Kingston 8 GB USB 7.30 GB Gözüküyor

Can Kural

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara - Yenimahalle
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar forumda bir konu açmıştım hatırlarsanız. :)
Format için hangi USB almayalım? Tarzında. Murat5038 Abinin önerdiği Kingston serisinden bir 8GB'lık USB aldım.
USB geleli bir kaç gün oldu fakat USB 8GB olmasına rağmen 7.30 GB gözüküyor. Diğer aldım USB'lerde de böyle bir şey oluyordu fakat bu kadar çok değil.
Örneğin 16 GB'lık bir disk 15.700 GB gözüküyordu ama 300 MB'ın o kadar bir önemi yoktu.
Ancak burada neredeyse 1GB'lık alan kullanılmıyor. Bunu düzeltme bilir miyim? Yada bu bir sorun mudur?

Onun sebebi, bellek firmalarının Windows'a uymaması.

Şöyle ki, Windows senin belleğini ikilik sistemle hesaplar. Bu adamlar ise 10'luk sistem kullanıyor.

Yani, bellekler nasıl 2 kat 2 kat artıyor, bu adamlar farklı gidiyor.

1000 MB, onlar için 1 GB'tır. Umarım dediğimi anlamışsındır.

Yani "bunun normali böyle ve tüm bellekler bu şekilde üretilmiştir" mi demek istiyorsunuz?
O zaman çok saçma bir durum belki benim tam 8 GB'lık bir alana ihtiyacım var ve bana 7 GB'lık alan veriyorlar.:mad:
Adam akıllı "7GB'dır kardeşim ister al ister alma" desinler. Gece gece yine sinirlendim.

Şöyle ki, Windows senin belleğini ikilik sistemle hesaplar. Bu adamlar ise 10'luk sistem kullanıyor.

Evet, fakat genellikle 1024 MB 1 GB demektir.

Arkadaş gayet güzel açıklamış. Taban aritmetiği denilen bir olay var, lisede gördükten sonra daha iyi anlayacaksınız.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı