Kimsenin Bilmediği Efsane Oyun: The Banner Saga

poorfredo

Hectopat
Makaleler
1
Enis Kirazoğlu'nun videosundan öğrendim. Acaba adam oyunu fazla mı övüyor dedim kendi kendime. Ama yanılıyormuşum, az bile övmüş. Zaten eklemiştim istek listeme, geçen hafta üçlemenin tamamını 30 TL olunca aldım. Başladıktan sonra bir daha bırakamadım. Oyunumuzun adı: The Banner Saga

Üçlemeden oluşuyor. Hepsi birbiri ile bağlantılı. Sırasıyla oynamazsanız hiçbir şey anlayamazsınız. İlk oyunu bitirdikten sonra ikinci oyuna save'inizi aktarıyorsunuz ve her şey olduğu gibi geliyor. Yani yaptığınız seçimlerin (ölümüne sebep olduğunuz veya öldürdüğünüz karakterler, aranızın iyi olmadığı karakterler vs.) etkilerini üç oyun boyunca sürekli olarak görmeye devam ediyorsunuz. Save aktarıldığı için haliyle item'larınız da geliyor.

Spoiler yok. Hikayesine biraz değinmem gerekirse. Başlıkta "efsane" dedim. Çünkü hem övme manasında hem de epik öge ve karakterler barındırdığından. "Banner" bir savaşçı topluluğunun ismi diyebiliriz. Aynı vikingler gibi. "Saga" ise destan demek. Bu bağlamda anlayacağınız üzere oyunda bu savaşçıların destanı anlatılıyor. Bana kalırsa çok sağlam bir hikayesi var. Anlatım tekniği de gayet yeterli. Fantastik bir hikaye olduğunu da söylemem gerek.

Sıra tabanlı dövüş sistemi gayet iyi. Kirazoğlu'nun videosunu izlerseniz anlarsınız. O da biraz değinmiş. Çok basit ve sade bir arayüzü var. Hatta bu türe biraz önyargılı yaklaşmama rağmen beğendim.

Oynanış süresi 30-35 saat civarında. Üçlemenin normal fiyatı 150 TL ama önümüz yaz. İndirimlerde alabilirsiniz. Bana sorarsanız 150 TL'ye de değer. Ama ne olur ne olmaz mesuliyeti ben almak istemem.
1622031478601.png

Görseller çok iyi. Elle çizilmiş. Spoiler olmaması adına sadece birkaç tane paylaşacağım. Karakterlerin olduğu bazı çok güzel görseller yakaladım. Oyunu bitirmiş olanlarla paylaşabilirim.
1514185483_20171009044312_1.jpg

20210523221349_1.jpg

Videoda Enis Kirazoğlu spoiler verdiğini söyleyerek iki karakter arasında geçen bir olayı anlatmış. Ben oyunu oynarım diye izlememiştim videonun devamını. Ama şimdi fark ettim ki ben oyunu oynarken o iki karakter yan yana bile gelmedi 😀
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zaman ayarlı video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunun iki kötü yanı var:
1) İngilizce olması. Bilmediğim birçok kelime vardı. Altta Tureng açık oynadım. Gramer'iniz zayıfsa almanızı öneremem.
2) Aynı kitap okuyormuşsunuz gibi. Bazı olayları hiç görmüyorsunuz. Sadece okuyorsunuz ve seçiminizi yapıyorsunuz. Bu, bazılarının hoşuna gitmeyebilir diye değinmek istedim. Benim adıma indie bir oyun için kötü değil.

Oynadığım oyunların en iyileri arasına girebilecek bir potansiyele sahip.

Son düzenleme:
Sistem gereksinimi nedir?
  • MİNİMUM:
    • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1
    • Bellek: 2 GB RAM
    • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
  • ÖNERİLEN:
    • İşletim Sistemi: Windows 10
    • Bellek: 4 GB RAM
    • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

Geri
Yukarı