Kilo almak için spor yapmak

Arthas Menethil

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Asrock AMD RX6700 Xt Challenger D | Gigabyte B550M D3SH | XPG D10 2x8 GB 3200 MHz | Kioxia Exceria 1TB | Toshiba 1TB 5200 RPM | Deepcool CC560 | COOLER MASTER MPE 750W +80 Bronze | Asus VP249QGR
Selam dostlar, benim boyuma göre kilom çok düşük (190/60) ve çok zor kilo alıyorum, spora gitmeli miyim yoksa diyetisyene gidip biraz kilo aldıktan sonra mı spora başlamalıyım? ( normalde daha zayıftım bir 2-3 ay düzenli spor yaptım kilo almaya başladım)

Selam dostlar, benim boyuma göre kilom çok düşük (190/60) ve çok zor kilo alıyorum, spora gitmeli miyim yoksa diyetisyene gidip biraz kilo aldıktan sonra mı spora başlamalıyım? ( normalde daha zayıftım bir 2-3 ay düzenli spor yaptım kilo almaya başladım)
Hocam açıkçası bende geçen senelerde 58 kiloydum spora başladım 82 Kiloya çıktım gerek yani yapabileceğiniz tek birşey var oda ağır basıp ağır yiyip ağır dinlenip sağlam olmaktır hocam işin özü budur.

Hocam kilo almanız için vücudunuza bir neden sunmanız gerek. Onu yormanız gerek ki o da kalori alsın. Kalori açığı oluşturun ve fazla kalori alın hocam. Boyunuz uzun olduğundan dolayı kilo almanız zor olabilir.

Spora gitmek kilo almak için en iyi seçenek. Yemek yemeniz de cabası.

Peki daha rahat kilo almak için protein tozu kullanmalı mıyım? Başlangıç olarak hangisini önerirsiniz?

İki türlü kilo almak var;

1- Yağdan Kilo Almak

Diyetisyene giderek alacağın kilo genel olarak bu veya buna yakın olacak ne yazık ki. Çünkü vücudun spor yapmamaktan sebeple kasların fizyolojik olarak hasar görmeyecek ve kas kütlende artış olmayacaktır. Olsa bile az olacaktır... Hayat şartların zorlayıcı değilse ve genetiğinde zor kas kütlesi kazanan bir genetikse alacağın kilo yağdan olacaktır.
Ve yağdan kilo almak marifet değildir, aksine senin için belki beklemediğin sonuçlar doğuracak.

a) Skiny Fat Problemi:
Alacağın kiloyu yağdan alırsan, skiny fat. Yani zayıf ama yağlı, zayıf ama göbekli veya kas kütlesi az ama kas kütlesine oranla yağlı diyeceğimiz sınıfa gireceksin.
Senin anlayacağın tabir ile: Kolları zayıf, ince ama göbekli sorunsalı... Şu anki mevcut durumuna göre hiç istemeyeceğin bir görüntü... Kolların ince olmaya devam edecek, ama eskisine göre artık sırıtan bir göbeğe, yağlı bir yüze hatta belki yağlı bir göğüse sahip olacaksın.

Ülkemizdeki genel olarak diyetisyenler bir şey bilmiyor Ki zaten amacın fit bir vücutsa diyetisyen tek başına bunu sağlayamaz spor şart. Diyetisyenin sana kilo alman için yapacağı program vs. sana kilo aldırmayacaktır ( Aldırırsa yağdan aldıracaktır), yazımın sonunda neden kilo alamadığına da değineceğim.
Diyetisyen muhtemelen sana bir beslenme programı yapıp, ekstra olarak gıda takviyeli, omega 3 vsv. gibi bir şeyler verebilir eğer iştah sorunun varsa. Bende ektomorftum bu yollardan geçtiğim için biliyorum inan hiçbiri bir işe yaramıyor.

2- Kastan Kilo Almak

Senin kafanda istediğin bu olduğuna eminim, ama konuya uzak olduğun için tam anlamıyla bilmiyorsun.
Kastan kilo almak için ağırlık kaldırman gerek. Kaslarını parçalayıp katobolik duruma soktuntan sonra güzel bir clean bulk programı ile kas kütleni arttırarak kastan kilo alacak ve o kafandaki ulaşmak istediğin görüntüye ulaşmaya başlayacaksın.
Tabii ki kastan kilo alırken bir miktar yağdan da alırsın bu kiloyu, bir miktar kaslar da toplanan sulardan da alırsın... Ama 1. madde de söylediğimden kat ve kat iyi, çünkü ( eğer düzgün bir beslenme ve idman yaparsan) vücutunda dengezilik olmayacak. Kolların ince, göbekli olma sorunu vs. olmayacak.
Spora gitmelisin, bol bol oku izle ve araştır iyice kavra. Spor hocasına falan ihtiyacın yok.

Neden kilo alamıyorsun?

Ben bir ektomorftum. Hala da öyleyim kemik yapım vs. ince vücutum hala ince. Kas kütlem hala fazla değil.
Bundan 2,5 ay önce spora başlamamla birlikte kilo almaya başladım ve bu kiloyu da yağdan değil kas kütlesinden almaya başladığımı fark ettim. Ölçülerim arttı, vucutum toparlandı, kollarım bombeleşti vs vs vs...

Çok yesende kilo alamıyorsun çünkü:

1- Kaslarını fizyolojik olarak kilo alma ihtiyacında olmasını sağlamıyorsun
Sana bunu şöyle açıklayayım.
Örneğin sen 50kg'sin ve yorucu olmayan ağırlık kaldırmadığın bir yaşam tarzın var. Kasların ve vucutun diyor ki: " ben zaten bu kilo da, bu form da, bu ince kas kütlesinde kolaylıkla hayatımı sürdürebiliyorum.. Optimal şekilde böyle çalışabiliyorum, neden kaslanıp kilo alayım ki? " Anlaman için bu örneği verdim, biraz absürt :D Ama durum böyle.
Eğer kaslarını zorlamazsan, kasların ve vucutun büyümeyecek bu sebeple kilo almayacaksın.

2- Yetersiz kalori alımı
Yetersiz kalori alımı. Günlük kalori ihtiyacı dediğimiz tdee değerinin üstünde kalori alarak kilo alabilirsin. Tabii bu kiloyu sağlıklı bir şekilde kastan alman için günlük karbonhidrat protein yağ gibi makro alman değerleri hesaplamalı ve ağırlık kaldırmalısın.

Peki daha rahat kilo almak için protein tozu kullanmalı mıyım? Başlangıç olarak hangisini önerirsiniz?
Protein tozu sana kolay kilo almanı sağlamaz. Protein tozu bir gıda takviyesidir, bir ölçeğinde 108-110 kalori vardır. Bu kalori miktarı 2 dilim ekmek kadardır. Proteintozu bir ölçeğinde 25-30gr protein barındırır ve bir gıda takviyesidir.
Amacı günlük protein alımı ihtiyacını karşılamanda kolaylık sağlamaktır.
Kilo almak ve kas yapmak için, doğal besinler ile karbonhidratını yağını proteinin karşılayabildiğin sürece supplementlere ihtiyacın yok.

Protein tozu herhangi bir efekti yok, kas yapmaz. Günlük proteinin alman kas kütleni arttırır, ama protein tozu kas yapmaz ve kilo aldırma gibi bir efekti yok.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı