Kernel Power 41/137/142 hatası

Sr Saphiens

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımda sinir bozucu bir hatayla karşı karşıyayım. Oyun oynarken, video izlerken, canlı ders sırasında vb. durumlarda PC ekranı aniden donuyor. Arkadan gelen ses, klavye, mouse hiçbiri çalışmıyor. Tek güç düğmesi çalışıyor. Reset atıp tekrar açmam gerekiyor güç düğmesine bastığımda fan çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. 5-6 denemden sonra ekran geliyor. Olay günlüklerine baktığımda kernel Power 41-137 ve 142 hataları olduğunu görüyorum. Driverlarım güncel daha yeni format atıldı. Yaklaşık son 1 aydır bu sorunla karşı karşıyayım. Çoğu forumda PSU veya Realtek vs denmiş. Hepsini denedim sorun çözülmedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• olay günlükleri 4.png
    olay günlükleri 4.png
    36 KB · Görüntüleme: 52
  • olay günlükleri 5.png
    olay günlükleri 5.png
    35,8 KB · Görüntüleme: 56
Kullandığınız laptop ı yüke sokup aynı zamanda GPU-Z'den ekran kartınızın ve işlemcinizin doğru Watt'ları çekip çekmediğinden emin olmalısınız. Eğer adaptör bu 2 bileşenin Watt değerlerini stabil bir şekilde veriyorsa belki de sıkıntı adaptör de olmayabilir.
GPU-Z hiç kullanmadım şu an indirdim pek anlamıyorum
Ben size bataryanın verdiği değeri demedimki. Adaptörünüzün stabil olarak verip vermediğini sordum. Ara kablo derken adaptörünüzü normal bir şekilde kullanmıyor musunuz? Ara kabloya neden ihtiyaç duydunuz?
adaptör normal bir şekilde kullanıyorum yalnız prizle adaptör arasında bir uzatma kullanıyorum

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (29).png
    Ekran Görüntüsü (29).png
    62,7 KB · Görüntüleme: 53
  • Ekran Görüntüsü (30).png
    Ekran Görüntüsü (30).png
    40,6 KB · Görüntüleme: 47
Uzatmadan kaynaklı bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama siz yine de uzatmasız kullanın deneyin tekrar oluşacak mı bu sıkıntı diye. Ayrıca GPU-Z uygulamasının sol aşağısındaki kutucuktan harici ekran kartınızı seçip sonra bilgisayarı yüke sokup incelemeniz lazım.

Uzatmadan kaynaklı bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama siz yine de uzatmasız kullanın deneyin tekrar oluşacak mı bu sıkıntı diye. Ayrıca GPU-Z uygulamasının sol aşağısındaki kutucuktan harici ekran kartınızı seçip sonra bilgisayarı yüke sokup incelemeniz lazım.
yüke sokmak için bir program vs. var mı ?

Furmark programı ekran kartını yüke sokuyor.
yaklaşık 5 dakikadır aida 64 extream ile stres testi yapıyorum CPU'nun %100'ünü kullanıyor herhangi bir sorun olmadı daha
yaklaşık 5 dakikadır aida 64 extream ile stres testi yapıyorum CPU'nun %100'ünü kullanıyor herhangi bir sorun olmadı daha.
birde furmark deneyeceğim sonuçları atarım
Furmark programı ekran kartını yüke sokuyor.
20 dk Furmark sonucu bu şekilde. Herhangi bir kapanma vs. olmadı
yaklaşık 5 dakikadır aida 64 extream ile stres testi yapıyorum CPU'nun %100'ünü kullanıyor herhangi bir sorun olmadı daha

birde furmark deneyeceğim sonuçları atarım

20 dk Furmark sonucu bu şekilde. Herhangi bir kapanma vs. olmadı
youtubeden 1080p hd video izlerken aynı donmayı yaşadım ve resetlemem gerekti.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (38).png
    Ekran Görüntüsü (38).png
    53,7 KB · Görüntüleme: 41
Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

6 aylık laptop'ımda 3 aydır bu saçma sıkıntıyı çekiyorum, geçenlerde hibernate kapatmak aklıma geldi ve kapattığım gibi sıkıntım çözüldü. Bu yorumu görünce de rahatladım açıkçası. Umarım en kısa zamanda bu problem çözülür.

6 aylık laptop'ımda 3 aydır bu saçma sıkıntıyı çekiyorum, geçenlerde hibernate kapatmak aklıma geldi ve kapattığım gibi sıkıntım çözüldü. Bu yorumu görünce de rahatladım açıkçası. Umarım en kısa zamanda bu problem çözülür.

Aynen Microsoft yakın bir zamanda bu sorunu çözerse iyi olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı