Kimya nasıl çalışılır?

9. sınıfta aslında pek bir şey yok. Orbital bile öğretmiyorlar. kütlenin korunumu ve mol üzerine gitseniz yeterli. Bugün kardeşimle beraber sabah 30 dakikada 3 ünite seri bir şekilde anlattım. Sınava girdi 100 aldı.

Hocam peki 11. sınıf kimyası için öneriniz var mı? Mol, hız ve denge çok karmaşık geliyor da.

Kimya çok dikkat gerektiriyor. Özellikle kesinlik sorusu soruyorsa çok ayrıntılı incelemek lazım. Benim tavsiyem istisnalara çok dikkat edin. Örnek olarak elektron ilgisi en yüksek element Cl. Elektronegatifliği en yüksek olan F.

Hocam peki 11. sınıf kimyası için öneriniz var mı? Mol, hız ve denge çok karmaşık geliyor da.
En sıkıcısı 11. sınıf kimyasıdır. Bundan eminim. Üniversite sınavında da hiç soru sormadılar çalıştığıma yanmıştım o kadar. Dengede girenlerle çıkanlar eşit olmak zorunda olduğundan çok fazla matematiksel işlem koyup kafa dağıtıyorlar onu yapacağınızı düşünüyorum. Tek taraflı olanlarda da ekzotermik sorulur genelde. Mol kavramında dağılımlara ve kütle numaralarına dikkat edilmesi gerekiyor hatta sizin için kolay gelirse(ben bu şekilde çözerdim) kütle numarasına x verin. Bütün soruyu X'e göre çözün. Hız konusunda da tepkimedeki maddelerin katsayılarıyla hız doğru orantılıdır. Bunu soruların başına yazarsanız problem yaşamadan yaparsınız. Aslında karşımda oturuyor olsanız birkaç farklı çalışma tekniğim de var ama buradan yazarak anlatmam zor maalesef.

En sıkıcısı 11. sınıf kimyasıdır. Bundan eminim. Üniversite sınavında da hiç soru sormadılar çalıştığıma yanmıştım o kadar.

11. sınıfta da dengeyi göremediğimiz için acısı kötüsü çıkacak gibi görünüyor. Artık önemli bir konu haline geldi, soru bekliyorum şahsen.

Dengede girenlerle çıkanlar eşit olmak zorunda olduğundan çok fazla matematiksel işlem koyup kafa dağıtıyorlar onu yapacağınızı düşünüyorum. Tek taraflı olanlarda da ekzotermik sorulur genelde. Mol kavramında dağılımlara ve kütle numaralarına dikkat edilmesi gerekiyor hatta sizin için kolay gelirse(ben bu şekilde çözerdim) kütle numarasına x verin. Bütün soruyu X'e göre çözün. Hız konusunda da tepkimedeki maddelerin katsayılarıyla hız doğru orantılıdır. Bunu soruların başına yazarsanız problem yaşamadan yaparsınız.

Sanırım benim biraz daha mole çalışmam gerekiyor. Denge zorlayacak gibi duruyor. Entalpide bile çok yanlışım oluyor. Bir de çözünürlük bilgim biraz az. Ona da biraz bakıp geri dönsem olur mu hocam?

Bunu soruların başına yazarsanız problem yaşamadan yaparsınız. Aslında karşımda oturuyor olsanız birkaç farklı çalışma tekniğim de var ama buradan yazarak anlatmam zor maalesef.

Keşke yüz yüze anlatabilseniz hocam, şu an çok ihtiyacım var taktiklere, dediğiniz taktiği deneyeceğim, tavsiyeleriniz için de teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı