıkta. Dersi uzun saatler ders çalışmaya kalkarsam bıkıp bir daha ders çalışmayacağımı biliyorum. Ve bunun için bir yöntem arıyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

Hedefin olmalı. Uğrunda her şeyi yapabileceğin bir hedef. Örneğin namık ekin açıp izle adam nelerini vermiş. Hedefi olmasa yapamazdı. Hedefin için çalışacaksın. Ders çalışırken de çalışma yöntemi önemli. Doğru bir strateji ile çalış. Her gün paragraf problem geometri çöz 2 3 ders. Ders çalışırken de konu şöyle yap temel ve detay. Temelini YouTube'dan veya konu anlatımlı kitaptan, okuldan dershaneden vs. Detay ise sorudan denemeden öğrenilir. Vaktinin %70'ini detaya ayır. Yapamadıklarının üzerine git. Yanlış yapmak seni geliştirir yanlış yapıyorum diye üzülme sakın. Beklentini yüksek tutma uzun sürebilir netlerin artması özellikle sayısalda. Sağlam bir hedef belirlersen inan ki peşinden ne olursa olsun gidersin. Çanakkale savaşı nda askerler bahane bulmuyordu mesela. Hedef koyuyorlardı kendilerine en iyi şekilde yerine getiriyorlardı. Umutlarını asla kaybetmediler. İnşallah başarırsın emeklerine değer iyi çalışmalar :)

Hedefin olmalı. Uğrunda her şeyi yapabileceğin bir hedef. Örneğin namık ekin açıp izle adam nelerini vermiş. Hedefi olmasa yapamazdı. Hedefin için çalışacaksın. Ders çalışırken de çalışma yöntemi önemli. Doğru bir strateji ile çalış. Her gün paragraf problem geometri çöz 2 3 ders. Ders çalışırken de konu şöyle yap temel ve detay. Temelini YouTube'dan veya konu anlatımlı kitaptan, okuldan dershaneden vs. Detay ise sorudan denemeden öğrenilir. Vaktinin %70'ini detaya ayır. Yapamadıklarının üzerine git. Yanlış yapmak seni geliştirir yanlış yapıyorum diye üzülme sakın. Beklentini yüksek tutma uzun sürebilir netlerin artması özellikle sayısalda. Sağlam bir hedef belirlersen inan ki peşinden ne olursa olsun gidersin. Çanakkale savaşı nda askerler bahane bulmuyordu mesela. Hedef koyuyorlardı kendilerine en iyi şekilde yerine getiriyorlardı. Umutlarını asla kaybetmediler. İnşallah başarırsın emeklerine değer iyi çalışmalar :)
Çok güzel yazmışsın.👍👏

Bu sene üniversite sınavına girmiş biri olarak severek ve isteyerek ders çalışma zamanım toplamda 2 ayı geçmez. Bu isteyerek çalışmam da genelde sevdiğim konular oluyor. Türev, integral, logaritma, diziler gibi çoğu matematik konusunu çözerken çok eğleniyorum. Size verebileceğim tek öneri sevdiğiniz konu varsa oradan çalışmaya başlayın ve eğer dikkatiniz dağılmıyorsa müzik açıp çalışın. Ama işin acı tarafı şu ki ''çalışan başarır, çalışan her türlü karşılığını alır'' tarzı laflar bizim ülkemizde geçerli değil. Bunu düşününce de çalışmanın hiçbir manası olmuyor.

Bu sene üniversite sınavına girmiş biri olarak severek ve isteyerek ders çalışma zamanım toplamda 2 ayı geçmez. Bu isteyerek çalışmam da genelde sevdiğim konular oluyor. Türev, integral, logaritma, diziler gibi çoğu matematik konusunu çözerken çok eğleniyorum. Size verebileceğim tek öneri sevdiğiniz konu varsa oradan çalışmaya başlayın ve eğer dikkatiniz dağılmıyorsa müzik açıp çalışın. Ama işin acı tarafı şu ki ''çalışan başarır, çalışan her türlü karşılığını alır'' tarzı laflar bizim ülkemizde geçerli değil. Bunu düşününce de çalışmanın hiçbir manası olmuyor.
O konuları severek çalışan adam hayata 10-0 önde başlamıştır zaten.

Geri
Yukarı