Kıl dönmesi hakkında tavsiyeler

Arkadaşlar bilgilendirme amacıyla yazayım dedim. Genel cerrahiye gittim ve doktor pazartesi ameliyat yapacağını söyledi. Ben erken fark ettiğim için çok ilerlememiş. Ameliyat diğer insanlara nazaran daha kolay olacakmış. Siz de kendinizde böyle bir şey fark ettiyseniz hemen doktora gidin. Doktor ameliyatsız tedavi yöntemi de kullanabiliriz daha başlangıç dedi lakin tam sonuç vermeyebilir dedi. Ben direkt ameliyat olsun dedim. Pazartesi korona testi verip ameliyata gireceğim. Belden aşağısı uyuşturacaklarmış. Doktor hortumla temizleyeceğiz vb bir şeyler demişti tam anlamadım o anda. Ameliyattan çıkınca tekrar yazarım deneyimlerimi.
Bir şey soracağım bu ameliyatı olanlara sonda taktılar mı?
Gençler bu sorunu çeken insanlar için konuyu hortlatayım. Belki araştırıp istediğini bulamayanlar olur.

Öncelikle ameliyatı 11 Ekim 2021'de oldum. Şu an 10 Haziran 2022'deyiz. Yaklaşık 8 ay geçti üstünden. Ameliyatı ilk olduğumda 1 gün boyunca hastanede yattım. Ameliyatta hiç acı hissetmedim, biraz korku vardı ama geçti. Ameliyattan çıkınca 20-30 dakika yoğun bakımda kaldım. Daha sonra beni odaya çıkardılar. Belden aşağısı uyuşuk olduğu için ilk başta size garip geliyor. 6-7 saat sonra da uyuşukluk neredeyse geçti. Sonra takılan serumlar yüzünden çişim gelmişti ve hiç yapamadım. Çiş için tuvalete kalkmıyorsunuz çünkü kalkmanız yasak. Ördek adı verilen küçük kutu var. Poponuzu hafif kaldırıp altınıza alıp işemeye çalışıyorsunuz. Yanınızda size bakacak yakınınız olmak zorunda yani. :) Ben 5-6 kere denediğim halde işeyemedim :D En son kendimi rahatlattım ve 5 dakika boyunca işemeye odaklandım, en sonunda da işedim. Aşırı rahatladım. Ayrıca sürekli aynı pozisyonda yattığım için tüm vücudum hayvan gibi ağrıyordu. Gece iyi kötü uyudum ve sabah uyandım. Sabah saat 9 gibi ilk defa yavaşça ayağa kalkıp yürüdüm. Daha Sonra hastaneden çıktım eve gittim. Eve gidip sürekli yan yatış pozisyonunda yattım bazen yüzüstü de yatıyordum ama öyle çok zorluyordu.
Eve geldikten 3 gün sonra büyük abdesti yaptım :D Tabii ki normal şekilde değil. Dışkıyı sıvılaştıran bir şey var. Anüs girişine sıkıyorsunuz ve 5 dakika bekledikten sonra ishal hissiyatı veriyor ve klozete gidiyorsunuz. Sonrası malum :DD Bu ilacı en fazla 2 hafta kullanabilirsiniz ondan sonrası tehlikeli. 2 haftadan sonra zaten sıkıntı kalmıyor. İlk başta büyük abdesti yapmaya korkabilirsiniz ama kendinizi aşırı sıkmadan yavaşça yapabilirsiniz. Kanama olabilir korkmayın. Tüy dökücü kremlerle orayı ameliyattan önce temizlediğiniz için 10 gün boyunca hiçbir şey yapmayın. Ameliyattan 10 gün sonra o bölgeyi kıllardan temizleyin. Bunu siz değil başka biri yapsın çünkü krem yaraya değmemesi lazım.

Yara ve ameliyat hakkında detay verecek olursam; ameliyat 30-35 dakika sürdü. Hiç acı hissetmedim hatta ameliyat olduğumu bile hissetmedim. Konuşa konuşa popomun üst kısmını yardılar ve içinden parça çıkarttılar. :D Orada biraz boşluk kaldı yani. 10-15 kadar dikiş atıldı sanırsam. Yaranın küçük bir kısmı dikişsiz bırakılarak oraya dren takıldı. İçindeki iltihabı çeksin diye taktılar sanırım. Dren 3-4 gün takılı kaldı, dreni günde 1-2 kere temizlemek şart içi doluyor. ilk 7 gün her gün pansuman yaptırdım daha sonra pansuman 2 günde 1'e düştü. Dikişleri aldırmaya gittik 12 gün sonra ama yara kapanmadığı için dikişler alınmadı. 18. günde tekrar gittik ve dikişler alındı. Hala yarada açık kalan kısım vardı. Doktor kendi kendine kapanacak dedi. Onun üstünden 4-5 ay gibi bir süre geçti ve yara hala kapanmamıştı. Sonra tekrar doktora gittik ve tekrar açık kalan yere dikiş attı. O dikiş 17-18 gün bekledi. Yara en sonunda nisan gibi kapandı. O süreye kadar pansuman yaptım ve o bölgeyi kılsız tuttum. Mayısta spora başladım ve şu an haziran ayındayız. Yara şu an kapalı durumda ve orayı pansuman yapmasam da her gün silip günlük duş almaya dikkat ediyorum. Belirli bir noktadan sonra böyle yaşamaya alışıyorsunuz. Herkes benim gibi olacak değil. Bazıların yarası daha erken kapanır bazıların daha büyük olur daha geç kapanır. Biraz da doktora bağlı sanırım benim doktor çok iplemedi benim yarayı. Ayrıca oturmak için özel minderler oluyor onlardan almayı unutmayın cidden çok rahatlatıyor ve ağrıyı oldukça azaltıyor. Ben 20 gün hiç popomun üstüne oturmadım. İlk başta oturmaktan korkuyor insan. Okula başlayacağım için 21. gün 8 saat boyunca okulda oturmuştum.

Okula gidenler için söyleyeyim, ben 12. sınıftım ve üniye hazırlanıyordum bu ameliyat yüzünden çalışamadım iyileştikten sonra da çalışma hevesim gitti. Bu yüzden mezuna kaldım. Ayrıca hastane 20 gün heyet raporu yazmıştı o yüzden sıkıntı olmadı devamsızlık konusunda. Siz de almayı unutmayın zaten doktorunuz verir büyük ihtimalle.
s

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı