Keskinlik Verirken Yapay Görünümden Kaçınma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.839
Beğeniler
90.239
Yer
İstanbul
Fotoğrafınızı daha da keskinleştirmek için “Unsharp Mask” gibi bir filtre uyguladığınızda, keskinlik fotoğrafın bütününe uygulanır. Fotoğrafta (arka plan gibi alanlarda)net olmayan alanlar bulunabilir. Bu nedenle yumuşak kenarlarda kumlanma ile karşılaşabilirsiniz. Bu etkiden kaçınmak için, keskinlik kazandırdığınız alanı, katman maskesiyle istediğiniz alanla sınırlandırabilirsiniz. Bu işlemi “High Pass” filtresi ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. “High Pass” filtresi hatları otomatik olarak bulur ve kopyasını çıkarır. Katman modunda bir çözümlemenin ardından Photoshop bu hatlardaki kontrastı yükseltir. Bu sayede fotoğrafta yapay görünüm oluşmadan motifinize keskinlik verebilirsiniz.

1. Histogramı Kontrol etme

İyi bir kontrasta sahip bir fotoğraf ile keskin bir görünüm elde edilebilir. Bunun için [Ctrl] + [L] tuş kombinasyonunu kullanarak “Levels” penceresine ulaşın ve histograma bir göz atın. Değerler histogramın her iki ucuna kadar gelmiyorsa, beyaz sürgüyü ya da siyah sürgüyü değerler tümseğinin başladığı yere kadar sürükleyin. Bu sayede fotoğrafa biraz daha ışık kazandırırsınız.Daha fazla kontrast: “Levels”ı kullanarak fotoğrafı aydınlatın.“High Pass” Filtresi fotoğraftaki hatları otomatik bulur.Net Keskinlik: “Overlay”i seçin ve katmanları birleştirin.Keskin Hatlar: “High Pass” Filtresi ile fotoğraflar daha da net görünür.


2. High Pass filtresi

Sıra keskinlik kazandırmaya geldi. [F7]’yi kullanarak “Layers” panelini çağırın. “Background” katmanını yeni katman oluştur simgesinin üzerine getirip bırakarak katmanın kopyasını oluşturun. Yeni katmanı seçin “Filter/ Other/ High Pass” dizinini izleyin. Dış hatları belirginleştirebilmek için bir değer girin. Girdiğiniz değerin aşırıya kaçmamasına özen gösterin. Bunun için 10’in piksel üzerine çıkmayın.


3. Keskinleştirme

“High Pass” katmanı hala yapay bir sonuç ortaya koyabilecek renklerin izlerini taşıyor. Bunlardan kurtulmak için “Image/ Adjustments/ Desaturate” yolunu izleyin. Son olarak katman paletinde modu “Overlay” olarak belirleyin. Photoshop, kontrast oranını yükseltti ve sonuç olarak olabildiğince keskin bir fotoğraf elde ettiniz.

4. Sonucu uyumlulaştırma

Fotoğraf aşırı net bir izlenim mi veriyor? Katmanın saydamlığını düşürün. Fotoğrafın biraz daha keskinliğe ihtiyacının olduğunu düşünüyorsanız, katman panelinden “Hard Light” seçeneğini seçebilirsiniz. Yüksek ISO değerlerinde “High Pass” filtresi fotoğrafta kumlanma oluşmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda, “High Pass” katmanına “Filter/Noise/Reduce Noise” seçimini uygulayın.Bilgi

Keskinlik kazandırmak, bölgesel kontrast yükseltmekten farklı değildir. Parlak dış hatların bulunduğu çizgiler daha da güçlü bir görünüme bürünür ve fotoğraf keskin bir izlenim kazanır. Ancak bu hatlardaki kontrastı çok aşırı derecede arttırırsanız, istenmeyen yapay görünümlerle karşılaşırsınız.
 
Yukarı