Kingston A2000 RAID sonrası yazma hızı okuma hızından fazla

berkan2006

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Biraz önce elimde bulunan 2 adet Kingston 1GB'lık A2000 model NVMe SSD'lerimi RAID 0 yaptım. Normalde okuma ve yazma hızları 2200 MB / 2000 MB civarındaydı. RAID 0 yapınca tam olmasa da ortalama 2 katına yakın hızlara çıkmasını bekledim. Yaptığım testlerde RAID 0'ın yazma hızları tam 2 katına çıktı ama okuma hızı düştü. Çok ilginç! AMD'nin sitesinden X570 chipsete ait son sürücüleri ve RAID sürücülerini yükledim. Genelde okuma hızı yazma hızından fazladır. Neden böyle olduğunu anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla, sağlıklı günler dilerim...

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar sorunu çözdüm. "BIOS>Settings>Advanced>RAIDXpert2 Configuration Utility>Array Management>Create Array" kısmına geldiğinizde "Select RAID Level>RAID 0" yapıyoruz, "Select Physical Disk" kısmından SSD'lerimizi seçiyoruz (Enable Ediyoruz), "Select Cache TagSize kısmını 64KB" olarak seçiyoruz. Performans yerine geliyor. BIOS performansımın düşük olduğu zaman "Select Cache TagSize kısmını 256KB" olarak ayarlamış. Performans da bundan dolayı garipleşmişti. Böyle bir sorun yaşayan arkadaşlarıma inşallah bir faydası olur. Kalın sağlıcakla...1.jpg
Son test sonuçlarınıda eklemek isted1.jpg2.jpgim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı