Çözüldü KERNEL_AUTO_BOOST_LOCK_ACQUISITION_WITH_RAISED_IRQL Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

tahacmrk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba sevgili forum üyeleri. Yaklaşık 1 ay önce incehesaptan bir kasa topladım. Kasa özelliklerim şu şekildedir:
CPU: AMD Ryzen 5 3600 CPU Soğutucu: Arctic Freezer 34 eSports DUO GPU: Asus Dual Evo RTX 2060 SSD: Samsung 1TB 970 EVO M2 Sata SSD: Samsung 860 EVO 2TB Anakart: Asus Prime B450-Plus RAM: 16 GB (2x8) Apacer Panther DDR4 3200 Mhz Kasa: Gamepower Horizon Gaming 650W 80+

Dünden beri günde 1-2 kere olan mavi ekran hatasıyla karşılaşıyorum. Genellikle yüksek grafikli oyunlar oynarken değil sıradan bir Youtube, Twitch yayınını izlerken birden ekran donuyor cızırtılı sabit bir ses geliyor ve 10 saniye sonra pc mavi ekran verip yeniden başlıyor. Minidump dosyalarını analiz etmek konusunda bir bilgim olmadığından dolayı siz değerli forum üyelerinden yardım istiyorum. Yaklaşık 10 bin TL gibi bir bütçeyle aldığım bir sistem, hangi parçada sıkıntı olduğunu bilgisayardaki sorunun ne olduğunu anlayamıyorum. Yardım ederseniz çok memnun olurum.

Minidump Dosyam.
Minidump-Tahacmr

Dipnot: Sistemi yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum ve bu mavi ekran sorunu son 3 gün içerisinde başlamış bulunmaktadır.

Çözüm
BIOS'dan CBP'yi kapat.
Afterburner ve RivaTuner'ı kaldır. Easy AC ve XIGNCODE3 kullanan oyunları ve PUBG oynama.

BIOS'unu güncelle buradan.

Güncellemeyi bilmiyorsan bu videoya göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows Update güncellemelerini yap, CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir.
BIOS'dan CBP'yi kapat.
Afterburner ve RivaTuner'ı kaldır. Easy AC ve XIGNCODE3 kullanan oyunları ve PUBG oynama.

BIOS'unu güncelle buradan.

Güncellemeyi bilmiyorsan bu videoya göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows Update güncellemelerini yap, CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow komutunu gir.

Çözüm
Ben bu oyunları oynamayacaksan bu PC'yi almanın ne gibi bir anlamı kaldı ki? Neden diğerleri değil de ben bu hatayla karşılaşıyorum hocam?

Sorun çözülene kadar yazacaktım da unutmuşum, dump dosyanda o programların sorun çıkarttığı gözüküyor, sorun çözülene kadar oynama o oyunları.

Sorun çözülene kadar yazacaktım da unutmuşum, dump dosyanda o programların sorun çıkarttığı gözüküyor, sorun çözülene kadar oynama o oyunları.
Hocam merhabalar, dediğiniz bir çok şeyi yaptım. Anticheat'i de Appdata, Programfiles dahil her yerden silmeye çalıştım. Tarama sonunda böyle diyor.
Adsız.png

Hala sıkıntı yaşamaya devam eder miyim? Ve yine bunları yüklediğimde bu sorun çıkarsa ne yapmam lazım? Benim zaten amacım bu oyunları oynamaktı.

AntiCheat'i falan silmeni söylememiştim aslında, neyse. Buradaki önemli nokta BIOS'tan CBP'yi kapatmandı. Kapattın mı?

Hocam CBP'yi bulamadım, Asus B450 Plus'un BIOS'unda öyle bir seçenek yok ama sürüm güncel değilmiş güncelledim.
Gelişmiş Frekans Ayarları > Advanced CPU Settings > Core Performance Boost. Bu kısım yok mu? Veya buna benzeyen bir şey?

BIOS güncellemesini yaptıysan kontrol et mavi ekran verecek mi diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı